Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4442, Komu patří peníze ze stavebního spoření?

Komu patří peníze ze stavebního spoření?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
12.3.2018 Spoření

Matka uzavřela smlouvu o stavebním spoření na své jméno, rodné číslo a adresu. Jelikož nemá účet u banky, dohodli se ústně se synem, že za ni bude bezhotovostně platit měsíční smluvní částky ze svého účtu. Matka mu je bohatě vyrovnávala v hotovosti z ruky do ruky při každé jeho návštěvě, beze svědků. Neunesla by tedy případné důkazní břemeno, že peníze na svou smlouvu dávala vlastně ona sama. Po skončení cyklu peníze přišly podle smlouvy matce, která je přirozeně použila - rozdala je vnoučatům. Syn ji nyní žaluje a chce po ní celou částku, cca 275 000 Kč, že to platil ze svého účtu a peníze jsou tudíž jeho. Domnívám se, že peníze patří tomu, na koho byla smlouva, tedy matce, bez ohledu na to, kdo to platil. Podle mne je to stejné, jako když rodiče uzavřou stavební spoření na dítě, také mu peníze jako zletilému nemohou zcizit! Podobný dotaz s odpovědí na sítích není. Prosím, poraďte. Děkuji, Jaroslav

Dobrý den,

máte pravdu, majitelem peněz ze stavebního spoření je ten, na koho je spoření psáno (viz Váš dobrý příklad s dětmi). Žaloba ve stylu "platil jsem to já, je to moje" určitě neuspěje. Vaše matka ani nebude muset dokazovat vyrovnání v hotovosti. Větší (ale stále minimální) šanci na úspěch by měla žaloba na bezdůvodné obohacení se ("omylem jsem posílal peníze na špatný účet"), ale omyl lze těžko obhájit, když k němu docházelo soustavně po dobu 6 let (takto navíc lze požadovat peníze jen 3 roky zpětně). Také by se mohlo na platby pohlížet jako na dar, který syn odvolal. Pak by ale musel prokázat důvod odvolání daru (špatné chování ze strany matky) a opět lze požadovat peníze zpětně jen 3 roky (všeobecná promlčecí lhůta).

Nemít svůj běžný účet u banky je lajdáctví. Nic to nestojí (mnoho bank nabízí vedení účtu, všechny běžné služby a platby zdarma a bez podmínek) a založení účtu je otázkou pár minut. Doporučuji Equa bank, Fio banku či Air Bank. Kde má paní matka uloženo nyní oněch 275 000 Kč? Doufám, že ne v hotovosti doma (ne nadarmo představují senioři pro kriminálníky zlatý důl - nikdo jiný doma takovou hotovost běžně nemá).