Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5119, Úrok z kauce

Úrok z kauce, Reality

JV

Dobrý den, bydlela jsem 4 roky v nájmu od 18.11. 2012 do 5.10.2016. V lednu 2018 mi zaslala majitelka doúčtování k bytu, které jsem ji neodsouhlasila. Žádám od ní úroky z kauce z částky 10 700 Kč. Mohli byste mi poradit, kolik mám žádat úrok z kauce? Vím, že se to počítá z úroků kolik si počítala v té době banka u běžného úvěru. A zda můžu počítat úrok z kauce za celou dobu v nájmu tj za 4 roky. Děkuji Jiřina

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

úroky z kauce jsou velmi komplikované. Starý občanský zákoník (OZ platný do konce roku 2013) vyplácení úroků výslovně nenařizoval (ani nezakazoval). Bylo to ponecháno spíše na dohodě (dle podmínek v nájemní smlouvě). Nemáte-li ve smlouvě explicitně uvedeno, jestli se budou (a v jaké výši) úroky platit, pak bych za toto období spíše úroky nepožadoval.

Nový občanský zákoník (NOZ platný od ledna 2014) již výslovně nařizuje pronajímateli navracet kauci včetně "příslušenství" (čímž se rozumí úrok). Bohužel již NOZ nedefinuje, jak vysoký by úrok měl být. Na úrok z kauce 10 700 Kč tedy máte určitě nárok za období 1/1/2014-5/10/2016. Kolik by to mělo být? 

Základní cenu peněz v ekonomice stanovuje centrální banka (ČNB pomocí sazby 2T repo). Tato sazba nyní činí 1,25% a brzy poroste ke 2%, ale v letech 2014-2016 činila pouze 0,05%. Váš úrok za necelé 3 roky by tak činil pouze pár desítek korun. 

Několik právních názorů kalkuluje s "úrokem z prodlení" (2T repo + 8%, tedy 8,05%), nicméně dle mého názoru toto aplikovat nelze (neboť nedochází k žádnému prodlení - kauce je složena dobrovolně, za jasným účelem na předem definované období). Taktéž zaznívají názory propagující Vámi zmíněný běžný úrok z bankovní půjčky. Toto je z mého pohledu zcela mimo realitu (přestože s takovýmto výkladem souhlasí i část právníků). Úrok z půjčky banka stanovuje dle rizikovosti úvěru (výše a délka úvěru, bonita dlužníka, kvalita zajištění, atd.) a je odměnou věřiteli za půjčené peníze a podstoupené riziko. Výše takto stanoveného úroku nemá žádnou souvislost se složenou kaucí. 

Já osobně vidím složenou kauci jako součást ceny za možnost bydlet v nájmu (přestože NOZ Vám úrok přiznává). Kdybyste nesložila kauci pronajímateli, peníze by Vám ležely přinejlepším na spořícím účtu za úrok 0,5-1% (10 700 Kč na 3 roky = po zdanění necelých 300 Kč). A kvůli třem stovkám se dle mého názoru nevyplatí hádat ani soudit (víc pravděpodobně nevysoudíte, přestože v dané věci ještě neexistuje judikát). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LM

#7085, Kolik mi zůstane na živobytí?, Exekuce a insolvence, 18.7.2019

Dobrý den, mám jedinou exekuci, mám plat 18 000 Kč a do toho jsem matka samoživitelka s dítětem (školou povinné). Kolik mi musí zůstat na živobytí s dítětem? Děkuji

Dobrý den, v exekuci je po Vás vymáhána přednostní nebo nepřednostní pohledávka? Minimálně Vám zůstane 11 358 Kč.

MO

#7084, Máme šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 18.7.2019

Dobrý den, s manželem bychom chtěli koupit dům. 10% z částky úvěru, který bychom si chtěli vzít, máme našetřeno. Zajímá mě ovšem, zda máme nárok na hypotéku, když manžel má smlouvu pouze na dobu určitou a já budu v září nastupovat na mateřskou. Děkuji

Dobrý den, kolik vydělává manžel čistého a kolik máte dětí? Doporučuji vyplnit hypotéční kalkulačku. Naši specialisté s Vámi následně vše proberou a pokusí se najít vhodné řešení.

GN

#7083, Starší hypotéka, Hypoteční poradna, 18.7.2019

Dobrý den, mám hypotéku u Hypoteční banky sjednanou přes ČSOB. Byla sjednána před 1.12. 2016, což je datum, kdy byla stanovena max. výše poplatku z předčasného splacení. Fixaci mám na 10 let a chceme si koupit jinou nemovitost a stávající prodat. Chápu, že musím zaplatit sankci, za předčasné zrušení, ale určitě nesouhlasím s poplatkem ve výši 5% z výše mimořádné splátky za každý započatý rok do data změny úrokové sazby. Chápu a vím, že jsem smlouvu s tímto zněním podepsal. Chci se zeptat, jestli nevíte o možnosti se odvolat na maximální výši poplatku, jako je to u smluv po 1.12.2016? Děkuji

Dobrý den, je to přesně tak jak píšete - Vaše hypotéka sjednaná před 12/2016 se řídí až do momentu první refixace podmínkami a legislativou platnou k danému datu. Na slevu z poplatku za předčasné splacení nemáte právní nárok, ale můžete se s bankou zkusit domluvit na nějakém akceptovatelném řešení pro obě strany (např. "já si přes vás vezmu další úvěr, vy odpustíte poplatek za předčasné splacení").

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR