Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11682, Banka účtuje za splacení hypotéky vyšší sankci a porušuje zákon

Banka účtuje za splacení hypotéky vyšší sankci a porušuje zákon, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v minulém týdnu jsem již psala dotaz k vysoké sankci u předčasného splacení hypotečního úvěru z roku 2018. Snažím se tedy s bankou domluvit na sankci nižší, protože vše moje smlouva splňuje. Ale bylo mi řečeno, že mají nárok na to účtovat si celou částku ušlých úroků, i když je vyšší než 50 000 Kč, že výše citované ustanovení je pouze u prodeje nemovitosti, v případě refinancování, že to tak není. Kam se mám obrátit pokud se s nimi nedomluvím? K finančnímu arbitrovi nebo na ČNB? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

účtuje-li si banka za předčasné splacení hypotéky vyšší sankci než ji umožňuje Zákon o spotřebitelském úvěru (a upřesňující výklad ČNB, který výslovně zakazuje účtovat ušlý zisk, provize za zprostředkování, atd.), doporučuji podat podnět nejen ČNB, ale řešit spor i soudní cestou. Několik bank v ČR začalo v posledních měsících takto jednat a u soudů se rozbíhají první spory s klienty.