Banky.cz Články Aktuálně Hypoteční novinky č. 7 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 7 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 7 - experti na hypotéky radí
9.8.2023 Aktuálně

V dnešních hypotečních novinkách se dozvíte více o dostupnějších hypotékách díky zrušení parametru DSTI, jak se počítá a splácí hypotéka a co je možné postavit na pozemku typu zahrada. 

REKLAMA

Dostupnější hypotéky díky zrušení DSTI

Bude dostupnost hypoték lepší? Česká národní banka od 1.7. zrušila parametr DSTI, který stanovoval maximální výši splátek vzhledem k příjmu. Tím umožnila bankám stanovit svá vlastní pravidla pro hodnocení bonity žadatelů. Již nyní je známo, že některé banky povolí splátky až do 70 % příjmu. Toto uvolnění pravidel může především pomoci profesím, které mají obtíže s prokazováním reálného příjmu, neboť striktní parametry jim dříve bránily získat hypotéku.

Avšak s rušením tohoto parametru přichází také větší zodpovědnost na klienty a banky, které jim poskytují půjčky, aby se vyhnuli potížím se splácením v budoucnu. Optimální náklady na bydlení se obvykle pohybují kolem 30 % příjmu, takže není rozumné zatížit se splátkou dosahující 70 % příjmu.

Jak se počítá a splácí hypotéka

Nejlepší hypotéka online

Jaký je postup výpočtu a splácení hypotéky? Často se setkáváme s názorem, že je nevýhodné předčasně splácet úvěr, protože na začátku se platí převážně jen úroky a teprve poté začne klesat samotný dluh. Toto tvrzení je ovšem mylné! Většina úvěrů v současnosti využívá anuitního splácení, což znamená, že máte pevně stanovenou splátku, která se skládá ze dvou částí - úroku a úmoru.

Úrok se vypočítá tak, že se vezme aktuální zůstatek úvěru a vynásobí se úrokem. Úmor je ta část splátky, která snižuje každý měsíc zůstatek úvěru. I přesto, že platíte jednu splátku, poměr mezi úrokem a úmorem se v čase mění.

Vlastním zahradu, ale nevím, co na ní můžu stavět

Máte zahradu a nevíte co na ni můžete postavit? První radou je určitě navštívit buď obecní úřad a nebo web obce, ve které se pozemek nachází. Hledejte dokument s názvem územní plán a v něm se dočtete, jakou stavbou lze na pozemku postavit. Dále je dobré si zjistit stav přístupových cest z důvodu případného úvěru, jelikož to je pro banky v případě poskytování úvěru nejzásadnější. Protože pokud nebudete mít právně zajištěn přístup, pak vám banka na případnou stavbu finance nepůjčí. Více info v článku Hypotéka na stavbu.

Hypotéka online snadno a rychle - představení portálu Hypo na míru

Přečtěte si také Hypoteční novinky č.8.

REKLAMA

ANKETA k článku Hypoteční novinky č. 7 - experti na hypotéky radí

Souhlasíte se zrušením parametru DSTI?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Hypoteční novinky č. 7 - experti na hypotéky radí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

OB: Akční nabídka sazeb

OB: Akční nabídka sazeb

16.7.2024 Aktuálně

Oberbank spuštění časově omezenou akční nabídku se zvýhodněnými sazbami pro 2 a 3leté fixace v příp. hypotečních úvěrů Standardní hypotéka, Investiční hypotéka (hypotéka na pronájem) a Flexi hypotéka (Amerika)

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

15.7.2024 Aktuálně

Produkce na hypotečním trhu v červnu dosáhla podobných hodnot jako v předchozím měsíci. Počet poskytnutých hypotečních úvěrů byl o něco nižší, ale růst průměrné výše hypotéky zapříčinil nárůst v objemu poskytnutých hypoték meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč (y/y +73,6 %).

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

30.6.2024 Aktuálně

Raiffeisenbank s platností k dnešnímu dni 1. 7. 2024 rozhodla o snížení sazeb u účelových hypotečních úvěrů Klasik a neúčelových Univerzál, a to u fixací na 1 a 2 roky. Sazby u ostatních fixací se nemění.

SSČS: Snížení úrokové sazby z vkladů na 2% p.a.

SSČS: Snížení úrokové sazby z vkladů na 2% p.a.

30.6.2024 Aktuálně

Klienti, kteří si od 1.7.2024 sjednají smlouvu o stavebním spoření u Buřinky, získají sazbu z vkladů 2% ročně, garantovanou na dobu 6 let spoření. Díky úrokové sazbě z vkladů, státní podpoře a bonusům od Buřinky mohou klienti dosáhnout zhodnocení až 5,3% ročně.

TA: Týdenní analýza 26/2024: Krátkodobé fixace dominují. Jaký dopad to bude mít na trh v příštích letech?

TA: Týdenní analýza 26/2024: Krátkodobé fixace dominují. Jaký dopad to bude mít na trh v příštích letech?

25.6.2024 Aktuálně

Úrokové sazby hypoték lavírují stále kolem nebo spíše pod pětiprocentní hranicí. Situace na trhu přeje zejména tříletým fixacím.

Z naší bankovní poradny

Kam uložit 1-2 mil. Kč?

11.7.2024 Spoření
Dobrý den, letos mi bude 60 a většina prostředků, které jsem odkládal na tzv. klidné stáří, je bohužel nedostupná v rámci mediálně známých investičních kauz. Aktuálně ukládám úspory na spořící účty bank do jejich limitů (FIO do 200k, Trinity, mBank), ale hledám pochopitelně co nejvyšší výnos bez rizika. Jelikož lze navíc očekávat další snižování úrokových sazeb, má cenu uvažovat i o využití např. Conseq Repofond (mám účet)? Zde bude výnos asi obdobný jako na spořících účtech, mohl bych se vyhnout danění, pokud nebudu vybírat, ale má to smysl? Nebo máte jiný typ, kam postupně ukládat úspory v rozsahu 1-2 mil. Kč? Děkuji :-) Dobrý den, investiční trojúhelník má 3 vrcholy - očekávaný výnos, riziko a likviditu. Nelze dosáhnout nejlepších hodnot u všech 3 vrcholů najednou, vždy si musíte stanovit priority, především s ohledem na Váš rizikový profil (jaké riziko jste ochoten podstoupit). Zcela bezrizikový je vklad u bank do 2,5 mil. Kč (do této výše jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty). 1-2 mil. Kč můžete uložit za 4,5-5,25% do Max Banky, J&T Banky a VÚB (bez omezení výše vkladů/bez nutnosti dělit velký vklad na více malých). Podílový fond má smysl v případě, kdy je očekávaný výnos z fondu vyšší než úrok na bankovních vkladech (obdobný výnos není dostatečnou motivací pro převod peněz z likvidního a bezrizikového bankovního vkladu). Doporučuji náš srovnávač spořicích účtů. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU. Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva. Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit! Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena