Jak zajistit darování financí na terénní úpravy a částečné zařízení domu bez rizika vyšší hodnoty nemovitosti a nutnosti vyplácet expřítele? Jaká částka se vrací expříteli - tržní hodnota domu nebo jen částka, kterou platil za hypotéku do rozchodu?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dcera si s přítelem vzala hypotéku na stavbu domu 4 mil. Kč. Dnes je již limit vyčerpán a stavba je dokončena k nastěhování, bez terénních úprav. Ve vztahu jim to neklape, dcera chce v domě zůstat, finance na terénní úpravy a částečné zařízení ji chceme darovat. Bojíme se však, že tím pádem nemovitost bude mít vyšší hodnotu a dcera bude muset expřítele vyplácet z té vyšší částky, neboť dohoda mezi nim nebude sjednána ihned. Jak tento dar ošetřit? Druhá otázka - jaká částka se vyplácí expříteli? Z tržní hodnoty domu nebo se mu vrátí pouze částka, kterou uhradil za placení hypotéky do rozchodu a dále bude dcera hypotéku platit sama? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

určitě nedoporučuji investovat peníze do nemovitosti, kterou vlastní dcera s přítelem, pokud se budou rozcházet. Každý vlastní svůj podíl a vše je na domluvě mezi partnery (kdo koho vyplatí, jestli vůbec, za jakou částku, jak se bude převádět hypotéka, atd.). Třeba přítel nebudete chtít dceru vyplatit, bude chtít nadále nemovitost obývat nebo svůj podíl prodá třetí osobě. Případná výše vyplacení je věcí dohody mezi partnery a určitě by to bylo na základě aktuální tržní hodnoty. Své k tomu také musí říct banka (jestli převod nemovitosti v zástavě povolí, jestli bude dcera dostatečně bonitní na převod hypotéky, atd.). Určitě teď do nemovitosti další peníze nedávejte.