Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9560, Ztratil jsem práci, co mám dělat?

Ztratil jsem práci, co mám dělat?, Osobní a rodinné finance

EN

Dobrý den, ztratila jsem kvůli koronaviru práci, opravdu nemám žádný příjem. Musela jsem pozastavit veškeré platby za hypotéku a meziúvěr, zastavit soc. a zdrav. pojištění manželovi jakožto OSVČ. Dodnes nemáme žádné informace ohledně manželova oddlužení - platíme měsíčně 7 660 Kč ins. správci. Když jsme se ho ptali, jak máme postupovat, že nemáme finanční zdroje, jako obvykle - neodpověděl. Manžel také ztrácí práci, protože jezdí po ČR na montáže a vzhledem ke koronaviru, se jako montéři nemohou nikde v republice ubytovat, takže je doma - bez práce. Jak dál tedy?

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

zcela bez příjmů byste skončit neměli, protože:

1) zaměstnanci při nedostatku práce zůstávají doma přinejhorším za 60% mzdy

2) OSVČ jsou osvobozeni od placení sociálních a zdravotních odvodů v minimální výši na 6 měsíců (ušetříte 29 000 Kč a navíc získáte jednorázovou dotaci 25 000 Kč)

3) zaměstnanci (a mimořádně i OSVČ) mohou čerpat ošetřovné, mají-li děti

4) OSVČ může pozastavit živnost a přihlásit se na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti

5) banky nabízejí odklad splátek pro hypotéky a půjčky, ale je třeba o odklad požádat (určitě nepřestaňte platit jen tak bez informování banky - to by skončilo min. negativním záznamem v registrech)

6) s poklesem příjmu automaticky klesnou i insolvenční srážky

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Komerční banka (KB) patří mezi průkopníky Otevřeného bankovnictví. První v České republice nabídla multibanking i pro firmy. 

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

3.6.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Skoro 2,5 bilionu korun. Tolik dohromady dluží obyvatelé České republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhů oproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní.

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

#10348, Expirace platební karty, Běžný účet, 6.6.2020

Dobrý den, mám na kartě platnost 09/20. Kdy je tedy dobré si zažádat o novou kartu? Tu starou předpokládam že ihned stornují. Děkuji

Dobrý den, banky obnovují platební karty automaticky, nemusíte o nic žádat. Nová karta Vám přijde měsíc před datem ukončení platnosti staré karty.

AJ

#10347, Insolvence a mimořádný příjem, Exekuce a insolvence, 6.6.2020

Dobrý den, máme s manželem společné oddlužnění a přišla nám nabídka dělat ve volební komisí. Moje otázka tedy je, jestli peníze za volby se počítají jako mimořádný příjem a musí se odevzdat. Děkuji

Dobrý den, odměna za účast ve volební komisi je mimořádným příjmem, která podléhá insolvenčním srážkám. 

MM

#10346, Prodej garáže, Reality, 6.6.2020

Dobrý den, uvažujeme o prodeji garážového stání, které nyní pronajímáme. Nájemnice (je zároveň vlastníkem bytu v domě) má o koupi zájem, takže přednostní právo SVJ by bylo splněno. Co však řešíme je, jak lze prodat předmětnou garáž, když je součástí nemovitosti, našeho bytu (kde bydlí osoba blízká), který je ovšem na hypotéku. Nedávno jsme tuto hypotéku refinancovali a hodnota bytu (s garáží) byla zjištěna o 50% vyšší než původní hypotéka. Ručení by tedy mělo být v pořádku i bez garáže. Ráda bych se tedy zeptala, zda tu jsou ještě další specifika, která bychom měli znát, podle toho se pro prodej případně rozhodneme. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, přijde na to, jak je garáž (nebo garážové stání) zapsána v katastru. Oboje může být zapsáno jako samostatná jednotka nebo se může jednat o prostor patřící SVJ, na který má konkrétní byt právo výhradního užívání. Je-li garáž samostatnou jednotkou kterou má v zástavě banka za hypotéku, pak Vám banka možná do katastru zapsala věcné břemeno zákaz zcizení, které znemožňuje prodej (garáž se zástavním právem by se stejně nikdo nekoupil). Banka by tak musela souhlasit s vyvázáním garáže ze zástavy.  Uváhu jestli garáž prodat nebo si ji ponechat bych ale viděl spíše z jiného než technického úhlu pohledu výše.  1) Potřebujete nutně peníze z prodeje garáže? Jestli ne, není důvod prodávat (nemovitosti považuji za jednu z nejlepších investic, ale samozřejmě záleží na lokalitě). 2) Výnos z nájmu a rentabilita investovaných peněz bývá vyšší než u nájmu bytu (porovnejte si roční nájem z garáže děleno prodejní cenou garáže s ročním nájmem z bytu děleno prodejní cenou bytu). 3) Garáž může zvyšovat hodnotu bytu. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR