Jak zastavit část nemovitosti pro hypotéku a vyhnout se komplikacím s bankou?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dělám nástavbu rodinného domu s obytnou plochou cca 150m2. Začal jsem se stavebním úvěrem od Buřinky, nicméně potřebuji hypotéku na dodělání. I s refinancováním úvěru by byla hypotéka 1,9 mil. Kč. Nejsem moc spokojený s odhadcem od KB, protože v roce 2002 kdy proběhl přepis nemovitosti na rodiče, byl odhad 3,1 mil. Kč. Máme statek složený ze sedmi budov do obdélníku s velkou zahradou vedle. Všude jsou 10 let nové střechy, někde i s vazbou. Na obytných částí je střecha stará 2 roky včetně vazby. Nehledě na to, že v nástavbě je už utopený 1 mil. Kč a na dvoře vznikla velká krytá pergola s bazénem. Přijde mi nový odhad na 4,3 mil. Kč jako výsměch. Nechceme zastavit celou nemovitost, ale pouze její část, která by byla do hodnoty hypotéky, tzn. do 2 mil. Kč. Chci se zeptat, zda nemáte nějakou zkušenost, kdybychom se rozhodli nemovitost zastavit. Půjde během zástavy udělat společenství vlastníku a rozdělení na bytové jednotky a následně většinu pozemků ze zástavy vyvázat a nechat v zástavě pouze tu nástavbu, kdyby byla její hodnota dostatečná? Hypotéka je rozjednaná u KB. Bojíme se ale udělat zástavu celé nemovitosti skrz případné komplikace od KB, že nebude chtít povolit SVJ a ani vyvázání pozemků ze zástavy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jestli je odhad 4,3 mil. Kč v pořádku či nikoliv nedokáži bez znalosti všech detailů (místo nemovitosti, výměry pozemků a obytných ploch, atd.) posoudit. Dělení nemovitosti na bytové jednotky doporučuji provést před sjednáním hypotéky. Následně byste ručil jen jednotkami do výše požadované hodnoty zástavy. Ručit lze jen samostatně obyvatelnou jednotkou, která má např. zajištěn přístup z veřejné komunikace. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.