Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #6560, Zahraniční platba z USA

Zahraniční platba z USA, Platba

14.5.2019 Platba

Pokračování dotazu č. 6551: Dobrý den, děkuji Vám za odpověď v bankovní poradně. Nevím, kam se obrátit o pomoc či radu, a tak prosím, zda byste byl tak laskavý a poradil ještě v pár souvisejících věcech. Pokud příjem z činnosti OSVČ bude přicházet na dolarový účet v USD, asi by nebylo dobré, aby tento účet byl přímo jako podnikatelský? Z podnikatelského je třeba platit zálohy plateb OSVČ trvalými příkazy v korunách - máme tedy k tomuto účelu zavést další účet korunový? Jakou banku a typ účtu vybrat? (poplatky) Na soukromý účet (to bude tedy již třetí účet?) si peníze převádět z dolarového účtu anebo přes ten podnikatelský korunový? Z něho by měly být hrazeny soukromé výdaje na živobytí a trvalé příkazy (bydlení, pojistné atd). Pokud by tedy byly potřeba celkem tři účty (USD na přicházející příjmy, korunový podnikatelský a korunový soukromý), jak vybrat banku? Jak tuto zamotanou věci udělat co nejjednodušší a efektivní? Velmi vás prosím o pomoc. Díky za pochopení.

Dobrý den,

pro příjem plateb z USA doporučuji běžný účet od banky Creditas, která má velmi dobré kurzy a nízké poplatky (jen 50 Kč/příchozí zahraniční platba ze zemí mimo EU, vedení účtu a tuzemské transakce zdarma). V jaké měně máte výdaje? Máte-li 100% výdajů v CZK, pak můžete dolarové platby přijímat přímo na CZK účet. Pokud naopak některé náklady hradíte v USD, vyplatí se platby přijímat na USD účet (a z něj USD platby hradit přímo a zbytek převádět na CZK účet). Tuzemské platby a výdaje v CZK hraďte z CZK účtu.

Jak velké je Vaše podnikání? Máte-li obrat do 1 mil. Kč a jste-li neplátce DPH, pak nemusíte mít nutně separátní podnikatelský účet (může však sloužit k lepšímu přehledu podnikatelských a soukromých aktivit). Dle měny výdajů a velikosti podnikání pak budete mít 1-3 účty (až 1 v USD a až 2 v CZK).