Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11645, Pokuta za nenačerpání hypotéky

Pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o úrokové sazbě je třeba vyjednávat před podpisem úvěrové smlouvy. Po podpisu smlouvy se postupuje výhradně dle smluvních podmínek (např. pokuta 150 000 Kč za nenačerpání hypotéky). Šance na vyjednání nižší sazby před načerpáním úvěru je tak velmi malá.

Je třeba to brát sportovně. Někdy se něco podaří a jindy zas nikoliv. Spekuloval jste na růst sazeb a došlo k poklesu. To se nepodařilo. Na druhou stranu v mezičase výrazně vzrostla hodnota kupované nemovitosti, to se podařilo.

Nejlepší by bylo přesně spočítat, kolik byste ušetřil na refinancování hypotéky a poměřit tuto úsporu se smluvní pokutou. Třeba zjistíte, že se vyplatí smluvní pokutu zaplatit, neboť při sazbě 1,48-1,79% a fixaci na 10 let ušetříte na úrocích více. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.