Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #7808, Kdo se dívá do registrů?

Kdo se dívá do registrů?, Půjčka

F

Pokud vím, tak existují nebankovní společnosti, které nenahlíží do registrů a půjčí, např. Zaplo.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

do registrů nahlížejí všechny nebankovní společnosti. Ukládá jim to zákon o spotřebitelském úvěru, na základě kterého je věřitel povinen se před poskytnutím úvěru přesvědčit, že dlužník bude schopen půjčku splatit. 

Podívejte se na problematiku půjčování peněz z pozice věřitele. Vy osobně byste půjčil své peníze zcela neznámému člověku, aniž byste si prověřil v registrech jeho platební morálku (a další info - není-li např. exekuci či insolvenci)? Asi těžko - jinak byste riskoval, že Vám dotyčný nebude schopen peníze vrátit. Proto existují registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus), aby se každý mohl před poskytnutím úvěru přesvědčit o pozitivní či negativní platební morálce žadatele o úvěr. 

Před rokem 2016 v ČR existovalo přes 50 000 nebankovních poskytovatelů úvěrů. Většinou se jednalo o podvodníky, kterým šlo o to dostat své dlužníky do exekucí a doživotně na nich parazitovat. Tyto nebankovky do registrů nenahlížely. Od 12/2016 (se vstupem platnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru) se trh pročistil a dnes v ČR působí pouhé desítky nebankovek, které musí dodržovat přísná pravidla hry (ovšem stále půjčují na úrok/RPSN dosahující i tisíce procent).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

12.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Trh s firmami ovlivňuje celá řada faktorů. České republice se ekonomicky již několik let velmi daří. Makroekonomická čísla patří k nejlepším v Evropě. Tento pozitivní vývoj s sebou přináší i jednu z poměrně mála známých skutečností. Roste zájem o prodej, ale i nákup firem. Proč právě nyní dochází k prodejům firem, jak lze cenu firmy zjistit a kdo prodává?

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nejprve dlouhé fronty před úřadem a pak už jen upadající zájem. Tak vypadá situace okolo projektu půjček na bydlení pro mladé, který loni představil Státní fond rozvoje bydlení. Lidi odrazují hlavně příliš komplikované podmínky i úroková sazba, která je v současnosti vyšší než u některých hypoték.

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

8.11.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Jednoduchost a důraz na moderní služby. Na to u svých běžných účtů stále častěji lákají banky na českém trhu. K tomu přidávají také minimum poplatků nebo bonusy za založení účtu. Podívejte se, jaké výhody poskytovatelé nabízejí nejčastěji.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MS

#7997, Pronájem a daně, Daně, 12.11.2019

Dobrý den, mohla bych prosím poprosit o zodpovězení otázek ohledně daňového přiznání? 1. otázka - Příjem z pronájmu lze snížit o výdaje vynaložené na pronajímanou nemovitost. Jak staré ale tyto výdaje mohou být? U daňového přiznání za rok 2020 mohou být jen výdaje z roku 2019 nebo mohou být i z roku 2018? 2. otázka - S přítelem máme hypotéku na dům, s tím, že hypotéka je na mě, jelikož jsem zaměstnaná na HPP a přítel je OSVČ, ve smlouvě na hypotéce jsme uvedeni oba, v katastru nemovitostí je uvedený přítel jako vlastník domu, můžeme v tomto případě uplatnit v daňovém přiznání úroky z úvěru a pokud ano kdo z nás a za jakých podmínek? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, v daňovém přiznání za rok 2019 (podávaném na FÚ do března 2020) můžete uplatnit pouze náklady vzniklé během roku 2019. Snížení daňového základu o zaplacené úroky z hypotéky mohou uplatnit všichni, kdo jsou uvedeni v úvěrové smlouvě (nemovitost musí sloužit k uspokojování vlastních bytových potřeb nebo bytových potřeb rodiny).

M

#7996, Spory v rodině, Osobní a rodinné finance, 12.11.2019

Dobrý den, máme v rodině neshody a proto prosím o radu, zda je možno ve spořitelně, kde měli rodiče vkladní knížky nebo jen knížku, dohledat, kdy a jak byly z knížky vybírány peníze v jakých částkách a kdo peníze vybíral a knížky-knížku zrušil? Otec zemřel před 14 roky a mamka před 3 roky. Moc by mi veškeré informace pomohly. Případně jak mohu postupovat? Moc děkuji

Dobrý den, banky Vám takovéto informace v rámci zachování bankovního tajemství sdělit nemohou. Banky mohou pouze převést majetek dle notářského usnesení na dědice, což ale nebude Váš případ, byla-li vkladní knížka zrušení před úmrtím Vašich rodičů a nebyla-li tedy součástí dědického řízení.

P

#7995, Exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 12.11.2019

Přítel pobírá inv. důchod. Je to jediný příjem, který má. Exekutor zablokoval účet, na který mu inv. důchod posílá OSSZ. Na účtu byla částka 13 000 Kč. Použil tuto částku exekutor k částečnému splacení dluhu? Odečte tuto částku z celkového dluhu?

Dobrý den, ano, exekutor pravděpodobně použije tyto peníze k umoření dluhu.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7900 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR