1) Jak a kdy mohu částečně umořit hypotéku u ČSOB bezplatně? 2) Co znamená umoření 25% původní jistiny hypotéky? 3) Platí nový zákon o bezplatném umoření i pro fixovanou hypotéku?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám dotaz ohledně částečného umoření hypotéky. Uvádí se, že od 1.12.2016 lze vždy po 12 anuitně zaplacených splátkách uhradit až 25% z původní jistiny bezplatně, ale vždy na to banku musí klient předem upozornit. 1) Chápu správně, že tato bezplatná splátka nemusí být datována k datu výročí smlouvy či fixace? Mám hypotéku u ČSOB, fixace 3 roky, od data fixace už rok a půl splácím, mohu tedy podat žádost o bezplatné splacení 25% původní jistiny už nyní a nečekat na datum výročí smlouvy či fixace? 2) Uvádí se 25% původní jistiny - jde tedy o 25 % úplně počáteční jistiny hypotéky, nebo 25 % aktuální jistiny? 3) Druhou hypotéku mám fixovanou od 3.7.2016 na 7 let. Ten nový zákon platí až od 1.12.2016, vztahuje se i na tuto hypotéku? Tedy je možné u této hypotéky též provést bezplatnou 25 % splátku? Velice děkuji za odpovědi!

Dobrý den,

1) mimořádnou splátku je možné provést v období jednoho měsíce před datem výročí smlouvy 2) jedná se o 25% z celkové výše úvěru, čímž se rozumí 25% z počáteční jistiny (nikoliv aktuální)  3) tato pravidla se vztahují pouze na úvěrové smlouvy uzavřené (nebo prolongované/refixované) po 12/2016, na Vaši druhou hypotéku refixovanou 7/2016 na 7 let se budou tato pravidla vztahovat až od 7/2023