Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9604, Sankce za nenačerpání hypotéky

Nepředpokládaná změna plánů: Jak vyřešit situaci, když se stavba nemovitosti s věcným břemenem neuskuteční?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den Vám přeji, chtěl bych Vám napřed poděkovat za Vas čas a ochotu a hlavně samotnou odpověď. Bohužel ze strany rodinných příslušníků jsem se dostal do závažné situace. Dostal jsem nemovitost darem a s věcným břemenem dožití jednoho z rodinných příslušníků. U České spořitelny jsem domluvil hypotéku a hledal dělníky, čekal na stavební povolení projekt atd. Na začátku roku se mělo v březnu začít stavět. Byla vyřízena a podepsaná hypo, ale nečerpaná nebyla. Rodinný příslušník se rozhodl, že se stavba konat nebude a že ho máme vyplatit. Chtěl bych se zeptat, jaký je teď nejlepší možný krok. Nemohu se s příslušníkem domluvit a zrušit hypotéku nechci, ale nemohu ho vyplatit z hypotéky. Musím zrušit hypo? Musím si vzít neúčelový úvěr a vyplatit příslušníka? Je možné nějakého řešení? Budu muset uhradit sankční poplatek za hypo? Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky banky účtují sankční poplatek, obvykle 5% z nevyčerpané částky. Doporučuji si vše řádně propočítat (kolik by činila sankce, kolik byste si musel půjčit dodatečně na vyplacení rodiny) a zvolit nejlepší možné řešení s ohledem na vaše možnosti (jestli by Vám banka byla ochotna půjčit dodatečné peníze, atd.).