Banky.cz Články Aktuálně ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

9.3.2016, Aktuálně

Česká národní banka dne 8. března 2016 zakázala ERB Bank přijímat vklady a poskytovat úvěry. ČNB tímto předběžným opatřením činnost banky víceméně pozastavila. Výplaty vkladů nejsou nijak omezeny, ale se zřizováním nových nadprůměrně úročených termínovaných vkladů je na nějakou dobu (možná napořád) konec.

ERB Bank

Česká retailová klientela si spojuje ERB Bank (dříve Evropsko-ruská banka) především s nadprůměrně úročenými termínovanými vklady, podnikatelé pak s platební bránou do Ruska. Ostatně ERB Bank byla vůbec první ruskou bankou, která v EU získala licenci. V posledním roce se množily spekulace (zatím nepotvrzené) o prodloužené ruce kremelské politiky, která pomáhá financovat protizápadně orientovaná hnutí v Evropě. 

Správní řízení

Česká národní banka

Česká národní banka zahájila s ERB Bank správní řízení, na jejímž konci může být i odebrání bankovní licence, což by znamenalo zánik banky. K dnešnímu dni však platí pouze předběžné opatření, které bance zakazuje přijímat další vklady, poskytovat úvěry a pořizovat aktiva s vyšší rizikovou váhou než 0% (výjimku tvoří pouze aktiva nutná pro zajištění běžného chodu banky). Výběry vkladů nikterak omezeny nejsou.

Proč ČNB s ERB Bank zahájila správní řízení? A proč uložila takto poměrně přísné předběžné opatření? To se bohužel během průběhu správního řízení nedozvíme, neboť až do jeho skončení podléhají tyto informace utajení.

U ERB Bank bylo ke konci loňského roku uloženo na vkladech celkem 4,6 mld. Kč, přičemž z této sumy bylo pojištěno pouze 3,8 mld. Kč (tedy 0,8 mld. Kč byla část vkladů nad pojistným limitem 100 000 EUR/fyzická/právnická osoba). Loni banka hospodařila se ztrátou 63 mil. Kč (což pravděpodobně nemá vůbec žádnou souvislost s nynějším správním řízením). 

Dojde-li v budoucnu k odejmutí bankovní licence a zániku banky, náhradu vkladů bude vyplácet Fond pojištění vkladů a to 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,7 mil. Kč). Rozhodným dnem pro určení přesného kurzu je den odejmutí bankovním licence. Náhrada se vyplácí i za úroky do dne odejmutí licence.

ANKETA k článku ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry"

Skončí ERB Bank?
Počet odpovědí: 349

KOMENTÁŘE k článku ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat