Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10975, Insolvence a invalidní důchod

Insolvence a invalidní důchod, Exekuce a insolvence

J

Dobrý den, mám pár dotazů a udělám je v bodech, aby se líp odpovídalo: 1) Mám lupénku přes 4 roky a postupem času je to horší a horší, nastoupil jsem do nové práce, bohužel jsem hned po odpracovaném dni musel na pracovní neschopnost a vyhodili mě po 14 dnech. Ve smlouvě jsem měl minimum a i v předchozím zaměstnání, od státu tedy budu dostávat taky minimum za pracovní neschopnost pokud se nepletu? 2) Mám lupénku po celém těle, včetně plosek nohou a rukou, nemůžu vykonávat žádnou práci, ani vzít šroubovák do ruky, aniž bych po odvedeném činu byť pětiminutovým netrpěl a neléčil to měsíc navíc. Našli mi i artritidu v koleni a na malíčku nohou, dostal jsem biologickou léčbu, ale to je běh na dlouhou trať a vůbec nevím jak to bude pokračovat. Budu žádat o invalidní důchod, měl bych dostat 2. stupeň, jen se obávám, že to bude nějaké minimum, jelikož poslední práce jsem dostával na smlouvě minimum a dva roky podnikání z v daňovém přiznání taky minimum. Chci se tedy zeptat, jestli při důchodu 2. stupně s částkou 6tis. budu mít nárok na oddlužení? Jedná se totiž o velkou částku, zhruba 1.milion korun. Co pro to musím udělat? Kdybych nemohl rok, dva pracovat, tak nemám šanci se uživit, natož něco ještě platit. Když mi bude někdo z rodiny dávat ten dar cca 2 200 Kč pro pokrytí insolvenčního správce a pro věřitele, bude to stačit? Nechce se mi totiž věřit, že bych 36 měsíců platil 2 200 Kč a zmizel by mi miliónový dluh. Samozřejmě to je ta nejhorší varianta, třeba se do roka zlepší zdravotní stav ale je to horší a horší a bojuji s tím poslední rok, kdy jsem pracoval i přes bolesti, ale už to dál nejde. Jediné vysvobození je pro mě invalidní důchod a oddlužení. 3) Od vyučení mám 11 let. Prvních 6 let jsem pracoval normálně na smlouvu s čistým platem 17-21 tis., pak asi 3 roky dohoda, smlouva-minimum, zase dohoda a poslední dva roky podnikání a odvody minimální. Od ledna bojuji s prací a nemocí a taky jen smlouvy s minimem..Tudíž moje příjmy až na těch prvních 6 let budou minimální, je možné kdyby mi byl přiznán důchod 2. stupně, že bych mohl dostat třeba jen 4 tis.? Otec mě totiž furt straší, že nemám nic odpracované a dostanu pakatel. 4) Co byste mi prosím doporučil? Majetek žádný nemám, trvalé bydliště mám na městském úřadě. Včera jsem poprvé navštívil psychiatričku, jelikož jsem několik let v depresích. Vždy jsem vše platil včas, dával jsem přednost závazkům než zdraví a teď na to doplácím. Není to tak, že bych nechtěl platit, ale už jsem přemýšlel nad veškerými možnostmi a s mojí lupénkou a milionovým dluhem nelze žít šťastný život na minimálně budoucích 15 let a to já nechci. Asi 8 let bojuji s půjčkami a jen se to navyšuje. Teď díky zdraví jdu každý měsíc do mínusu a dlouho to neutáhnu. Mám zažádat co nejdřív o ten důchod? 5) Když budu žádat o insolvenci, musím první přestat platit své půjčky 2 měsíce? Nebo můžu zažádat i s ,,čistým štítem,, ? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

nejste-li schopen pracovat, doporučuji požádat o invalidní důchod, přestože se bude pravděpodobně jednat o velmi nízkou částku (trochu se Vám zde vymstí podnikání s minimálními odvody a práce na dohody bez účastni na sociálním pojištění). 

Pro schválení insolvence je třeba být schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč (tyto peníze Vám při nízkém příjmu může darovat někdo z rodiny). Invalidé ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život žádat o kratší oddlužení na pouhé 3 roky, tedy stačí po 36 měsíců platit min. 2 200 Kč a zbavíte se všech dluhů.

Půjčky přestáváte splácet dnem podání žádosti o insolvenci. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví

Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví

29.10.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Současná koronavirová situace akcelerovala zájem o digitalizaci a online řešení. Řada společností využívá této příležitosti k transformaci svého byznysu, nebo rozjezdu úplně nového – postaveného na vzdáleném přístupu. S tím souvisí i poptávka firem po otevřeném bankovnictví.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

KM

#11599, Nezaplacené pojistné, Pojištění, 29.10.2020

Dobrý den, dne 7.10. 2020 jsem poslala havarijní pojištění 1 127 Kč na účet 2727/2700, VS 763354373 bankovním převodem z účtu 1489527063/0800. Každý den chodí SMS a email, že tato platba není evidovaná. Děkuji

Dobrý den, doporučuji kontaktovat vaši pojišťovnu Allianz a ověřit stav platby. Číslo účtu je pro neživotní pojištění (havarijní pojištění) správně, ale možná došlo k překlepu ve VS. 

KS

#11598, Nenačerpaná hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 29.10.2020

Dobrý den, s přítelem jsme si vzali letos hypotéku ve výši 2,66 mil. Kč na novostavbu, která je stále ještě ve výstavbě (máme zatím podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, já a přítel jako vlastníci bytu). Hypotéka je schválená a podepsaná, ale dosud jsme ji nečerpali. Hypotéka je psána na mě, přítele a třetího člena jeho rodiny. Přítel se se mnou ale rozešel a já bych si chtěla hypotéku vzít na sebe. Fixaci máme na 10 let a máme velmi dobré úroky. Dočetla jsem se, že o počtu žadatelů hypotéky rozhoduje banka podle bonity. Byt prodávat nechci. Mohu se prosím zeptat, co navrhujete? Zdali půjde změnit hypotéka, když jsme ji nezačali ještě čerpat? Nebo díky výhodným úrokům to nechat na třech žadatelích a jen sepsat zvláštní smlouvu mezi námi, že se zavazuji platit plnou výši hypotéky sama a kupní smlouvu bytu, kde by expřítel měl menší podíl na bytě? Nebo banku požádat o snížení doby fixace na 5 let a poté si převzít hypotéku jen na sebe? Děkuji předem za pomoc. Hezké odpoledne.

Dobrý den, můžete zkusit přítele a jeho člena rodiny z hypotéky vyvázat, ale to bude možné jen tehdy, bude-li Vaše bonita dostatečná pro pokrytí celé hypotéky. Aneb zvládla byste sama ze svého příjmu splácet celou hypotéku? Nebude-li možné přepsat hypotéku jen na Vás (a nepodaří-li se Vám sehnat jiného spoludlužníka - např. rodiče nebo nového přítele - ale po týdenní známosti si asi těžko budete brát spolu hypotéku), může být nejlepším řešením zaplatit bance pokutu za nenačerpání hypotéky (banky účtují až 5% z nenačerpané částky).  Není možné sepisovat dohodu mezi účastníky úvěrové smlouvy o tom, že Vy budete hradit všechno, atd. Za hypotéku vždy ručí společně a nerozlučně všichni spolužadatelé (se všemi právními důsledky). Také by to bylo vůči Vám nespravedlivé a riskantní, neboť byste splácela 100% ceny bytu a vlastnila pouze část nemovitosti (zbytek by nadále vlastnil Váš ex-přítel). Přítel by sám nedosáhl na hypotéku pro sebe (protože by byl formálně vázaný vaší společnou hypotéku).  Případné ztráty sjednaného úroku se určitě neobávejte. Úrokové sazby neustále klesají a dnes byste získala mnohem lepší podmínky než před několika měsíci (např. i 1,58%). Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.

M

#11597, Insolvence a zpeněžení nemovitosti, Exekuce a insolvence, 29.10.2020

Dobrý den, jak je to s majetkem (RD), který byl darován mně před cca 3 roky od mé matky? Matka má teď dluhy. Chtěla bych ji pomoci a napadlo mě, že bych dala návrh na insolvenci. Bylo mi řešeno, že by mi insolvenční správce mohl barák sebrat, je toto možné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, zrušení daru a zpeněžení vašeho domu možné je. Ono totiž působí velmi podezřele, když nemovitost přepíšete na osobu blízkou a následně chcete nesplatitelné dluhy řešit osobním bankrotem. Převody nemovitostí lze soudní cestou zneplatnit až 3 roky zpětně. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR