Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #19623, Dcera podepsala příteli ručení, on jde do insolvence

Dcera podepsala příteli ručení, on jde do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám dotaz. Nedávno jsme zjistili, že přítel mé dcery žádal o schválení insolvence. Není schopen si dlouhodobě udržet zaměstnání, většinou má jen krátkodobé brigády. S malými příjmy by mu insolvenci nepovolili a zřejmě z toho důvodu požádal mou dceru o ručení při nesplácení svých dluhů. Bohužel má dcera se nechala ovlivnit a podepsala papír, že mu při nesplácení jeho závazků bude ručit a splácet závazky za něj. To že to udělala jsme se dozvěděli krátce po té, co jejímu příteli byla insolvence schválena. Je to velmi krátká doba. Bohužel se obáváme, že mou dceru pouze využil a že nebude své závazky plnit. Má dcera nějakou možnost vypovědět ručení za jeho závazky? Co má udělat, aby se tohoto závazku za něj zbavila? Mám hrozný strach, že by to mohlo špatně dopadnout a mohli by po mé dceři vymáhat splácení jeho pohledávek. Můžete mi prosím poradit, co by měla dcera udělat, aby se toho ručení zbavila, když už to tedy bohužel bezhlavě a hloupě podepsala, v dobré víře, že mu pomůže? A když by se mé dceři podařilo se z tohoro ručení vypovědět, můžou mu zamítnout již schválenou insolvenci? Bohužel se obávám, že kdyby mu měli kvůli tomu, že by vypověděla ručení za jeho závazky, zrušit již schválenou insolvenci, takže by asi nic rušit nechtěla. Bojím se, aby si tím nezničila život. Děkuji za případnou radu. S pozdravem

Dobrý den,

nejprve doporučuji zjistit, co přesně dcera svému příteli podepsala (měla by mít kopii dokumentu, který podepsala). Pravděpodobné jsou 2 možnost:

  • darovací smlouva na určitou částku do insolvence: dlužník má nedostatečný příjem a pro schválení insolvence potřeboval dárce, který mu bude po dobu insolvence poskytovat každý měsíc určitou částku - takovou darovací smlouvu může dcera kdykoliv zrušit bez následků
  • ručení za poskytnuté půjčky: pokud dcera skutečně podepsala ručení za závazky (když přítel nebude splácet, bude dluhy splácet dcera) a následně přítel vstoupil do insolvence, má to pro dceru poměrně fatální následky - dlužník je nyní chráněn insolvencí (nelze po něm dluhy vymáhat), takže věřitelé pravděpodobně zahájí vymáhání dluhů pro dceři (protože z jejího přítele v insolvenci mnoho nedostanou) - takovou smlouvu vypovědět nelze

Ručení se obvykle podepisuje při žádosti o nové půjčky, nikoliv při problémech se splácením před vstupem do insolvence. Takové jednání by se nedalo kvalifikovat jinak než podvod na ručitele.