Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6481, Druhotná platební neschopnost a půjčka známé

Druhotná platební neschopnost a půjčka známé, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, půjčila jsem peníze známé, která měla finanční potíže. Sama jsem si proto půjčila od banky a peníze jí zapůjčila. Známá je nyní v insolvenci, zaslala pouze 4 splátky a nyní opět neplatí. Mám já jako věřitel nějaký nárok na odškodnění? Či nějakou možnost jak se bránit? Vzhledem k tomu, že je půjčka psána na mne, banka se splátkami nepočká. Dále jsem se také dozvěděla, že známá je těhotná a zřejmě bude nastupovat na mateřskou, mohu vůbec doufat, že mi splatí svůj dluh? Děkuji

Dobrý den,

proč jste toto všechno dělala? Pokud Vaše známá potřebovala peníze, měla si je půjčit od banky. Jenže banky jí pravděpodobně peníze nepůjčily, protože tušily, že je nebude schopna vrátit.

Věřitelé mají povinnost přihlásit své pohledávky do insolvenčního řízení. Pokud tak neučiníte, bude její dluh vůči Vám po úspěšně ukončené insolvenci prominut. Jako věřitel také máte povinnost se přesvědčit o dlužníkově schopnosti půjčku splácet. Jestliže jste si toto neprověřila (nepožadovala např. doložení pracovní smlouvy, čisté výpisy z registrů dlužníků, atd.), bude Vaše pozice ve vymáhání velmi slabá. Závěrem snad zbývá jen dodat, že od těhotné ženy v insolvenci bez příjmu (max. s rodičovskou/mateřskou) se žádné náhrady reálně nedočkáte.

Půjčování peněz je velmi rizikové a právně komplikované. Určitě nedoporučuji takto půjčovat peníze známým.