Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #10204, Převod podílového vlastnictví bytů na SVJ

Převod podílového vlastnictví bytů na SVJ, Reality

Sjednejte si hypotéku online
25.5.2020 Reality

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytových jednotek, momentálně ještě v podílovém vlastnictví. Rozhodli jsme se, že byty převedeme do tzv. osobního vlastnictví. Právníkem nám byly zpracovány příslušné dokumenty a během 14 dnů bychom měli dávat návrh na povolení vkladu do katastru nemovitostí. V této souvislosti bych se Vás chtěla zeptat na 2 různé dotazy. Prvním je informace právníka, že tento návrh na vklad (Dohoda podílových vlastníků o zrušení a vypořádání podílového vlastnictví nemovité věci .... vč. stanov společenství vlastníků jednotek) bychom měli podat do 30.6. 2020 s tím, že od 1.7.2020 již nebude možno takovýmto způsobem tento návrh na vklad použít, neboť se provedla novelizace zákona a od 1.7.2020 se toto "rozdělení" na vlastnické právo k jednotkám již provádí zcela odlišným způsobem (za účasti notáře atd.). Chtěla bych se Vás zeptat, zda datum 1.7.2020 je rozhodné pro: a) návrh na vklad do katastru nemovitostí, nebo za b) do tohoto data by měly být vlastnická práva k jednotkám již v katastru zapsána? A dále mám ještě jeden dotaz, týkající se mé osoby, resp. vlastním byt 3+1 a můj soused, který má 1+1, si ode mě chce koupit jeden pokoj. V návrhu Dohody o vypořádání podílového vlastnictví, který je nyní již zpracován, a bude v tomto znění podán jako návrh na vklad do KN, je již u mne uvedena velikost bytu 2+1 a u souseda rovněž 2+1 s tím, že si mezi sebou máme sepsat smlouvu o prodeji pokoje. V této souvislosti však nevím, co vše tato smlouva musí obsahovat, hledala jsem možný vzor smlouvy, bohužel jsem se nedohledala. Je možné mi poradit, případně zaslat vzor smlouvy o prodeji pokoje z bytu? Ještě jednou podotýkám, že v KN již tento pokoj bude zanesen jako součást sousedova bytu a mne se opravdu jedná o to, abychom měli mezi sebou sepsánu smlouvu. Co se týče finančního vypořádání, na ceně jsme dohodnuti a peníze mi budou vyplaceny po návrhu na vklad do KN. Děkuji Vám za zaslání odpovědi a přeji Vám mnoho zdraví

Dobrý den,

1) datum je rozhodné pro podání návrhu na vklad (nikoliv pro provedení zápisu)

2) vyhledejte odbornou právní pomoc - právník Vám sestaví kupní smlouvu na míru (určitě laikům nedoporučuji si stahovat vzory smluv z internetu a snažit se je upravovat svépomocí - činíte krok za statisíce až miliony korun, nemá smysl šetřit pár tisíc korun a riskovat právní vady a škody)