Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky
23.3.2020, Pojištění

Aby bylo pojištění opravdu účinné, musíte ho dobře vybrat a správně nastavit. Základní pravidla jsou přitom vždy stejná. Bez ohledu na to, jakou pojistku zrovna řešíte. Proto jsme pro vás připravili 5 tipů, které vám pomůžou vybrat nejlepší životní, úrazové nebo třeba havarijní pojištění.

Tipy, které pro vás máme, využijete prakticky u jakéhokoliv pojištění. Platí tak při výběru:

Stačí je jen přizpůsobit vaší situaci a potřebám.

1. Opravdu pojistku potřebujete?

Ještě než se pustíte do výběru, zvažte, jestli pojistku opravdu potřebujete. To, že jste nastoupili do první práce, neznamená, že nutně musíte mít životní pojištění. Pokud na vás není nikdo finančně závislý, vystačíte si s dostatečnou finanční rezervou, případně s úrazovou pojistkou.

Stejně tak se spousta řidičů obejde bez havarijního pojištění. Hlavně u starších a levnějších aut bývá zbytečné. Vždy ale záleží také na vaší finanční situaci a na tom, jak citelným zásahem do vašeho rozpočtu bude případná investice do nového automobilu.

Samozřejmě jsou případy, kdy se bez pojistky neobejdete. Kromě zákonem předepsaného povinného ručení se to týká zejména pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Jakmile tedy bydlíte ve vlastní domácnosti, určitě si ji nezapomeňte pojistit. Když vás vykradou nebo váš majetek zničí třeba požár, dostanete od pojišťovny peníze, které vám pomůžou škodu nahradit.

A pokud máte vlastní dům či byt, nezapomeňte také na pojištění nemovitosti. U hypoték tato pojistka bývá dokonce jednou z podmínek pro poskytnutí půjčky.

2. Zvažte hrozící rizika

Při výběru pojištění si také dobře promyslete, jaké škody vám reálně hrozí. Ať neplatíte za něco, co nepotřebujete.

Důležité je to zejména u majetkového pojištění. Pokud například bydlíte na samotě, pravděpodobně je zbytečné zahrnovat do pojištění domácnosti riziko, že vytopíte sousedy. A v panelákovém bytě, který je v 9. patře, se zase nemusíte bát, že vám na balkon spadne strom.

Netýká se to ale jen nemovitostí. Pokud máte auto každou noc v dobře zabezpečené garáži, riziko, že ho poničí vandalové, je minimální. A zbytečně byste za něj připláceli.

Stejně tak si dejte pozor, abyste nepodcenili reálně hrozící nebezpečí. Zejména u životního pojištění si musíte uvědomit, že nejčastější příčinou trvalých následků, invalidity či smrti jsou vážná onemocnění.

Spousta lidí se přitom pojišťuje hlavně proti úrazům a jejich následkům. Pokud ale dostanou například mrtvici a zůstanou na invalidním vozíku, s pojistným plněním počítat nemůžou.

3. Stanovte správnou pojistnou částku

Dalším důležitým bodem je sjednání správné výše pojistné částky. Od ní se odvíjí jak výše pojistného, tak pojistné plnění, které vám pojišťovna vyplatí.

Pojistná částka nesmí být příliš nízká. Jinak získáte jen zlomek peněz, které ve skutečnosti potřebujete k náhradě škody.

Zejména u majetkového pojištění je podpojištění zásadní chybou. Pojišťovny totiž zkracují výplatu pojistného plnění stejným poměrem, jakým svůj majetek podpojistíte.

Pokud má tedy váš dům hodnotu 4 miliony a vy ho pojistíte jen na 2 miliony, podpojistíte ho o polovinu. Když to pojišťovna zjistí, zkrátí vaše plnění také o polovinu. Místo 2 milionů, na které jste se pojistili, tak získáte maximálně 1 milion.

Pojistnou částku nepodceňujte ani u životního či úrazového pojištění. Například u pojištění pro případ invalidity by vám peníze od pojišťovny měly pomoct i s nutnými stavebními úpravami ve vašem domě či bytě.

4. Pojistku pravidelně aktualizujte

S nastavením vhodné pojistné částky souvisí i pravidelná úprava pojistných smluv. Vaše životní situace se totiž neustále mění. Stejně jako hodnota vašeho majetku.

Pokud jste si tedy před 10 lety koupili byt za 2 miliony korun, dnes už bude jeho hodnota mnohem vyšší. Pokud je ale pořád pojištěný jen na původní cenu, hrozí vám krácení pojistného plnění kvůli podpojištění.

To samé se týká například i pojištění domácnosti nebo odpovědnosti. Je pravděpodobné, že když roste hodnota vašeho bytu, platí to také pro sousedy v bytě pod vámi. A tím pádem roste i škoda, kterou můžete způsobit, když je například vytopíte.

Naopak u havarijního pojištění myslete na to, že cena auta každý rok klesá. Je proto zbytečné nechávat původní pojistnou částku. Platíte tak zbytečně vysoké pojistné. Od pojišťovny přitom nedostanete víc peněz, než jaká je aktuální hodnota vozu.

Na pravidelné revize smlouvy nezapomínejte ani u životního či úrazového pojištění. U těchto pojistek zohledněte například:

  • zvýšení platu,
  • získání hypotéky
  • nebo nové přírůstky v rodině.

Díky tomu budou vaši nejbližší vždy zajištěni.

5. Hlídejte si rozsah a výluky

Při výběru pojištění se zaměřte také na jeho rozsah. Důležitý je zejména u úrazového pojištění nebo u pojištění odpovědnosti. Řada pojistek má totiž omezenou platnost pouze na území České republiky.

Proto si vždy zkontrolujte jejich podmínky. A před cestou do zahraničí si případně pořiďte cestovní pojištění. Jen si zkontrolujte, do jaké nadmořské výšky ho můžete uplatnit a na jaké aktivity se vztahuje.

S územním omezením se setkáte také u havarijního pojištění. I když obvykle platí ve většině evropských států, nemusí v něm být zahrnuté všechny destinace. Proto si před dovolenou zkontrolujte, na jaké země se vaše pojištění vztahuje.

Naprosto pro všechny pojistky platí ještě jedna věc – nikdy nezapomínejte na výluky. Vždy si je pečlivě pročtěte ještě před podpisem smlouvy.

A samozřejmě se vyplatí projít si i tipy na správný výběr jednotlivých pojistek. Najdete je v našem rozcestníku pojištění.

ANKETA k článku "Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky"

Nejste podpojištěni?
Počet odpovědí: 117

KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Nedávná pandemie koronaviru COVID–19 přinesla nejen spoustu omezení, ale také jeden zdánlivě překvapivý efekt – růst zájmu o životní pojištění. Upozornily na to některé pojišťovny. Větší poptávka po životním pojištění je přitom logická. Právě tato pojistka totiž dokáže výrazně zmírnit následky různých nemocí.

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Ještě před pár měsíci se zdálo, že na dovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledních týdnech se ale situace stabilizovala a od minulého týdne mohou Češi cestovat do většiny evropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru COVID-19 trvá. Podívejte se proto, jak je na to připravené cestovní pojištění.

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Získat to nejlevnější povinné ručení, které zároveň nabízí dost velké krytí. Přesně o to usiluje většina řidičů. Jenže jen málokdo na takové pojištění auta opravdu dosáhne. Jeho cenu totiž ovlivňuje řada faktorů. Podívejte se na ty nejčastější.

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Letošní dovolené budou výjimečné. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 cest do zahraničí zřejmě rapidně ubude a řada lidí dá přednost pobytu v České republice. Pojišťovny proto už nyní avizují, že cestovní pojištění platí i v Česku. A například u pojištění storna zájezdu se to může opravdu vyplatit.

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

11.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Výluka pro případ pandemie a epidemie nemusí být při výplatě pojistného plnění překážkou. Alespoň podle současného postupu pojišťoven, které s touto výlukou pracují. Jejich klienti mají totiž šanci na pojistné plnění, i když se jich dotkla pandemie koronaviru COVID-19. Nárok ale nemají automaticky.Banky v ČR