Advokátní, notářská nebo bankovní úschova: Co vybrat při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti většinou znamená převod milionových částek. Ale jak ochránit finance při koupi nemovitosti? Ideálním řešením je využití profesionální úschovy peněz. Jenže u koho? A kolik to bude stát? V našem přehledu zjistíte, jaké typy úschov existují, v čem se liší a jak vybrat tu nejvhodnější pro vaši situaci.
Co je úschova peněz a proč je při koupi nemovitosti důležitá
Úschova peněz je dočasným uložením finančních prostředků u třetí, nezávislé strany. Ta je uchovává až do splnění předem stanovených podmínek. Při koupi nemovitosti jde o zásadní bezpečnostní mechanismus chránící zájmy obou stran transakce.
Úschova peněz:
- zajišťuje, že kupující nepřijde o peníze, pokud by nedošlo k převodu vlastnictví
- dává prodávajícímu jistotu, že kupující skutečně disponuje potřebnými finančními prostředky
- budu mezi prodávajícím a kupujícím příjemné prostředí důvěry.


Co obsahuje smlouva o úschově peněz
Marek Pavlík, CEO/majitel portálu hypotecnikalkulacka.cz, upozorňuje, že: „Náležitostí, které by měla smlouva o úschově obsahovat, je poměrně dost. Vzhledem k tomu, že jde o třístranný smluvní akt s mnoha podmínkami, napočítáme více než deset položek, bez kterých se taková smlouva neobejde:
- identifikační údaje všech smluvních stran (schovatel, složitel, příjemce)
- přesné určení předmětu úschovy (výše částky, měna)
- účel úschovy (např. koupě nemovitosti) s odkazem na hlavní smlouvu
- podmínky pro uvolnění peněz z úschovy (jednoznačně definované)
- lhůty pro složení peněz do úschovy
- lhůty pro výplatu peněz z úschovy
- mechanismus prokazování splnění podmínek pro uvolnění (jaké dokumenty)
- nakládání s úroky z uložených peněz
- odměna schovatele a způsob její úhrady
- odpovědnost schovatele za škodu
- postup při nesplnění podmínek pro uvolnění
- náhradní mechanismy uvolnění v případě komplikací
- postup při řešení sporů mezi stranami
- možnosti odstoupení od smlouvy
- platnost a účinnost smlouvy
Při advokátní (notářské, makléřské) úschově doporučuju zahrnout do smlouvy i informaci o pojištění odpovědnosti advokáta (notáře, makléře) a odkaz na právní předpisy upravující tuto úschovu."
Postup při využití úschovy peněz je vcelku jednoduchý
-
Příprava a podpis smluv
-
Složení kupní ceny do úschovy
-
Převod vlastnického práva (v katastru)
-
Uvolnění peněz prodávajícímu
Jak se zachová úschova v případě problémů s převodem nemovitosti
V takovém případě úschova zůstává u nezávislého schovatele, dokud nejsou vyřešeny všechny komplikace. Pokud by došlo k zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí nebo by se objevily jiné právní překážky bránící převodu vlastnictví, peníze se automaticky vrátí kupujícímu.
Smlouva o úschově obvykle obsahuje i alternativní postupy pro případ, kdy by došlo k neočekávaným problémům. Jsou to dodatečné lhůty pro nápravu nebo definice přesných podmínek, za kterých dojde k vrácení prostředků kupujícímu.
Hlavní typy úschovy peněz: čím se nejvíc liší?
Při koupi nemovitosti máte na výběr z několika typů úschovy: advokátní, notářská, bankovní a úschova u realitního makléře. Zaměřme se teď na výhody a nevýhody různých typů úschovy.
Advokátní úschova
Jeden z nejběžnějších způsobů úschovy kupní ceny je právě advokátní úschova. Advokát jako nezávislá třetí strana spravuje finanční prostředky na zvláštním účtu, který je oddělený od jeho běžného podnikatelského účtu.
- přijatelná cena (obvykle nižší než u notářské či bankovní úschovy)
- flexibilita podmínek a možnost individuálního nastavení
- možnost současného poskytnutí komplexních právních služeb (příprava kupní smlouvy, zastupování)
- povinné pojištění advokáta a dohled České advokátní komory.
- nutnost pečlivého výběru důvěryhodného advokáta
- teoreticky vyšší riziko než u bankovní úschovy.
Notářská úschova
Rozdíl mezi advokátní a notářskou úschovou je na první pohled jen v osobě (advokát versus notář). Ale jsou tu i další odlišnosti, především ve formě: notářský zápis má formu veřejné listiny, což s sebou nese určité právní výhody.
- vysoká úroveň právní jistoty (notářský zápis je veřejnou listinou)
- přísná regulace činnosti notářů.
- vyšší cena (obvykle nejdražší typ úschovy)
- menší flexibilita než u advokátní úschovy
- administrativně náročnější proces.
Bankovní úschova
Bankovní úschova (též vázaný účet nebo jistotní účet) je služba poskytovaná bankami, často jako doplněk k hypotečním úvěrům.
- maximální finanční bezpečnost
- pojištění vkladů do výše 100 000 EUR
- nízké riziko zpronevěry prostředků
- důvěryhodnost bankovní instituce.
- relativně vysoká cena
- omezenější flexibilita při stanovování podmínek
- často vázáno na využití hypotečního úvěru od dané banky
- delší zpracování a administrativní náročnost.
Online srovnání jistotních účtů
Úschova u realitní kanceláře
Některé realitní kanceláře nabízejí také službu úschovy kupní ceny. Tento typ úschovy se ale považuje za nejméně bezpečný.
- obvykle bez dodatečných poplatků (zahrnuto v provizi realitní kanceláře)
- jednoduchost a dostupnost.
- minimální právní ochrana klienta
- absence specializovaných úschovních účtů
- nedostatečná regulace a dohled
- vysoké riziko v případě finančních problémů realitní kanceláře.
Cenové srovnání jednotlivých typů úschov
Náklady na úschovu peněz při koupi nemovitosti se liší podle poskytovatele a výše uschované částky:
- advokátní úschova – většinou stojí 0,1 % z kupní ceny, minimální částka začíná většinou na 5 000 Kč
- notářská úschova – má sazby stanovené vyhláškou a odstupňované ukládané částky, v rozmezí 1,2– 0,1 %, přitom se procento snižuje s rostoucí částkou úschovy. Slevu získáte za současné sepsání kupní smlouvy u notáře
- bankovní úschova – s cenou se pohybuje od 0,1 do 0,2 % z celkové spravované částky, s minimálním poplatkem od 5 000 Kč
- úschova u realitního makléře – bývá zahrnutá v provizi realitního zprostředkovatele.
Jak minimalizovat rizika spojená s úschovou peněz?
Každý typ úschovy s sebou nese určitá rizika, ale i cesty, jak se s nimi vyrovnat:
Advokátní úschova
Hlavními riziky advokátní úschovy jsou možnost zpronevěry prostředků nekompetentním nebo nepoctivým advokátem.
Co s tím? Vybírejte advokáty s dobrou pověstí, doporučeními a delší praxí. Preferujte větší advokátní kanceláře před jednotlivci. Prověřte si pojištění odpovědnosti advokáta, trvejte na pravidelných notifikacích o pohybech na úschovním účtu. A zkontrolujte, zda advokát řádně nahlašuje úschovy České advokátní komoře.
Notářská úschova
Notářská úschova s sebou nese menší rizika z hlediska bezpečnosti, ale její nevýhodou je relativně vysoká cena a méně flexibilní podmínky při nastavování specifických požadavků transakce.
Co s tím? Důkladně si ujasněte veškeré podmínky a náklady spojené s úschovou a věnujte zvýšenou pozornost detailnímu sepsání podmínek k uvolnění peněz.
Bankovní úschova
Rizika bankovní úschovy spočívají především v delším zpracování dokumentace, méně osobním přístupu a omezenější flexibilitě při nastavování specifických podmínek transakce.
Co s tím? Vybírejte banku s dostatečnou zkušeností s realitními transakcemi, vyjasněte si s ní veškeré podmínky a postupy, a hlavně: počítejte s delšími lhůtami.
Úschova u realitní kanceláře
Úschova u realitní kanceláře je tou nejrizikovější formu úschovy, a to jak kvůli možné zpronevěře, tak hlavně pro případ finančních problémů samotné kanceláře. Když se realitka dostane do konkurzu, jí svěřené prostředky se stanou součástí konkurzní podstaty (přijdete o ně).
Co s tím? Odpověď nabízí Dominik Ženatý, ředitel DOMA realitních makléřů a business mentor: "Co se týče makléřské úschovy, tu bych nikdy nedoporučil, naopak bych ji klientovi vždycky rozmlouval. Ale: Kvalitní realitní kanceláře, které dbají na bezpečnost finančních transakcí svých klientů, běžně navazují partnerství s advokáty. Jejich prostřednictvím pak zajišťují opravdu bezpečnou úschovu kupní ceny. Při komunikaci s realitním makléřem proto vždycky zjišťujte, zda nabízí úschovu svou, anebo u advokáta."
Mechanismy uvolnění peněz z úschovy
„Peníze z úschovy se dají uvolnit hned několika způsoby, resp. hned v několika situacích," říká Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz. „Vždy záleží na smluvním ujednání o úschově. Nejčastěji se setkáme s těmito situacemi:
- dvoustranné uvolnění – nejjednodušší způsob, kdy schovatel uvolní peníze na základě společné žádosti prodávajícího a kupujícího; obě strany musí výslovně souhlasit s uvolněním
- zápis vlastnického práva – peníze se uvolní až po provedení vkladu vlastnického práva v katastru nemovitostí ve prospěch kupujícího; nejbezpečnější pro prodávajícího
- postupné uvolňování – část peněz se uvolní po splnění určitých podmínek (např. část po podpisu smlouvy, část po předání nemovitosti)
- záložní mechanismus – pokud nelze splnit původní podmínky pro uvolnění, smlouva stanovuje alternativní postup (např. předložení rozhodnutí soudu)
- časový limit – po uplynutí stanovené doby se peníze vrátí složiteli, pokud nebyly splněny podmínky pro vyplacení příjemci
- nakládání s prostředky při eskalaci sporů – mechanismus řešení situace, kdy strany nesouhlasí s uvolněním peněz (např. rozhodčí doložka)."
Co je rezervační depozit a proč se využívá už před úschovou
„Rezervační depozit je částka, kterou zájemce o koupi nemovitosti skládá jako potvrzení svého vážného zájmu o koupi. Je součástí rezervační smlouvy, ale ještě se nejedná o úschovu peněz pro koupi nemovitosti,“ popisuje Dominik Ženatý.
„Rezervační poplatek se nejčastěji nastavuje na 5 – 10 % kupní ceny, u developerských projektů může první splátka činit 10–20 % ceny. Většinou se započítá do celkové kupní ceny, proto se dá později přesunout do úschovy, spolu se zbývající sumou do celé kupní ceny,“ dodává Ženatý.