Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #17931, Mám staré stavební spoření

Mám staré stavební spoření, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.5.2022 Spoření

Dobrý den, mám starý typ stavebka (z roku 2003), naspořeno v řádech statisíců, jsou tam 2% z vkladů a 4.75% na úvěr. Ještě relativně nedávno bylo toto spoření docela výhodné, protože banky nenabízely na pojištěných produktech víc. V posledních měsících je ale situace jina a i spořicí účet by dal více. Hypotéku v současné době neplanuju a i kdyby, úvěr ze SS by zřejmě stejně nestačil a musel bych jít do překlenovacího úvěru, který ale údajně není tak výhodný. Vidíte to stejně, tj. že by bylo lepší spořit jinde a v případě potřeby si vzít klasickou hypo? Děkuji

Dobrý den,

úrok 2% u takto starého stavebního spoření je extrémně nevýhodný. Doporučuji stavební spoření ukončit a peníze uložit na spořicí účet s úrokem 4-5%. Ani nabízený úrok na úvěru ze stavebního spoření není žádné terno. Ještě nedávno bylo možné hypotéku pořídit s úrokem i pod 2%. Dnes jsou hypotéky kolem 5%, ale mírně vyšší úrok se stále vyplatí z důvodu méně výhodných podmínek u úvěru ze stavebního spoření (první roky nesplácíte a úrok se počítá s plné částky). Navíc při dnešních cenách úvěr ze stavebního spoření stačí málokomu (tak. max. na rekonstrukci nebo koupi menšího bytu mimo okresní města).