Na pozemek a stavbu domu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe postupovat v případě, že bych ráda zakoupila stavební pozemek v hodnotě 1 000 000 Kč. Úspory mám ve výši 300 000 Kč. Existuje nějaká forma hypotéky, kterou je postupně možné navyšovat se zvyšující se hodnotou nemovitosti a využít ji zároveň na pozemek i dům? Tj. ráda bych dostala hypotéku na pozemek a tuto hypotéku postupně splácela a průběžně šetřila na stavbu. Po roce řádného splácení hypotéky na pozemek bychom měli řekněme základovou desku na dům, čímž by se hodnota nemovitosti zvýšila cca o 200 000 Kč, je možné v této chvíli požádat o navýšení původní hypotéky o dalších 200 000 Kč a tyto peníze využít na část hrubé stavby? Případně jak jinak tuto situaci nejefektivněji vyřešit? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

takto flexibilní hypotéku bohužel žádná banka nenabízí. Hypotéka se vždy sjednává na konkrétní částku bez možnosti dalšího navýšení. Průměrná sazba hypoték se blíží 2,5% (fixace na 5 let), hypotéky do 1-1,5 mil. Kč banky poskytují ještě dráž (obvykle +0,2%). K tomu složitější administrativa, ocenění nemovitosti, zápis zástavy na katastru. Pokud Vám chybí jen 700 000 Kč, doporučuji spíše klasickou půjčku (např. Air Bank s úrokem 4,9%), kterou můžete kdykoliv splatit či refinancovat (např. budoucí hypotékou na stavbu RD) bez sankcí.

Na druhou stranu jsou dnes hypotéky stále velmi levné a v příštích letech určitě podraží. Proto by se možná vyplatilo si vzít nyní hypotéku na pozemek i stavbu RD. S vlastními úsporami 300 000 Kč Vám banky půjčí až  2,7 mil. Kč (úrok 90% hypotéky bude mírně vyšší, cca 3%, ale stále nižší než půjčka či cena 80% hypotéky sjednané za rok). Přijde na to, kolik vyděláváte, jak rychle chcete splácet, jaký máte rozpočet na stavbu RD či budete-li stavět dodavatelsky (rychle) nebo svépomocí (pomalu, ale mezitím vyděláte další peníze).