Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #12486, Stavební spoření, penzijní spoření a spoření pro děti

Stavební spoření, penzijní spoření a spoření pro děti, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
17.1.2021 Spoření

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně možností fin. produktů pro 3 následující situace. Předem Vám děkuji za názory. 1) Krátkodobé spoření na rekonstrukci fasády RD - 7-10 let (stavební spoření) 2) Spoření na penzi - max 35 let 3) Spoření pro děti - 20 let Zhodnocení finanční rezervy - existují nějaké možnosti zhodnocení fin. rezervy (ca 200.000,-), tak aby peníze mohly být kdykoliv k dispozici bez ztráty vkladu?

Dobrý den,

peníze obecně nejsou vhodným nástrojem pro dlouhodobější uchování hodnoty (inflace překonává i ty nejlépe úročené bankovní vklady a úspory se Vám tak znehodnocují). Stavební spoření se vyplatí s měsíčním vkladem 1 700 Kč, kdy dosáhnete na max. státní podporu (2 000 Kč/rok). V kombinaci s úrokem 1% pak dosáhnete na průměrné roční zhodnocení 3,6%. Penzijní spoření je vhodným nástrojem pro spoření na penzi zejména s využitím příspěvků zaměstnavatele a daňových odpočtů.

Spoření pro děti - potřebujete-li mít peníze kdykoliv k dispozici, nezbývá než volit málo úročený spořicí účet. Pokud byste peníze mohl po určitou dobu postrádat, je lepší zvolit termínovaný vklad.