Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10582, Refinancování před koncem fixace

Refinancování před koncem fixace, Hypoteční poradna

PU

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně přenesení hypotéky z jedné banky do jiné během fixačního období. Měli jsme refinancování hypotéky, ale po roce jsme zjistili, že nejsme spokojeni s bankou a konkurence nám nabídla o dost výhodnější sazbu. Požádali jsme tedy naší stávající banku o vyčíslení a oni nám vystavili pokutu cca 90 000 Kč, že jim máme uhradit pokud budeme chtít odejít. Neustále ale v okolí slyším a čtu, že u někoho se částky při odchodu během fixace pohybují v řádech stokorun nebo jen pár tisíců. Je tedy možné, že po nás banka v dnešní době požaduje tolik peněz? Chápu že si to musí někde vynahradit, ale takovouto částkou? V podmínkách mají, že částka se vypočítává z aktuální sazby. Dá se proti tomu nějak bránit? Mám takový dojem, že na každého klienta je jiný metr. Je mi jasné, že každý má také jinou smlouvu. Podotýkám, že řádně splácím, v insolvenci nejsem, mám stálou práci a nemám exekuce.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

novela zákona o spotřebitelském úvěru stanovuje u úvěrových smluv a refixací podepsaných po 12/2016 strop na pokuty za předčasné splacení úvěru na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Tento strop ale platí jen pro smlouvy, u kterých uběhlo min. 24 měsíců od podpisu (většina bank aplikuje mírnější podmínky a stačí jim uhrazených 12 řádných splátek). 

Pokud jste refixaci podepsali před rokem, doporučuji s dalším refinancování vyčkat ještě 1 rok, abyste splnili podmínku 24 měsíců pro nižší maximální pokutu (pak se výše pokuty stále liší banka od banky, ale část bank skutečně uplatňuje penále pouze kolem 1 000 Kč).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Propad o několik desítek procent. Taková byla na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a nyní už se situace opět stabilizuje.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ML

#10914, Záznam v BRKI, Půjčka, 8.8.2020

Dobry den, v Roce 2008 nebo 2009 jsem si vzal u Ceske sporitelny uver na 200 tisic Kc. Bohuzel se uver dostal do exekuce v roce 2012, urcite byl tim padem bankou zesplatnen a predan na vymahani. Opravnenym byla Ceska sporitelna. Nyni je exekuce kompletne uhrazena. Jen mne zajima, zda budu v registrech BRKI nebo tim ze byl zesplatnen a predan na vymahani, uz tam tenhle strasak z minulosti nebude. Diky za vas cas a odpoved.

Dobrý den, zesplatnění úvěru je pouze technický detail, který následuje po nesplácení před zahájením vymáhání. Ani zesplatnění úvěru ani exekuce či doplacení dluhu nemají vliv na dřívější smazání záznamu z BRKI. Banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let, tedy pokud bylo vše doplaceno a urovnáno např. v roce 2015, pak by dnes neměl být problém s žádostí o další půjčku.

SM

#10913, Mazání záznamů v registrech dlužníků, Banka, 8.8.2020

Dobrý den, když mi insolvence skončí dřív jak za 5 let, například za rok a pů a zaplatíme 100%, Dude i tak vÝmaz z registru dlužníkŮ smazán až za 5 let? nebo můžeme požádat o dřívější vymazání? Děkuji mockrát za odpověd.

Dobrý den, cílem registru dlužníků je informovat potenciální věřitele o vaší úvěrové historii a platební morálce (v dobrém i špatném). Z logiky věci tak nelze žádat žádné výmazy (to by pak registr neměl smysl, kdyby mohl každý svůj delikt nechat smazat). Banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let. Od momentu úspěšného ukončení insolvence Vám tak nikdo dalších 4-5 let nepůjčí.

P

#10912, Dětský účet v insolvenci, Běžný účet, 8.8.2020

Dobrý den,založil jsem dětský účet svému nezletilému synovi u Moneta Mony Bank, ale jsem v insolvenci (schválená usnesením). Jenže mi bylo sděleno bankou, že nemůžu aktivovat platebni kartu (synovi), poněvadž jsem v insolvenci a nemám dostatečné práva. Jak tomu mám rozumět? Ve stejný den jsem založil i sobě účet a není problém. Pravda je, že jsem při sjednavání neuvedl, že jsem v insolvenci nikoli proto, že bych insolvenci tajil, ale jen jsem smlouvu prolétl a podepsal. Což jsem později zjistil, že je tam bod o dispozičním právu a úpadku. Nevím jestli mám účet zrušit nebo jak postupovat. Děkuji za odpověď

Dobrý den, podmínky pro vedení běžných účtů a platebních karet stanovuje banka. Má-li banka v podmínkách pro aktivaci platební karty "nebýt v úpadku", pak je třeba tuto podmínku splnit (nebo počítat s tím, že Vám banka kartu neaktivuje). Důvodem pro toto opatření je, že dlužníci často využívají dětské účty k odklánění peněz před věřiteli. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR