Rozdělení majetku v kupní smlouvě a zápis na katastr - jak dosáhnout vlastnictví poloviny nemovitosti pro oba?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rozdělení majetku v kupní smlouvě a následnému zapsání na katastr. Hypoteční úvěr si beru já s matkou, nicméně v kupní smlouvě budu já s partnerem. Partner skládá 20% vlastních zdrojů a já si beru s matkou hypotéku na 80%, reálně ale hypotéku budu splácet já s partnerem, ne s matkou. Chceme s partnerem být oba v kupní smlouvě a být vlastníky na katastru každý z jedné poloviny. Banka akceptuje mě a partnera v kupní smlouvě, nicméně bude akceptovat partnera jako vlastníka 20% nemovitosti a mě 80% - že takto to musí být v kupní smlouvě a následně i na katastru. Do budoucna lze partnerův podíl navýšit předčasnou splátkou, nicméně nejsem si jista, že bude možné každý rok na katastru měnit % podílu podle předčasné splátky. Jaký je Váš názor na to? Existuje nějaká právní úprava, abychom mohli být vlastníky každý z jedné poloviny? Děkuji,

Dobrý den,

určitě není možné, resp. praktické, každý rok měnit % spoluvlastnických podílů. Každé podání na katastr stojí 2 000 Kč a se změnou vlastnické struktury musí souhlasit banka (k nemovitosti v zástavě vám bude zapsáno věcné břemeno "zákaz zcizení" znemožňující převody).

Neexistuje žádné dokonalé a 100% řešení vaší situace (pokud nehradíte každý 10% z vlastních zdrojů a nesplácíte hypotéku rovným dílem - pak by vlastnictví bylo 50:50). Pokud přítel dává jednorázově 20% a dále budete hypotéku splácet společně na půl, pak by přítel měl vlastnit 60% a Vy 40%.

Doporučuji náš článek Hypotéka pro partnery.