Refixace a úvěrová smlouva, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 8773: Děkuji za rychlou zpětnou vazbu. Reaguji na tuto Vaši odpověď zde. "Těchto případů je minimum (podepsaný dodatek před refixací a následná mimořádná splátka), tedy se jedná o doposud řádně neprozkoumanou oblast (nebyl zde žádný spor, kde by rozhodoval soud a tím stanovil precedens). Doporučuji v dodatku jasně uvést, podle kterých pravidel bude dále nahlíženo na úvěrovou smlouvu."

Stejně tak i Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace, z.s., které jsem se svým dotazem oslovila také, doporučuje domluvit se stávající bankou na tom, že se bude refixovaný úvěr řídit novou právní úpravou. Naše stávající banka nám po vyjednávání nabídla velice výhodné podmínky, které konkurence ne. Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den,

odpověď na kterou se odkazujete je o trochu jiném případu - nejednalo se o refixaci (na kterou se automaticky vztahují nová pravidla platná od 12/2016), ale o dodatek ke smlouvě, který měnil jiné parametry.

Mnoho lidí neustále chybně přemýšlí nad tím, jak přesvědčit protistranu (banku, pojišťovnu) ke změně podmínek, které protistrana nenabízí a nechce. Bankovní produkty pro retailové klienty jsou dnes vysoce standardizované a šance na individuální úpravu podmínek velmi malá. Přitom platí jednoduché pravidlo - nelíbí-li se mi nabízené podmínky, poohlédnu se u konkurence.