Jak efektivně spořit pro budoucnost synovce bez státního příspěvku?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
10.1.2018 Spoření

Pokračování dotazu č. 4190: Osobně mám u ČS stavební spoření a penzijní spoření (mám 40 let). Takže nevím, jestli je vhodnější zakládat nové stavební spoření, ovšem tedy bez státního příspěvku. Pokud bych volila jinou formu spoření, tak jednorázově převedu cca 80 000 Kč + budu pokračovat v měsíčním spoření 1 000 Kč. Více ne. Jelikož jsem v roli tety, mám možnosti založení omezené. Vše dělám z vlastní vůle, bez vědomí rodičů synovce a ráda bych v tom pokračovala. Jak už jsem uvedla - ráda bych spořila ještě 14 let (do 20 let synovce). Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Druhé stavební spoření bez státní podpory nemá smysl (na poplatcích byste zaplatila více než byste získala na úrocích). Kolik si platíte na penzijním spoření? Pokud jen 1 000 Kč, můžete vkládat více. Všechny vklady nad 1 000 Kč (max. 3 000 Kč měsíčně) Vám snižují daňový základ, tedy získáte slevu na dani z příjmu ve výši 15%. Ročně je tak možné získat 3 600 Kč (15% z 24 000 Kč). Termínované vklady pro částky do 100 000 Kč nemá smysl zakládat, neboť rozdíl mezi úrokem za vklad na 3 roky (1,2%) a Air Bank spořícím účtem (1%) je zanedbatelný.

Ještě nabízím jednu úvahu: Místo spoření plaťte synovci kvalitní volnočasové aktivity (studium cizích jazyků, matematiku, fyzikální kroužky, programování, hru na hudební nástroje, skautské tábory). To je lepší základ do života než naspořených 168 000 Kč (14 let po 1 000 Kč měsíčně). S dobrým VŠ vzděláním v technickém oboru si stejné peníze vydělá sám za 3 měsíce.