Investice do akcií Komerční banky a Moneta Money Banky prostřednictvím pana J. z Bernstein Banky - ano nebo ne?

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, pane Strašák, zaujal mě Váš článek v poradně č. 3999 k Bernstein Bank. Oslovil mě s nabídkou investic jakýsi pan J., který má pracovat v česku pro německou banku Bernstein. Nabízí abych přes něj zakoupil akcie Komerční banky a Moneta Money Banky a argumentuje zajímavými dividendami, garantovaným čistým výnosem kolem 8% a příležitostí ke konzervativnímu zisku až 15-16% ročně.
Mám na Vás tedy znovu klasický dotaz a sice - ano/ne? Dle Vaší předchozí odpovědi spíše asi ne. Předem děkuji za jakoukoliv Vaši odpověď.

Dobrý den,

moje hodnocení zůstává konstantní – u Bernstein Bank (byť má v názvu "banka") nedostává klient stejnou jistotu jako když bude obchodovat přes českou banku, či českého obchodníka s cennými papíry (např. Fio banka, brokerjet České spořitelny, BH Securities, Patria Finance, Cyrrus, všechny velké banky a spousta dalších institucí se sídlem přímo v ČR – většinou podnikající dvě desítky let).
Dle aktuálních seznamů ČNB je Bernsteinbank pobočkou zahraniční instituce a je oprávněna kromě toho oprávněna vést samostatnou evidenci investičních nástrojů. Minimální kapitál instituce s názvem "banka" v ČR musí dosahovat 500 mil.Kč, zatímco v zahraničí lze názvem "banka" opatřit společnost s kapitálem pár desítek tisíc EUR.

Na druhou stranu konkrétní dvě doporučení Bernsteinbank nejsou z mého pohledu investora nijak vadná a jde o běžný nákup akcií na české burze, kde pokud budete obchodovat na svůj vlastní účet, tak nesete jen dočasná operační rizika a riziko tržního vývoje.

Pokud bych měl reagovat na dotaz ANO/NE, tak zvažte jestli jste tak zkušený investor a jsou pro vás investované peníze tak zbytné, že můžete ztratit při korekci 20%, nebo při zhroucení trhu klidně 50-60% z investované částky? Pak si vyberte obchodníka podle servisu a poplatků a budete-li svěřovat své životní úspory, běžte se na něj do jeho kamenné pobočky osobně podívat. Finálně určitě neposlouchejte sladké řeči makléřů o tom jak složitější investiční nástroje (opce, cizí měny, komodity) mají větší výnos než běžné akcie a dluhopisy - mají totiž stonásobně vyšší riziko totální ztráty a menší pravděpodobnost výdělku, než když vsadíte sportku!

Důvěře investiční nabídky, na kterou se ptáte, moc nepřidává ani emailová adresa pana J. (jmeno.bernsteinbank@gmail.com). V případech telefonního či e-mailového marketingu buďte vždy více obezřetný a každou podezřelou maličkost prověřujte.