Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #15697, Fixace a refinancování hypotéky

Fixace a refinancování hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
25.10.2021 Hypoteční poradna

Pokračování dotazu č. 15692: Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Od hypotečního poradce jsme dostali nabídku na úrok s hodnotou pod 2,9 %, což více než atakuje nejlepší nabídky. V takovém případě by tak byla jediná nevýhoda možnost drahé mimořádné splátky i refinancování. Pokud však zákon chápu správně, tak v těchto případech musí poskytnout své služby zdarma i UniCredit Bank, nebo se mýlím a v případech níže uplatňují nekalé praktiky? Na konci fixace, 3 měsíce po stanovení nové fixace, každý 12. měsíc od podpisu smlouvy 1x ročně do výšky 25 % Děkuji.

Dobrý den,

obecně není problém u jakékoliv banky (včetně UniCredit) refinancovat hypotéku ke konci fixace a provádět každoročně mimořádné splátky max. do výše 25%. Problémem je mimořádná splátka (nebo refinancování hypotéky) mimo tyto zákonné termíny, kdy si UniCredit účtuje poplatky výrazně převyšující výklad Zákona o spotřebitelském úvěru dle ČNB (většina bank účtuje v souladu se zákonem pouze administrativní náklady ve výši několika stokorun).

Doporučuji ověřit platnost nabídky úroku pod 2,9%. Banky během posledního měsíce zvyšovaly úrokové sazby u hypoték dvakrát a velmi výrazně. V současné chvíli je většina bank nad 3%.