Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #21393, Penále za nenačerpání hypotéky

Jak se bránit penále za odstoupení od hypoteční smlouvy kvůli chybějícímu stavebnímu povolení?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, prosím, sjednal jsem si hypoteční úvěr na stavbu rodinného domu. Neměli jsme v té době stavební povolení. Stavební povolení se nám nepodařilo udělat (projekt atd. jsem měl udělaný a zaplacený, ale kvůli připojení na odpad nemáme pořád stavební povolení). Trvá to rok a půl, a proto jsem napsal RB, že budu muset odstoupit od smlouvy z důvodu, že nemám stavební povolení, a proto nemůžu čerpat hypotéku. Napsali že je to v pořádku, ale mám zaplatit 150 tisíc penále. Můžu se prosím nějak bránit této částce? Děkuji

Dobrý den,

podepsáním úvěrové smlouvy jste se zavázal k načerpání peněz do určité doby. Banky obvykle účtují penále 2-5% z výše nenačerpané částky, tedy částka 150 000 Kč bude pravděpodobně v pořádku (odpovídá např. hypo 3 mil. Kč/penále 5%). Můžete zkusit RB požádat o snížení penále, ale není to na právní nárok. Díky extrémně složité legislativě můžete na stavební povolení čekat třeba i roky. Mimo chybějící kanalizace stačí jeden odvolávající se účastník stavebního řízení a máte zaděláno na problém. Proto bych doporučil hypotéku na stavbu podepisovat až po získání stavebního povolení.