Jak funguje výpočet LTV u hypoték a jak ovlivňuje výši půjčky?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, vím, že ČNB momentálně stanovila LTV 90 %, ale zjistil jsem, že banky raději poskytují hypotéky s LTV do 80 % a nabízejí u nich výhodnější úrok. Když se k tomu navíc připočte, že banky odhadují nemovitosti i o 20 % níž než je jejich prodejní cena, a že se ještě navíc platí poplatek realitní kanceláři kolem 5 %, tak mi z toho vyjde, že mi banka klidně může být ochotná půjčit jenom 60 % z prodejní ceny nemovitosti. Je tato moje úvaha správná, nebo jsem se v něčem spletl? Děkuji!

Dobrý den,

čím vyšší LTV (nižší zajištění úvěru), tím je úvěr pro banku rizikovější. Pokud by klient přestal hypotéku splácet, banka by nemovitost v zástavě prodala a z výtěžku umořila dluh. U LTV do 80% je téměř jisté, že výtěžek z takto nucené dražby by umořil celý dluh. U LTV 90% je riziko, že výtěžek z prodeje nemovitosti by nemusel stačit na umoření dluhu (pokud by např. došlo k propadu cen realit o 10% nebo se nenašel kupec ochotný zaplatit min. 90% původní ceny - v nucených dražbách se obecně dosahuje nižších prodejních cen). Je tedy logické, že i bez doporučení ČNB banky preferují hypotéky s LTV do 80% (vyšší LTV poskytují výjimečně a vždy s vyšším úrokem).

Odhady o 20% níž: Záleží na prodejní ceně nemovitosti. Pokud nakupujete za průměrnou tržní cenu, není problém získat odhad na 100% kupní ceny (nebo max. o 5% níž). Část kupujících je ochotna průměrnou tržní cenu přeplatit (např. z důvodu tzv. zvláštní obliby kupované nemovitosti). To je pak odhad banky (průměrná tržní cena) samozřejmě nižší.

Provize realitky: Bývá zahrnuta v kupní ceně. Proto může odhad vyjít např. o 5% méně. Zejména v Praze už ale tak vysoké provize nejsou a realitky si dnes spíše berou 100 000-250 000 Kč i z bytů s prodejní cenou nad 10 mil. Kč (tedy reálně cca 2-3%).

Nakupujete-li za rozumnou cenu (tržní průměr), není problém získat hypotéku na 80%