Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4191, Jak spořit dětem

Jak spořit dětem, Spoření

M

Pokračování dotazu č. 4190: Osobně mám u ČS stavební spoření a penzijní spoření (mám 40 let). Takže nevím, jestli je vhodnější zakládat nové stavební spoření, ovšem tedy bez státního příspěvku. Pokud bych volila jinou formu spoření, tak jednorázově převedu cca 80 000 Kč + budu pokračovat v měsíčním spoření 1 000 Kč. Více ne. Jelikož jsem v roli tety, mám možnosti založení omezené. Vše dělám z vlastní vůle, bez vědomí rodičů synovce a ráda bych v tom pokračovala. Jak už jsem uvedla - ráda bych spořila ještě 14 let (do 20 let synovce). Děkuji za pomoc.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Druhé stavební spoření bez státní podpory nemá smysl (na poplatcích byste zaplatila více než byste získala na úrocích). Kolik si platíte na penzijním spoření? Pokud jen 1 000 Kč, můžete vkládat více. Všechny vklady nad 1 000 Kč (max. 3 000 Kč měsíčně) Vám snižují daňový základ, tedy získáte slevu na dani z příjmu ve výši 15%. Ročně je tak možné získat 3 600 Kč (15% z 24 000 Kč). Termínované vklady pro částky do 100 000 Kč nemá smysl zakládat, neboť rozdíl mezi úrokem za vklad na 3 roky (1,2%) a Air Bank spořícím účtem (1%) je zanedbatelný. 

Ještě nabízím jednu úvahu: Místo spoření plaťte synovci kvalitní volnočasové aktivity (studium cizích jazyků, matematiku, fyzikální kroužky, programování, hru na hudební nástroje, skautské tábory). To je lepší základ do života než naspořených 168 000 Kč (14 let po 1 000 Kč měsíčně). S dobrým VŠ vzděláním v technickém oboru si stejné peníze vydělá sám za 3 měsíce. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Investice do nemovitostí a realitní bublina

24.4.2018, Reality, Autor: Adam Sucháček

Vyplatí se aktuálně investovat do nemovitostí? Nepraskne realitní bublina? Otázky, které si klade mnoho investorů. Jednoznačná odpověď však neexistuje. V následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč tomu tak je.

Velké porovnání hypoték – duben 2018

Velké porovnání hypoték – duben 2018

18.4.2018, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Průměrná sazba hypoték vzrostla na 2,5% a již není možné sehnat úvěr na bydlení pod 2%. Nicméně i přes všeobecnou vlnu zdražování dvě banky zlevnily. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

13.4.2018, Reality, Autor: Adam Sucháček

Ceny realit nadále rostou strmým tempem. Nejdráže je v Praze a v Brně. Jak se liší ceny novostaveb a starších bytů? Kolik se v české a moravské metropoli prodává nových bytů? A jak budou nemovitosti zdražovat v roce 2018?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

RM

#4615, Z Norska, Platba, 24.4.2018

Dobrý den, kamarád mi poslal peníze z jeho banky v Norsku na můj účet u mBank. Když mi po 10ti dnech nic nedorazilo, byl se zeptat v jeho norské bance a bylo mu řečeno, že se mu peníze vrátí zpět na účet, protože s mBank nespolupracují. Je to možné nebo mě tahá za nos. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nemáte moc dobrého kamaráda, protože Vás tahá za nos. mBank je účastníkem mezinárodního platebního styku a peníze z norské banky na Váš účet dorazit musí. Mezinárodní platby téměř nikdy neputují přímo (např. z Norska do ČR), ale skrz síť zprostředkovatelských bank. Z Norska tak platba putuje nejčastěji do Německa a z německé banky teprve do mBank. Norská banka samozřejmě s mBank přímo nespolupracuje (stejně jako s 99% všech ostatních bank ve světě). Ale právě skrz síť zprostředkovatelských bank platby vždy doputují do cílové banky.  

LO

#4614, Refinancování, Půjčka, 24.4.2018

Dobrý den, mám půjčku v ČS 150 000 Kč s úrokem 10,60%, RPSN 11,62%. Přijde mi to moc. Do jaké banky bych mohla přejít?

Dobrý den, půjčku ve výši 150 000 Kč lze určitě sehnat za úrok/RPSN 7%. Doporučuji Air Bank nebo Equa bank. Samozřejmostí jsou nulové poplatky za sjednání a vedení úvěru stejně jako bezplatné mimořádné splátky.

J

#4613, Osobní bankrot, Exekuce a insolvence, 24.4.2018

Dobrý den, jsem OSVČ a mám několik exekucí. Žádné půjčky, ale pojištění, sociální a daně. Bohužel to za pár let astronomicky narostlo. Požádal jsem o osobní bankrot, ale byl mi zamítnut, protože se jedná o pohledávky státu (u půjček by to prý bylo bez problémů). Částka ke splácení je tak vysoká, že bych o chlebu a vodě žil do konce života. Je to pro mne bezvýchodná situace a netuším, jak jí řešit. Zatím využívám odklon peněz na kamarádův účet, ale nepůjde to dlouhodobě. Prosím o radu jak to splácet bez navyšování úroků a penále, jak docílit osobního bankrotu a jak situaci skutečně vyřešit. Děkuji.

Dobrý den, jiné řešení než osobní bankrot není. Musíte věřitele (ČSSZ, finanční úřad) přesvědčit, že jim během příštích 5 let jste schopen splatit min. 30% dluhů a že těchto 30% je více, než by získali doživotními exekucemi. Odklánění peněz na kamarádův účet nedoporučuji - exekutor ho velmi brzy zablokuje (včetně kamarádových peněz). Poškodíte tak kamaráda, který se bude muset navrácení svých peněz složitě domáhat vylučovací žalobou.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR