Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #12285, Nesplácení půjčky a vymáhání dluhů

Nesplácení půjčky a vymáhání dluhů, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
4.1.2021 Půjčka

Pokračování dotazu č. 12281: Děkuji za odpověď. Mám ještě otázku. Jak dlouhá doba obvykle uplyne od první nezaplacené částky k vydaní exekučního příkazu soudem, nikoli k samotné práci exekutora? A jak je to s věřiteli v mimobankovním sektoru jako například Cetelem, Provident apod.? Vím že oni tyto věci předávají přímo vymahatelským firmám. Dokonce to dělají i banky, např. Equa Bank. Co mají tyto vymahatelské firmy společné s exekutory a mají stejná práva? Jak je možné, že exekutor musí čekat na soud a oni ne? Navíc pokud získám peníze v průběhu času, od doby kdy věřitelé (bankovní či nebankovní sektor) věc postoupí do soudního řízení? Mohu dluh znovu začít splácet, či zaplatit celý, nebo již musím počkat jak to vše dopadne? Pokud začnu splácet dluh v období kdy se problémem již zabývá soud, ale nedošlo ještě k rozsudku, může být tento soud zrušen? A poslední otázka, v případě že finančně nejsem schopen splácet své závazky dle smluvních ustanoveních o úvěru, které jsem uzavřel s bankami, ale pravidelně splácím ve výši jež mi umožňují současné finanční možnosti, může i tak banka dát věc k soudu a může soud rozhodnout o exekuci? Děkuji

Dobrý den,

porušíte-li podmínky úvěrové smlouvy (např. nesplácíte řádně a včas), může Vám věřitel půjčky zesplatnit a požadovat po dlužníkovi okamžité navrácení celé dlužné částky. Toho dlužník obvykle není schopen a věřitel začíná dluh vymáhat. Část věřitelů vymáhá dluhy interně (obvykle soudní cestou/exekučně) a ostatní tyto tzv. úvěry v selhání odprodávají dalším subjektům (nejčastěji společnostem, které se specializují na vymáhání problematických pohledávek).

Příklad: Dlužíte 100 000 Kč, přestanete splácet a banka si vyhodnotí, že je pro ni jednodušší pohledávku prodat jiné společnosti za část ceny (např. 40 000 Kč). Banka inkasuje část peněz hned, nemá s tím žádné další starosti/administrativní náklady a v reportingu sníží množství úvěrů v selhání. Banka se tak může naplno věnovat svému oboru podnikání, což je půjčování peněz (nikoliv vymáhání dluhů). Pohledávku koupí firma, která se specializuje na vymáhání pohledávek. Je to WIN-WIN (každý se věnuje tomu, co umí nejlépe - není to nic proti neplatícím klientům).

Exekutor má na rozdíl od vymahatelské firmy více možností, jak dluh vymoci (může obstavit majetek, blokovat účet, zajistit srážky ze mzdy, atd.), ale může konat až po té, co soud nařídí exekuci. Vymahatelská firma se obvykle snaží nejprve domluvit s dlužníky "po dobrém" na splátkovém kalendáři a teprve v případě selhání těchto snah žádá firma soud o povolení exekuce (pak opět nastupuje exekutor).

Každý poskytovatel půjček (banky, nebankovní společnosti) postupuje trochu jinak a nelze obecně říci, kdo bude jak ve vašem případě dále jednat (a jak rychle). Vždy je lepší (a pro Vás levnější) problémům předcházet a snažit se s věřiteli domluvit. Dluh se totiž navyšuje nejen o úroky z prodlení a smluvní pokuty, ale též o náklady vymáhání. A ty mohou být značné.