Úrok z kauce, Reality

Sjednejte si hypotéku online
4.9.2018 Reality

Dobrý den, bydlela jsem 4 roky v nájmu od 18.11. 2012 do 5.10.2016. V lednu 2018 mi zaslala majitelka doúčtování k bytu, které jsem ji neodsouhlasila. Žádám od ní úroky z kauce z částky 10 700 Kč. Mohli byste mi poradit, kolik mám žádat úrok z kauce? Vím, že se to počítá z úroků kolik si počítala v té době banka u běžného úvěru. A zda můžu počítat úrok z kauce za celou dobu v nájmu tj za 4 roky. Děkuji Jiřina

Dobrý den,

úroky z kauce jsou velmi komplikované. Starý občanský zákoník (OZ platný do konce roku 2013) vyplácení úroků výslovně nenařizoval (ani nezakazoval). Bylo to ponecháno spíše na dohodě (dle podmínek v nájemní smlouvě). Nemáte-li ve smlouvě explicitně uvedeno, jestli se budou (a v jaké výši) úroky platit, pak bych za toto období spíše úroky nepožadoval.

Nový občanský zákoník (NOZ platný od ledna 2014) již výslovně nařizuje pronajímateli navracet kauci včetně "příslušenství" (čímž se rozumí úrok). Bohužel již NOZ nedefinuje, jak vysoký by úrok měl být. Na úrok z kauce 10 700 Kč tedy máte určitě nárok za období 1/1/2014-5/10/2016. Kolik by to mělo být?

Základní cenu peněz v ekonomice stanovuje centrální banka (ČNB pomocí sazby 2T repo). Tato sazba nyní činí 1,25% a brzy poroste ke 2%, ale v letech 2014-2016 činila pouze 0,05%. Váš úrok za necelé 3 roky by tak činil pouze pár desítek korun.

Několik právních názorů kalkuluje s "úrokem z prodlení" (2T repo + 8%, tedy 8,05%), nicméně dle mého názoru toto aplikovat nelze (neboť nedochází k žádnému prodlení - kauce je složena dobrovolně, za jasným účelem na předem definované období). Taktéž zaznívají názory propagující Vámi zmíněný běžný úrok z bankovní půjčky. Toto je z mého pohledu zcela mimo realitu (přestože s takovýmto výkladem souhlasí i část právníků). Úrok z půjčky banka stanovuje dle rizikovosti úvěru (výše a délka úvěru, bonita dlužníka, kvalita zajištění, atd.) a je odměnou věřiteli za půjčené peníze a podstoupené riziko. Výše takto stanoveného úroku nemá žádnou souvislost se složenou kaucí.

Já osobně vidím složenou kauci jako součást ceny za možnost bydlet v nájmu (přestože NOZ Vám úrok přiznává). Kdybyste nesložila kauci pronajímateli, peníze by Vám ležely přinejlepším na spořícím účtu za úrok 0,5-1% (10 700 Kč na 3 roky = po zdanění necelých 300 Kč). A kvůli třem stovkám se dle mého názoru nevyplatí hádat ani soudit (víc pravděpodobně nevysoudíte, přestože v dané věci ještě neexistuje judikát).