Splácení hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěl bych u hypotéky, která je na výstavbu, začít platit okamžitě celou měsíční splátku. Bylo mi sděleno, že platím pouze poměrovou úrokovou část z vyčerpané částky a teprve až dostavím, platím celou splátku. Je možné začít platit celou splátku, jakmile vyčerpám první korunu? Nebo jsem také slyšel o Hypoúvěru u České spořitelny, kde by to mělo jít platit okamžitě. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádné splácení začíná až po načerpání celé hypotéky (do té doby splácíte pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky). Nejde to jinak, neboť do momentu ukončení čerpání ani nevíte, kolik přesně z hypotéky vyčerpáte (téměř nikdo neprostaví přesně 100%, někdo načerpá méně a někdo naopak potřebuji půjčit více - dle toho se pak upravuje přesná výše řádné měsíční splátky).

Hypoúvěr od ČS ve skutečnosti nabízí Stavební spořitelna ČS a jedná se o úvěr ze stavebního spoření, který je oproti hypotéce výrazně méně výhodný (vyšší úrok, kterým se Vám úročí celá původně půjčená částka až do momentu splacení resp. naspoření 40% dluhu - teprve po té dochází k překlopení do řádného anuitního splácení). Zatímco u hypotéky Vám bude aktuálně úročený dluh klesat každý měsíc (po každé splátce), u úvěru ze stavebního spoření se splátky cca prvních 10 let  považují za tzv. spoření s nulovým úrokem a dluh Vám neklesá (extrémně nevýhodné).