Stavba RD s přítelem a žádost o hypotéku - Jak ovlivní moje nezaměstnanost bonitu?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s přítelem chceme stavět RD, pozemek kupuji za svoje peníze a budu ho vlastnit jen já. Přítel před stavbou dostane podíl, aby mohl žádat o hypotéku. Snižuje bonitu to, že já v době žádosti nebudu mít žádný příjem? Pravděpodobně budu na ÚP kvůli dokončení studia. Zatím mám částečný úvazek, přítel je normálně zaměstnán. Lze, aby o hypo žádal přítel a já měla 50% nárok na dům, ale 0% dluhu? Počítá se pozemek do 10-20% vlastních zdrojů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

RD je nedílnou součástí pozemku, tedy spoluvlastnický podíl na pozemku a RD musí být stejný. Přítel o hypo může žádat sám, ale nemá-li jinou nemovitosti k ručení, bude muset ručit Vaším pozemkem a budovaným RD (v případě nesplácení by banka prodala Váš majetek, přestože byste nebyla žadatelem o úvěr). Pozemek se počítá jako vlastní zdroje, takže můžete dosáhnout i na 70% hypotéku. Nulový příjem samozřejmě bonitu snižuje, banka u žadatelů o hypotéku vyžaduje mimo příjmu i pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Shrnuto - můžete být 50% vlastníkem pozemku/RD a nebýt vázána v hypotéce, nicméně pozemkem/RD se bude ručit za hypotéku (což by mělo v případě nesplácení, rozchodu či jiných životních událostí závažné komplikace).