Zisk bank, Banka

25.10.2019 Banka

Dobrý den, rád bych se zeptal, kolik % si dokáží vydělat obecně banky s penězi od svých klientů. Myslím tím čistě obchodování, bez jakýchkoli poplatků od klientů atd. Děkuji

Dobrý den,

jaký výdělek máte přesně na mysli? Zisk na vlastní kapitál (ROE), zisk na všechna aktiva (ROA), úroková marže na jednotlivých produktech nebo něco jiného? Jaký typ banky Vás zajímá - moderní nízkonákladová nebo tradiční velká s širokou pobočkovou sítí? Nová začínající nebo zavedená banka?

Každý typ banky na tom bude trochu jinak. Moderní nízkonákladové banky mají častěji nižší úrokovou marži a nulový výnos z poplatků, protože nabízejí levnější úvěry a vyšší úrok u spoření, což jim dovolují nízké provozní náklady. Klasická velká banka to bude mít naopak. Začínající banky více amortizují setup costy a mají vyšší akviziční náklady, zavedené banky s neefektivními interními procesy před redesignem a digitalizací trápí zase jiné náklady a některé banky se do zisku nedostaly nikdy (např. ZUNO).