Jak jsem se zadlužil, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
15.7.2018 Půjčka

Dobrý den, už opravdu nevím, komu bych se svěřil a komu sdělil svůj příběh. Napíšu tak jak to je, tak nekoukejte na chyby. Jsem vyučený jako cukrář, ale život mám momentálně hořký. Byl jsem dvacetiletý kluk co měl dobrou práci, holku, super pronájem, šťastný život a prostě vše klapalo víc než dobře. Časem začaly problémy v partnerském životě až jsem nakonec zůstal v pronájmu sám a musel jít na čas k babičce. Nikomu to nepřeji zažít. Frajerka zmizela jako peníze co jsem si v té době půjčoval, neboť nám nestačily výplaty k ukojeni životního stylu, který žádala především ona. Byl jsem zamilovaný, hloupý, s problémy už z minulosti, které se netýkají financí. Ale abych to uvedl na pravou míru, jsem na 150% přesvědčen, že ze strany bankéřky u České spořitelny na mě bylo udělaný šmelo. Začal jsem půjčkou 20 000 Kč, kterou jsem později navýšil na 60 000 Kč. Pak jsem si vzal nový úvěr u banky 90 000 Kč. To máte 170 000 Kč. Hned to bylo fuč, co si budeme povídat. Pak se přidala konsolidace karty od Home Creditu 40 000 Kč a to máte 210 000 Kč. Naposled 50 000 Kč navíc jako útěchu, když frajerka už byla ode mě a vše vlastně vyhořelo tak rychle, jako to začalo. Zastavil jsem se i s kontokorentem na 280 000 Kč, pak fety, kluby, kamarádi a takový ten Fastlife když už byl normální život v trapu. Dnes mám úvěr na 380 000 Kč u České spořitelny s RPSN 28%, tudíž dlužím 750 000 Kč s úrokama. Ale nejlepší na tom je, že mně někde litá 100 000 Kč. Zkonsolidovali něco, čím jsem nikdy nedisponoval. Nejde s tím udělat nic, uměj v tom pěkně chodit a znají díry. Využijí mladé lidi, co potřebují peníze a vosolej to. S jistotou vím, že jsem 380 000 Kč neměl. V době posledního navýšení o 50 000 Kč jsem podepsal papír, kterým jsem daroval 100 000 Kč kdoví kam. Skládam si spojitosti a zjišťuji, že mně opravdu obrali o 100 000 Kč.

Dobrý den,

první pravidlo finanční gramotnosti zní "nikdy se nepůjčovat na spotřebu". Chcete na dovolenou nebo potřebujete novou televizi? OK - vydělejte si na to. Pokud se budete v životě zadlužovat pro takovéto malichernosti, skončíte špatně. Peníze má smysl si půjčovat jen za účelem investice. Např. koupě byt na hypotéku (čímž v budoucnu ušetříte na nájmu a jednou bude nemovitost Vaše). Tyto investiční úvěry mají rozumný úrok (aktuálně 2,4%), který si navíc můžete částečně odečíst z daní.

Spotřebitelské úvěry jsou velmi nákladné. Za kontokorent, kreditní kartu či půjčky od nebankovních společností platíte úrok nad 20%. Při RPSN 28% zaplatíte na jen na úrocích za každých půjčených 100 000 Kč ročně 28 000 Kč. Dlužíte-li 280 000 Kč, za pouhý rok Vám dluh naroste o 78 400 Kč.

Tvrdit, že Vám někdo něco "osolil" nebo že poskytovatelé úvěru vydělávají na "mladých lidech co potřebují peníze" nedává moc smysl. Bylo to jen a pouze Vaše svobodné rozhodnutí se takto nerozumně zadlužit a peníze prošustrovat. Každé "hodování nad poměry" něco stojí a nyní je čas zaplatit účet.

K dnešnímu dni dlužíte celkem 380 000 Kč. RPSN 28% je zcela nesmyslně vysoké. Doporučuji následující:

1) úrok refinancujte u Air Bank či Equa bank s RPSN 5%

2) snižte své výdaje na minimum, omezte zbytné výdaje (žádný alkohol, cigarety, drogy, atd.)

3) přiberte si bokem nějakou brigádu či přesčas

4) dávejte většinu svého platu na splátky dluhu

Takto určitě min. 10 000 Kč měsíčně splácet zvládnete a za 3,5 roku můžete být zcela bez dluhů a začít znovu s čistým štítem.