Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #18843, Kolik dát kamarádovi za půjčené peníze?

Kolik dát kamarádovi za půjčené peníze?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v rámci rodinných vztahů vyplácím příbuzného z nemovitosti kterou jsem podědili. Jedná se o částku 2,5 mil. Kč splácenou od roku 2017, letos ke konci roku bude částka doplacena. Jsme sice dohodli, že je to bezúročná "půjčka", ale svědomí mi říká, že bych měl částku o nějaký ten úrok navýšit, jelikož protistrana řeší bydlení hypotékou (tzn. s úroky). Kolik by byl průměrný úrok u úvěru/hypotéky založené v roce 2017 a letos splatné? O kolik bych měl těch 2,5 mil. Kč přeplatit, aby to bylo fér? Děkuji

Dobrý den,

průměrná úroková sazba u hypoték byla v období 2017-2021 mezi 2-3%. Můžete příbuznému vyplatit úrok např. 2,5% za každý rok z aktuálně dlužné částky.

Příklad: za rok 2017 z dluhu 2,5 mil. Kč 2,5% = 62 500 Kč, za rok 2018 z dluhu 2 mil. Kč 2,5% = 50 000 Kč, za rok 2019 z dluhu 1,5 mil. Kč 2,5% = 37 500 Kč atd.