Překážky v práci a náhrada mzdy, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, přítel pracuje ve firmě v Prostějově (Mubea), zaměstnavatel jim sdělil, že od 16. do 31. prosince jim odpadají všechny plánované směny a mají neplacené volno. Ten kdo má dovolenou, si ji může vzít a ten kdo ne, si má směny nadpracovat ve svém volnu. Podotýkám, že přítel pracuje v tzv. režimu krátký a dlouhý týden - 12 ti hodinové směny. Do firmy nastoupil 1.6. tohoto roku, v létě si vybral dovolenou, na kterou měl již nárok, tudíž mu žádná nezbyla, neboť nebyl upozorněn, že nastane tato situace. Je to prý u firmy takto stejně prvním rokem. Nikdy předtím, v prosince prý směny neodpadly. Firma se pro tuto situaci rozhodla až teď v listopadu. Dříve to prý nevěděla. Jak se má přítel bránit? Má nějakou šanci, například, že by měl zaměstnavatel při této překážce v práci platit náhradu - např. % z výdělku, když směny zruší? Díky

Dobrý den,

zaměstnavatel může nařídit celozávodní dovolenou, ale musí tak učinit s předstihem a ne měsíc před koncem roku. Tuto situaci lze spíše klasifikovat jako překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 60-80% průměrného výdělku (dle typu překážky). Podnět můžete podat Úřadu práce.