Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10582, Refinancování před koncem fixace

Refinancování před koncem fixace, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně přenesení hypotéky z jedné banky do jiné během fixačního období. Měli jsme refinancování hypotéky, ale po roce jsme zjistili, že nejsme spokojeni s bankou a konkurence nám nabídla o dost výhodnější sazbu. Požádali jsme tedy naší stávající banku o vyčíslení a oni nám vystavili pokutu cca 90 000 Kč, že jim máme uhradit pokud budeme chtít odejít. Neustále ale v okolí slyším a čtu, že u někoho se částky při odchodu během fixace pohybují v řádech stokorun nebo jen pár tisíců. Je tedy možné, že po nás banka v dnešní době požaduje tolik peněz? Chápu že si to musí někde vynahradit, ale takovouto částkou? V podmínkách mají, že částka se vypočítává z aktuální sazby. Dá se proti tomu nějak bránit? Mám takový dojem, že na každého klienta je jiný metr. Je mi jasné, že každý má také jinou smlouvu. Podotýkám, že řádně splácím, v insolvenci nejsem, mám stálou práci a nemám exekuce.

Dobrý den,

novela zákona o spotřebitelském úvěru stanovuje u úvěrových smluv a refixací podepsaných po 12/2016 strop na pokuty za předčasné splacení úvěru na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Tento strop ale platí jen pro smlouvy, u kterých uběhlo min. 24 měsíců od podpisu (většina bank aplikuje mírnější podmínky a stačí jim uhrazených 12 řádných splátek).

Pokud jste refixaci podepsali před rokem, doporučuji s dalším refinancování vyčkat ještě 1 rok, abyste splnili podmínku 24 měsíců pro nižší maximální pokutu (pak se výše pokuty stále liší banka od banky, ale část bank skutečně uplatňuje penále pouze kolem 1 000 Kč).