Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5119, Úrok z kauce

Úrok z kauce, Reality

JV

Dobrý den, bydlela jsem 4 roky v nájmu od 18.11. 2012 do 5.10.2016. V lednu 2018 mi zaslala majitelka doúčtování k bytu, které jsem ji neodsouhlasila. Žádám od ní úroky z kauce z částky 10 700 Kč. Mohli byste mi poradit, kolik mám žádat úrok z kauce? Vím, že se to počítá z úroků kolik si počítala v té době banka u běžného úvěru. A zda můžu počítat úrok z kauce za celou dobu v nájmu tj za 4 roky. Děkuji Jiřina

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

úroky z kauce jsou velmi komplikované. Starý občanský zákoník (OZ platný do konce roku 2013) vyplácení úroků výslovně nenařizoval (ani nezakazoval). Bylo to ponecháno spíše na dohodě (dle podmínek v nájemní smlouvě). Nemáte-li ve smlouvě explicitně uvedeno, jestli se budou (a v jaké výši) úroky platit, pak bych za toto období spíše úroky nepožadoval.

Nový občanský zákoník (NOZ platný od ledna 2014) již výslovně nařizuje pronajímateli navracet kauci včetně "příslušenství" (čímž se rozumí úrok). Bohužel již NOZ nedefinuje, jak vysoký by úrok měl být. Na úrok z kauce 10 700 Kč tedy máte určitě nárok za období 1/1/2014-5/10/2016. Kolik by to mělo být? 

Základní cenu peněz v ekonomice stanovuje centrální banka (ČNB pomocí sazby 2T repo). Tato sazba nyní činí 1,25% a brzy poroste ke 2%, ale v letech 2014-2016 činila pouze 0,05%. Váš úrok za necelé 3 roky by tak činil pouze pár desítek korun. 

Několik právních názorů kalkuluje s "úrokem z prodlení" (2T repo + 8%, tedy 8,05%), nicméně dle mého názoru toto aplikovat nelze (neboť nedochází k žádnému prodlení - kauce je složena dobrovolně, za jasným účelem na předem definované období). Taktéž zaznívají názory propagující Vámi zmíněný běžný úrok z bankovní půjčky. Toto je z mého pohledu zcela mimo realitu (přestože s takovýmto výkladem souhlasí i část právníků). Úrok z půjčky banka stanovuje dle rizikovosti úvěru (výše a délka úvěru, bonita dlužníka, kvalita zajištění, atd.) a je odměnou věřiteli za půjčené peníze a podstoupené riziko. Výše takto stanoveného úroku nemá žádnou souvislost se složenou kaucí. 

Já osobně vidím složenou kauci jako součást ceny za možnost bydlet v nájmu (přestože NOZ Vám úrok přiznává). Kdybyste nesložila kauci pronajímateli, peníze by Vám ležely přinejlepším na spořícím účtu za úrok 0,5-1% (10 700 Kč na 3 roky = po zdanění necelých 300 Kč). A kvůli třem stovkám se dle mého názoru nevyplatí hádat ani soudit (víc pravděpodobně nevysoudíte, přestože v dané věci ještě neexistuje judikát). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Komerční banka (KB) patří mezi průkopníky Otevřeného bankovnictví. První v České republice nabídla multibanking i pro firmy. 

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

3.6.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Skoro 2,5 bilionu korun. Tolik dohromady dluží obyvatelé České republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhů oproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní.

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#10336, Insolvence a hazard, Exekuce a insolvence, 5.6.2020

Dobrý den, jak je to prosím s kurzovým sázením v insolvenci? Výhra se musí odevzdat jako mimořádný příjem? I když je to např. 500 Kč? Kdo toto může kontrolovat? Děkuji

Dobrý den, ano, výhra je mimořádným příjmem, který je třeba odevzdat ins. správce na umoření vašich dluhů. V insolvenci se Vám tak nikdy nemůže vyplatit sázet, protože nemůžete nic vyhrát (buď prohrajete nebo vyhrajete a peníze odevzdáte). 

A

#10335, Dědictví a kolizní opatrovník, Osobní a rodinné finance, 4.6.2020

Dobrý den, v rámci dědického řízení jako pozůstalá manželka si mám pro moje nezletilé děti zařídit kolizního opatrovníka a po skončení řízení půjde řízení dále na opatrovnický soud. Slyšela jsem ale, že je také možnost, že se rozhodne už přímo u notáře prostřednictvím jeho Rozhodnutí. Lze se takto domluvit či na čem to zpravidla závisí? Děkuji

Dobrý den, majetkové zájmy svých dětí hájí zpravidla rodiče. V případě nefunkční rodiny (nebo situace, kdy by rodič mohl mít zájem za poškození práv svých dětí) se stanovuje kolizní opatrovník. 

TL

#10334, Hypotéka a pojištění schopnosti splácet, Hypoteční poradna, 4.6.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal, kdy je možné vypovědět pojištění schopnosti splácet hypotéku a zda tato výpověď může znamenat zvýšení sazby od data výpovědi nebo jiné sankce. Děkuji

Dobrý den, přijde na to, jaké podmínky jste si sjednal v úvěrové smlouvě. Pokud Vám banka výměnou za sjednané pojištění nabídla slevu z úroku, pak zrušení tohoto pojištění o slevu přijdete. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR