Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4191, Jak spořit dětem

Jak spořit dětem, Spoření

M

Pokračování dotazu č. 4190: Osobně mám u ČS stavební spoření a penzijní spoření (mám 40 let). Takže nevím, jestli je vhodnější zakládat nové stavební spoření, ovšem tedy bez státního příspěvku. Pokud bych volila jinou formu spoření, tak jednorázově převedu cca 80 000 Kč + budu pokračovat v měsíčním spoření 1 000 Kč. Více ne. Jelikož jsem v roli tety, mám možnosti založení omezené. Vše dělám z vlastní vůle, bez vědomí rodičů synovce a ráda bych v tom pokračovala. Jak už jsem uvedla - ráda bych spořila ještě 14 let (do 20 let synovce). Děkuji za pomoc.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Druhé stavební spoření bez státní podpory nemá smysl (na poplatcích byste zaplatila více než byste získala na úrocích). Kolik si platíte na penzijním spoření? Pokud jen 1 000 Kč, můžete vkládat více. Všechny vklady nad 1 000 Kč (max. 3 000 Kč měsíčně) Vám snižují daňový základ, tedy získáte slevu na dani z příjmu ve výši 15%. Ročně je tak možné získat 3 600 Kč (15% z 24 000 Kč). Termínované vklady pro částky do 100 000 Kč nemá smysl zakládat, neboť rozdíl mezi úrokem za vklad na 3 roky (1,2%) a Air Bank spořícím účtem (1%) je zanedbatelný. 

Ještě nabízím jednu úvahu: Místo spoření plaťte synovci kvalitní volnočasové aktivity (studium cizích jazyků, matematiku, fyzikální kroužky, programování, hru na hudební nástroje, skautské tábory). To je lepší základ do života než naspořených 168 000 Kč (14 let po 1 000 Kč měsíčně). S dobrým VŠ vzděláním v technickém oboru si stejné peníze vydělá sám za 3 měsíce. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby

12.7.2018, Banka, Autor: Petr Jermář

Centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní 2T Repo nyní dosahuje 1%. Oproti očekávání banky úvěry nezdražily, ale naopak zlevnily. Předzvěst realitní krize nebo snaha prodat více před další vlnou omezení hypoték?

Pojištění schopnosti splácet u hypotéky

Pojištění schopnosti splácet u hypotéky

4.7.2018, Pojištění, Autor: Luboš Gregor

Nabízí Vám banka slevu z úrokové sazby za sjednání pojištění schopnosti splácet? Na první pohled lákavá nabídka se nemusí vždy vyplatit. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé druhy připojištění.

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VK

#4905, Penzijní připojištění - výplata, Spoření, 16.7.2018

Dobrý den, minulý týden jsem ukončil penzijní připojištění. Kdy můžu očekávat peníze na účtu?

Dobrý den, termín výplaty se odvíjí od způsobu ukončení penzijního připojištění (řádně po splnění podmínek* NEBO bez splnění podmínek) a volby výplaty (jednorázově, renta na dobu určitou, doživotní renta). Doporučuji dotaz směřovat přímo na váš penzijní fond. *dosažení stanoveného věku (60 let) a min. doby spoření (5 let)

O

#4904, Jak jsem se zadlužil, Půjčka, 15.7.2018

Dobrý den, už opravdu nevím, komu bych se svěřil a komu sdělil svůj příběh. Napíšu tak jak to je, tak nekoukejte na chyby. Jsem vyučený jako cukrář, ale život mám momentálně hořký. Byl jsem dvacetiletý kluk co měl dobrou práci, holku, super pronájem, šťastný život a prostě vše klapalo víc než dobře. Časem začaly problémy v partnerském životě až jsem nakonec zůstal v pronájmu sám a musel jít na čas k babičce. Nikomu to nepřeji zažít. Frajerka zmizela jako peníze co jsem si v té době půjčoval, neboť nám nestačily výplaty k ukojeni životního stylu, který žádala především ona. Byl jsem zamilovaný, hloupý, s problémy už z minulosti, které se netýkají financí. Ale abych to uvedl na pravou míru, jsem na 150% přesvědčen, že ze strany bankéřky u České spořitelny na mě bylo udělaný šmelo. Začal jsem půjčkou 20 000 Kč, kterou jsem později navýšil na 60 000 Kč. Pak jsem si vzal nový úvěr u banky 90 000 Kč. To máte 170 000 Kč. Hned to bylo fuč, co si budeme povídat. Pak se přidala konsolidace karty od Home Creditu 40 000 Kč a to máte 210 000 Kč. Naposled 50 000 Kč navíc jako útěchu, když frajerka už byla ode mě a vše vlastně vyhořelo tak rychle, jako to začalo. Zastavil jsem se i s kontokorentem na 280 000 Kč, pak fety, kluby, kamarádi a takový ten Fastlife když už byl normální život v trapu. Dnes mám úvěr na 380 000 Kč u České spořitelny s RPSN 28%, tudíž dlužím 750 000 Kč s úrokama. Ale nejlepší na tom je, že mně někde litá 100 000 Kč. Zkonsolidovali něco, čím jsem nikdy nedisponoval. Nejde s tím udělat nic, uměj v tom pěkně chodit a znají díry. Využijí mladé lidi, co potřebují peníze a vosolej to. S jistotou vím, že jsem 380 000 Kč neměl. V době posledního navýšení o 50 000 Kč jsem podepsal papír, kterým jsem daroval 100 000 Kč kdoví kam. Skládam si spojitosti a zjišťuji, že mně opravdu obrali o 100 000 Kč.

Dobrý den, první pravidlo finanční gramotnosti zní "nikdy se nepůjčovat na spotřebu". Chcete na dovolenou nebo potřebujete novou televizi? OK - vydělejte si na to. Pokud se budete v životě zadlužovat pro takovéto malichernosti, skončíte špatně. Peníze má smysl si půjčovat jen za účelem investice. Např. koupě byt na hypotéku (čímž v budoucnu ušetříte na nájmu a jednou bude nemovitost Vaše). Tyto investiční úvěry mají rozumný úrok (aktuálně 2,4%), který si navíc můžete částečně odečíst z daní.  Spotřebitelské úvěry jsou velmi nákladné. Za kontokorent, kreditní kartu či půjčky od nebankovních společností platíte úrok nad 20%. Při RPSN 28% zaplatíte na jen na úrocích za každých půjčených 100 000 Kč ročně 28 000 Kč. Dlužíte-li 280 000 Kč, za pouhý rok Vám dluh naroste o 78 400 Kč. Tvrdit, že Vám někdo něco "osolil" nebo že poskytovatelé úvěru vydělávají na "mladých lidech co potřebují peníze" nedává moc smysl. Bylo to jen a pouze Vaše svobodné rozhodnutí se takto nerozumně zadlužit a peníze prošustrovat. Každé "hodování nad poměry" něco stojí a nyní je čas zaplatit účet. K dnešnímu dni dlužíte celkem 380 000 Kč. RPSN 28% je zcela nesmyslně vysoké. Doporučuji následující: 1) úrok refinancujte u Air Bank či Equa bank s RPSN 5% 2) snižte své výdaje na minimum, omezte zbytné výdaje (žádný alkohol, cigarety, drogy, atd.) 3) přiberte si bokem nějakou brigádu či přesčas 4) dávejte většinu svého platu na splátky dluhu Takto určitě min. 10 000 Kč měsíčně splácet zvládnete a za 3,5 roku můžete být zcela bez dluhů a začít znovu s čistým štítem.

K

#4903, Sleva na děti ve střídavé péči, Daně, 15.7.2018

Dobrý den, s bývalým přítelem máme syna ve střídavě péči, na které jsme se dohodli bez soudu. Já jsem momentálně 3. rok na mateřské. Chci se zeptat, jak je to s daňovou úlevou na naše společné dítě v našem případě.

Dobrý den, slevu na děti může uplatňovat jen jen z rodičů, se kterým žije dítě ve společné domácnosti. Domluvte se s ex-přítelem, kdo ji bude uplatňovat. Možný kompromis: Každý bude uplatňovat slevu za půl roku (Vy leden-červen, ex-přítel červenec-prosinec).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4900 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR