Banky by měly zohlednit situaci Čechů žijících v cizině kvůli Covidu-19: Jak získat finanční podporu a převést peníze do zahraničí?

18.5.2020 Platba

Dobrý den, ta paní přede mnou není žádný zvláštní případ. Myslím, že je teď hodně Čechů žijících v cizině, kteří se díky Covid-19 nemohou dostat domů a mají účet v české bance, který nelze převést. Jsem v takové situaci, že nemá dostatečnou podporu a nemohu o ní ani požádat ani letět do ČR, protože je Covid-19 a lety nejsou povoleny. Potřebuji tady z něčeho žít a nemohu najít banku, která by mi převedla peníze do Británie, abych tady mohla zaplatit nájem a běžné měsíční výlohy. Nemohla by alespoň jedna banka tuhle službu zřídit.? Nevím co mám dělat, peníze mám a vlastně je nemohu použít díky tomu, že banka nechce uznat místo občanky pas. Mám dva pasy, britský a český. To jsou přece dva průkazy totožnosti. Stačilo by pozměnit toto? Pomohli byste více lidem. Nedivte se, že pak lidi lžou a podvádějí. Kdybych neuvedla zde, že nemám jinde peníze, vše by bylo bez problémů, takhle jsem se dostala o patové situace a žiji z food bank. To je otázka chtění a administrativy a pružnosti. Děkuji za to, že budete brát zřetel na to, že ta paní není jen sama. Možná, že existuje další případ, který je ve stejné situaci a ještě se na nikoho neobratil. Ze zákona taky existují výjimky, tak proč by banky nemohly zohlednit tyto případy, když existují.

Dobrý den,

všechny české banky nabízejí zahraniční platby, tedy pokud si potřebujete převést peníze z ČR do zahraničí, můžete platbu zadat online přes internetbanking. Ohledně dokladů totožnosti a nároků bank na identifikaci klientů - my jsme bezplatná finanční poradna. Nejsme banka ani Parlament, který tvoří legislativu. Je tedy zbytečné apelovat na nás, abychom změnili pravidla hry. My legislativu ani provádějící interní předpisy bank netvoříme, my se snažíme pouze radit klientům.