Blokace platby ze Slovenska: Co dělat, když Finanční analytický útvar zablokoval příchozí platbu?

3.1.2020 Banka

Chtěl bych se zeptat ohledně blokace platby. Účet mam u České Spořitelny asi 2 měsíce, dnes mi měla být připsána platba z VUB Banky ze Slovenska ve výši 15 700 € a od banky jsem dostal jen vyjádření, že ty peníze blokuje Finanční analytický útvar. A že blokace by měla trvat 7 dnů. Co mám teď dělat, když jsem touhle blokací byl poškozen, jelikož jsem měl k dnešnímu dni ke splacení cca 50 000 Kč a než ty finance uvolní, tak budu mít k úhradě okolo 200 000 Kč. Mohu je žalovat?

Dobrý den,

platbu Vám zablokoval Finančně analytický útvar Ministerstva financí na základě platné AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu). Když na nově zřízeném účtu bez jiné aktivity přistane náhle vyšší částka ze zahraničí, je to podezřelé - proto tento útvar nyní zkoumá odesílatele, příjemce a účel platby. Samozřejmě může být vše v pořádku a platba Vám bude odblokována. Jen se to zkrátka velmi podobá schématu, které využívají pachatelé k legalizování výnosů z trestné činnosti. Žalovat není koho. Je to stejné, jako kdyby Vás Policie ČR dočasně omezila na svobodě z důvodu podezření spáchání trestného činu (také na to má po určitou dobu nárok).