Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #22268, Jak se úročí terminované vklady

Jak se úročí terminované vklady, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
20.10.2023 Spoření

Dobrý den, jestliže mám 100 000 Kč na termínovaném vkladu s úrokem 5% p.a., jaký bude úrok u vkladu na 6 měsíců? (daň 15% nepočítejme). Děkuji za informaci a přeji hezký den.

Dobrý den,

úrokové sazby se uvádí vždy ve formátu p.a. (per annum/ročně), tedy pokud v bance necháte peníze uložené po dobu 6 měsíců se sazbou 5% p.a., dostanete zhruba 2,5% (před zdaněním a bez zohlednění úroku z úroků).

U terminovaných vkladů je však nutné peníze bance ponechat po celou dobu vkladu, tedy u ročního vkladu se sazbou 5% Vám peníze banka po půl roce neuvolní. Chcete-li peníze uložit pouze na půl roku, volte terminovaný vklad na 6 měsíců (u kterých banky dnes nabízí i vyšší sazby než u ročních vkladů z důvodu očekávaného poklesu ceny peněz/sazeb).