Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14999, Hypotéka, dědictví a zástava nemovitosti

Hypotéka, dědictví a zástava nemovitosti, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je, když by maminka zemřela a v dedickem řízení by se zjistilo, že moje nevlastní sestra, která měla 1/4 baráku na sebe přepsanou už po otci který zemřel a ona si vzala ještě půjčku a tou půjčkou by zastavila celý barák a my jsme ještě 4 dědici,  jak by se to potom u dedictvi řešilo, když by byl furt barak v zástavním právu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za hypotéku není možné ručit podílem na nemovitosti (banky vyžadují zastavení celého RD nebo vymezené bytové jednotky). Vlastník 1/4 RD tak nemůže bez souhlasu ostatních spolumajitelů 3/4 RD celý RD použít jako zástavu za hypotéku.

Pokud však k zástavě RD dal otec za života souhlas a sestra RD zastavila ještě před úmrtím zůstavitele, se zástavou mnoho nezmůžete (zůstává na nemovitosti až do splacení půjčky s rizikem, že pokud sestra přestane splácet, banka nemovitost zpeněží).