Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22797, Přivýdělek k HPP a vedlejší živnost

Přivýdělek k HPP a vedlejší živnost, Daně

23.1.2024 Daně

Dobrý den, mám dotaz. Mám svou práci na HPP a začal jsem streamovat (můj koníček) na platformě Twitch, což mi může "vydělat" i 5 000 Kč měsíčně. Jelikož by to mohlo být pravidelné, musím si založit podnikání na vedlejší volnou živnost, že? A jelikož peníze chodí na PayPal, musí se přiznat vše co mi přijde až na účet v CZK nebo to co je na PayPal? A pokud si založím živnost až od února, daně doložím na konci roku už od ledna 2024? Děkuju. A zda je vhodná datová schránka pro fyzickou osobu nebo podnikatelskou, když bych měl vedlejší činnost.

Dobrý den,

příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok se nedaní. U Vás se ale bude pravděpodobně jednat o soustavnou činnost, na kterou bude třeba mít živnost. Jako OSVČ vedlejší s příjmem cca 5 000 Kč měsíčně na daních reálně mnoho nezaplatíte (s využitím paušálních nákladů 60% bude zisk ke zdanění jen 2 000 Kč/měsíc, sociální pojištění pravděpodobně platit nebudete a zdravotní pojištění se platí jen ze zisku). Pro přepočet měn existující různé možnosti, daňové přiznání za rok 2024 budete řešit až ve Q1/2025, bez datové schránky se neobejdete.