Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4191, Jak spořit dětem

Jak spořit dětem, Spoření

M

Pokračování dotazu č. 4190: Osobně mám u ČS stavební spoření a penzijní spoření (mám 40 let). Takže nevím, jestli je vhodnější zakládat nové stavební spoření, ovšem tedy bez státního příspěvku. Pokud bych volila jinou formu spoření, tak jednorázově převedu cca 80 000 Kč + budu pokračovat v měsíčním spoření 1 000 Kč. Více ne. Jelikož jsem v roli tety, mám možnosti založení omezené. Vše dělám z vlastní vůle, bez vědomí rodičů synovce a ráda bych v tom pokračovala. Jak už jsem uvedla - ráda bych spořila ještě 14 let (do 20 let synovce). Děkuji za pomoc.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Druhé stavební spoření bez státní podpory nemá smysl (na poplatcích byste zaplatila více než byste získala na úrocích). Kolik si platíte na penzijním spoření? Pokud jen 1 000 Kč, můžete vkládat více. Všechny vklady nad 1 000 Kč (max. 3 000 Kč měsíčně) Vám snižují daňový základ, tedy získáte slevu na dani z příjmu ve výši 15%. Ročně je tak možné získat 3 600 Kč (15% z 24 000 Kč). Termínované vklady pro částky do 100 000 Kč nemá smysl zakládat, neboť rozdíl mezi úrokem za vklad na 3 roky (1,2%) a Air Bank spořícím účtem (1%) je zanedbatelný. 

Ještě nabízím jednu úvahu: Místo spoření plaťte synovci kvalitní volnočasové aktivity (studium cizích jazyků, matematiku, fyzikální kroužky, programování, hru na hudební nástroje, skautské tábory). To je lepší základ do života než naspořených 168 000 Kč (14 let po 1 000 Kč měsíčně). S dobrým VŠ vzděláním v technickém oboru si stejné peníze vydělá sám za 3 měsíce. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

8.1.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018? 

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#4229, Bankovní tajemství, Banka, 21.1.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může banka dát Úřadu práce bez mého vědomí informace o mém běžném účtu. Děkuji Mirka

Dobrý den, banky musí orgánům státní správy (finanční úřad, úřad práce, celní správa, atd.) a jiným institucím (exekutoři, Policie ČR) poskytnout součinnost (informace o Vašem účtu) ve specifických případech. Pokud byste byla podezřelá z podvodu, banka by musela data zpřístupnit Policii ČR. Žádáte-li o dávky v hmotné nouzi, pak si Úřad práce potřebuje ověřit Vaše majetkové poměry. 

P

#4228, Mezinárodní obchod, Podvod, 21.1.2018

Pokračování dotazu č. 4227: Dobrý den, nechce se mi rozepisovat až tak veřejně. Víte, nestalo se nám toto poprvé, ale už náš rakouský odběratel chtěl, abychom si udělali účet v Rakousku a přihlásili se jako devizový cizinec. Co víme, chtěli to i po Maďarech a Polácích. V Rakousku to byla die Erste. Po komunikaci s bankou Monte dei Pashi di Siena, chtějí po nás to samé. Taky je přece rozdíl, jestli pošlete peníze do Komerčky nebo do mBank. Nemůže to být obdobné, že třeba da Monte dei se chová jinak? Má lepší služby, nebo něco jiného co jsem s vámi chtěl najít. Děkuji Petr

Dobrý právě, jakémukoliv plátci je zcela jedno, jestli peníze pošle do KB nebo mBank, není v tom pro něj žádný rozdíl. Pro rakouského plátce bude o něco pohodlnější peníze poslat do rakouské banky než do české, ale ten rozdíl je opravdu zanedbatelný (domácí platba vs EU SEPA platba) - jde jen o výši poplatku (např. 0,1 EUR vs 1 EUR). Plátci mimo EU je zcela jedno, jestli peníze pošle do rakouské, italské nebo české banky (poplatek a jiné náležitosti jsou vždy stejné).

P

#4227, Mezinárodní obchod, Podvod, 20.1.2018

Dobrý den, obchodujeme se světem a náš odběratel chce, aby peníze chodily přes banku v Itálii. Že údajně má pobočku i v České republice, jenže tu jsme nikde nenašli. Jedná se o banku Monte dei Pashi di Siena. Po emailovém kontaktu do Sieny nám naspali, že se musíme stát devizovým cizincem. Účet není náš, ale odběratel chce, aby peníze chodili přes půlku světa, jaký k tomu může mít důvod? Má tato banka pobočku v ČR a proč po nás může chtít jakéhosi devizového cizince? Neporušujeme tím nějaké zákony? Celé je to divné a nikdo není schopen nám odpovědět, tak bychom se rádi zeptali zkušenějších, jestli by nám neporadili nebo neodpověděli, co za tím může být. Přece když pošlu peníze na nějaký účet, jak si jej protistrana vybere a proč tak složitě. Co v tom může být? Děkuji

Dobrý den, a nejedná se o podvod? S čím obchodujete a kdo je Vaším zákazníkem? Banka Monte dei Pashi di Siena v ČR pobočku nemá. Pojem "devizový cizinec" neexistuje. Logický důvod pro to, aby odběratel měl zájem Vám platit na speciální účet do Itálie místo do ČR není (v rámci EU je jedno, do které země bude posílat peníze).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR