Hypotéka a ručení synovi, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
13.11.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, syn ve svých 33 letech nemá žádnou úvěrovou historii ani já. Nikdy žádná půjčka, nic. Bere si hypotéku a to 90% od banky a 10% jeho vlastní úspory, ale s podmínkou, že vzhledem k výše uvedenému důvodu (že nemá žádnou platební historii, nikdy na žádnou půjčku) poskytovatel hypotéky chce někoho, kdo se po dobu jednoho roku zaručí, že bude splácet. Chci to být já, nebo manžel. My máme s manželem vlastní dům v osobním vlastnictví a touto nemovitostí mu ručit nebudu a to ani v tom ročním ručení. Plat má dlouhodobě slušný a s tím problém není. Měla jsem zato, že když nemá žádnou platební historii, ani žádnou půjčku, tudíž nikdy žádný dluh, že tohle by mělo být spíše k prospěchu při poskytování hypotéky na nemovitost. Jenom pro upřesnění, syn si platí různá pojištění, životní a podobně. Že by rok nesplácel se z jeho strany nebojím, ale přeci jenom chci vědět, na co si dát pozor ve smlouvě směrem ke mně od poskytovatele hypotéky. Nechci dát v šanc moji střechu nad hlavou. Mám právo si smlouvu doma projít v klidu? Na co si dát pozor? jak se taková smlouva vůbec oficiálně jmenuje? Děkuji

Dobrý den,

takovýto požadavek (ručte synovi za hypotéku po dobu prvního roku splácení) je vysoce nestandardní a není k němu důvod. Absence úvěrové historie určitě není překážkou v získání hypotéky. Syn musí mít dostatečný příjem (aby na splátku hypotéky dával max. 45% svého měsíčního příjmu) a zástavu (banka může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, pro lepší úrok max. 80%).

Kdyby syn neměl dostatečný příjem, banka by mu hypotéku neposkytla (nebo by požadovala, aby o hypotéku žádal společně s další osobou - např. s Vámi). Pokud by nebyla dostatečná výše zástavy, bylo by třeba ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí.

Doporučuji kontaktovat naše nezávislé hypoteční poradce, kteří s Vámi vše po telefonu proberou. Též můžete prostudovat podmínky pro získání hypotéky.