1) Jaká je výše nemocenského při pracovní neschopnosti a co očekávat, pokud jsem měl v minulosti smlouvu na minimum? 2) Bude mi přiznán invalidní důchod 2. stupně a jaké jsou možnosti oddlužení při vysokém dluhu? 3) Jaké jsou příjmy při invalidním důchodu 2. stupně, pokud jsem měl v minulosti různé typy pracovních smluv? 4) Jaké jsou možnosti a doporučení pro řešení situace s lupénkou, dluhem a psychickými problémy? 5) Jaké jsou podmínky pro zažádání o insolvenci a je nutné přestat platit půjčky před podáním žádosti?

Dobrý den, mám pár dotazů a udělám je v bodech, aby se líp odpovídalo: 1) Mám lupénku přes 4 roky a postupem času je to horší a horší, nastoupil jsem do nové práce, bohužel jsem hned po odpracovaném dni musel na pracovní neschopnost a vyhodili mě po 14 dnech. Ve smlouvě jsem měl minimum a i v předchozím zaměstnání, od státu tedy budu dostávat taky minimum za pracovní neschopnost pokud se nepletu? 2) Mám lupénku po celém těle, včetně plosek nohou a rukou, nemůžu vykonávat žádnou práci, ani vzít šroubovák do ruky, aniž bych po odvedeném činu byť pětiminutovým netrpěl a neléčil to měsíc navíc. Našli mi i artritidu v koleni a na malíčku nohou, dostal jsem biologickou léčbu, ale to je běh na dlouhou trať a vůbec nevím jak to bude pokračovat. Budu žádat o invalidní důchod, měl bych dostat 2. stupeň, jen se obávám, že to bude nějaké minimum, jelikož poslední práce jsem dostával na smlouvě minimum a dva roky podnikání z v daňovém přiznání taky minimum. Chci se tedy zeptat, jestli při důchodu 2. stupně s částkou 6tis. budu mít nárok na oddlužení? Jedná se totiž o velkou částku, zhruba 1.milion korun. Co pro to musím udělat? Kdybych nemohl rok, dva pracovat, tak nemám šanci se uživit, natož něco ještě platit. Když mi bude někdo z rodiny dávat ten dar cca 2 200 Kč pro pokrytí insolvenčního správce a pro věřitele, bude to stačit? Nechce se mi totiž věřit, že bych 36 měsíců platil 2 200 Kč a zmizel by mi miliónový dluh. Samozřejmě to je ta nejhorší varianta, třeba se do roka zlepší zdravotní stav ale je to horší a horší a bojuji s tím poslední rok, kdy jsem pracoval i přes bolesti, ale už to dál nejde. Jediné vysvobození je pro mě invalidní důchod a oddlužení. 3) Od vyučení mám 11 let. Prvních 6 let jsem pracoval normálně na smlouvu s čistým platem 17-21 tis., pak asi 3 roky dohoda, smlouva-minimum, zase dohoda a poslední dva roky podnikání a odvody minimální. Od ledna bojuji s prací a nemocí a taky jen smlouvy s minimem..Tudíž moje příjmy až na těch prvních 6 let budou minimální, je možné kdyby mi byl přiznán důchod 2. stupně, že bych mohl dostat třeba jen 4 tis.? Otec mě totiž furt straší, že nemám nic odpracované a dostanu pakatel. 4) Co byste mi prosím doporučil? Majetek žádný nemám, trvalé bydliště mám na městském úřadě. Včera jsem poprvé navštívil psychiatričku, jelikož jsem několik let v depresích. Vždy jsem vše platil včas, dával jsem přednost závazkům než zdraví a teď na to doplácím. Není to tak, že bych nechtěl platit, ale už jsem přemýšlel nad veškerými možnostmi a s mojí lupénkou a milionovým dluhem nelze žít šťastný život na minimálně budoucích 15 let a to já nechci. Asi 8 let bojuji s půjčkami a jen se to navyšuje. Teď díky zdraví jdu každý měsíc do mínusu a dlouho to neutáhnu. Mám zažádat co nejdřív o ten důchod? 5) Když budu žádat o insolvenci, musím první přestat platit své půjčky 2 měsíce? Nebo můžu zažádat i s ,,čistým štítem,, ? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

nejste-li schopen pracovat, doporučuji požádat o invalidní důchod, přestože se bude pravděpodobně jednat o velmi nízkou částku (trochu se Vám zde vymstí podnikání s minimálními odvody a práce na dohody bez účastni na sociálním pojištění).

Pro schválení insolvence je třeba být schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč (tyto peníze Vám při nízkém příjmu může darovat někdo z rodiny). Invalidé ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život žádat o kratší oddlužení na pouhé 3 roky, tedy stačí po 36 měsíců platit min. 2 200 Kč a zbavíte se všech dluhů.

Půjčky přestáváte splácet dnem podání žádosti o insolvenci.