Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11561, Spolumajitel nemovitosti mi nechce dát klíč

Spolumajitel nemovitosti mi nechce dát klíč, Reality

Sjednejte si hypotéku online
25.10.2020 Reality

Dobrý den, tatínek by mě chtěl zplnomocnit, abych ho mohla úplně ve všem zastupovat i podepisovat, abych mohla vše vyřídit bez toho aby musel být se mnou. Samozřejmě je svéprávný, ale už mu vyřizování nedělají dobře, je nemocný a už toho moc nenachodí. Dohadovat se se svou sestrou se kterou zdědili nemovitost ohledně čehokoliv nechce, jejich vztahy jsou už hodně dávno špatné, takže jestli něco takového lze udělat a na koho se obrátit prosím. Když se vrátil z rehabilitačního léčení, tak mu sestra nechce ani vydat klíč od společně zděděného domu, pouze ať si zavolá, a že mu otevře. Tatínkovi vadí, že nemovitost jeho sestra neustále navštěvuje a vchází vychází kdy se zachce. Bohužel on takto nemůže, nevlastní klíč. A ještě prosím chce, aby se nemovitost vyklidila. Ale jak moc se může podílet, když nemá jak sám vstoupit a vzít děti, aby mu pomohly. Na druhou stranu v dědickém řízení teta zdědila nábytek, ošacení a rozbité spotřebiče. Uvědomuje si, že má 1/3 že všeho ostatního, pozemky, nemovitost, finance po zemřelé a teta též 1/3 a poslední 1/3 je rozdělena mezi tři lidi ze Slovenka, kteří nic nechtějí, jen peníze. Prý je zastupuje tatínkova sestra, která tvrdí, že má část podílu ve všem a tím pádem nechce dát klíč od nemovitosti.

Dobrý den,

každý majitel nemovitosti (byť vlastní např. pouze 1/3) má právo nemovitost užívat a vstupovat do ni. Odmítá-li Vás druhý spolumajitel do nemovitosti vpustit (např. Vám nechce dát klíč), zjednejte si přístup do své nemovitosti za asistence Policie ČR.

Ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnictví nemovitosti. Můžete se obrátit na soud s žádostí o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud dá ostatním spolumajitelům šanci Vás vyplatit nebo nařídí prodej nemovitosti).

Otec Vám může dát plnou moc pro zastupování v této i jakékoliv jiné záležitosti. Plnou moc Vám za úplatu sepíše notář.