Banky.cz Články Spoření Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

15.4.2020 Spoření

Vezmu první zajímavou nabídku, na kterou narazím. Tak postupuje spousta lidí při výběru stavebního spoření. Často si totiž myslí, že jednotliví poskytovatelé jim nabídnou prakticky stejné podmínky. Jenže to je omyl. Podívejte se proto s námi, jak vybrat to nejlepší stavební spoření.

REKLAMA

I když je stavební spoření stále populárnější, jen málokdo opravdu řeší, jak ho vybrat. Lidé se většinou nechají zlákat na trochu výhodnější úrok nebo různé akční nabídky. Tyto ukazatele jsou sice důležité, ale faktorů, které byste měli sledovat, je ve skutečnosti mnohem víc.

1. Výše úrokové sazby u spoření

Sice jsme řekli, že úrok není jediným ukazatelem při výběru stavebního spoření, přesto jím začneme. Jednoduše proto, že je nejviditelnější.

Aktuálně s příliš vysokou sazbou počítat nemůžete. U většiny poskytovatelů se pohybuje v rozmezí 1–1,3%. Samo o sobě to nejsou nijak zvlášť lákavé hodnoty.

Pokud k nim ale přičtete státní příspěvek, který je až 2 000 korun za rok, dostane se zhodnocení i nad 3,5%. A to už je zajímavé. Dokáže totiž bojovat i s inflací, která se na přelomu roku pohybovala právě okolo této hodnoty.

Každá desetina navíc, kterou dostanete na úrocích, tedy může rozhodnout, jestli si vaše úspory udrží svou hodnotu. Proto tomuto ukazateli určitě věnujte pozornost.

Porovnat úroky je navíc snadné – stačí se podívat na srovnání stavebního spoření. Rychle tak získáte přehled o aktuálních podmínkách.

2. Odpuštění vstupního poplatku

Dalším bodem, který výrazně ovlivní zhodnocení vašich úspor, je odpuštění poplatku za uzavření nové smlouvy. Respektive finanční bonus, který svou výší tomuto poplatku odpovídá. Setkáte se s ním u různých akčních nabídek.

Tento poplatek bývá v hodnotě 1% z cílové částky. Tedy například 2 000 korun u spoření s cílovou částkou 200 000 korun.

Pokud vám ho spořitelna odpustí, ušetříte a zároveň vzroste reálné zhodnocení vložených peněz (protože od něj neodečítáte náklady na zřízení). Díky tomu se může vyšplhat až ke 4%. Zrušení úvodního poplatku tak může být výhodnější než o málo vyšší úrok.

Ovšem pozor, rozhodně se to nedá tvrdit automaticky. Musíte totiž vzít v úvahu, že vstupní poplatek platíte jen jednou, zatímco úročení vás zajímá několik let. Platí proto i opačné případy – vyšší úrok může být výhodnější než na první pohled lákavý vstupní bonus.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Vždy proto nabídky dobře porovnejte. A hledejte takové, které mají vysoký úrok a zároveň vám odpustí poplatek za uzavření smlouvy.

3. Dřívější ukončení „stavebka”

Při výběru stavebního spoření nezapomínejte, že jeho vázací doba je 6 let. Pokud ho ukončíte dřív, přijdete o státní bonus a ještě zaplatíte pokutu. Obvykle bývá stejná jako poplatek za uzavření smlouvy – tedy 1% z cílové částky.

Proto si předem zjistěte, jaké jsou podmínky dřívějšího zrušení „stavebka”. Někteří poskytovatelé totiž nabízí možnost ukončit spoření už po 2 či 3 letech, aniž byste museli platit pokutu.

O státní bonus tak sice přijdete, ale alespoň ušetříte několik tisíc za poplatek o předčasném ukončení smlouvy.

4. Úroková sazba za úvěr ze stavebního spoření

Velkým plusem stavebního spoření je (kromě bezpečného a zajímavého zhodnocení peněz) také možnost získat výhodnou půjčku. Nabízí výrazně menší úrok než například spotřebitelské úvěry a dokáže vám pomoct s rekonstrukcí nebo dokonce nákupem bytu.

Proto se vyplatí zkontrolovat i slibovaný úrok, který k případnému úvěru dostanete.

Zároveň ale myslete na to, že hodnoty jsou spíš orientační. Ve výsledku záleží vždy na vaší bonitě a na úroku, který platí v době, kdy o půjčku žádáte.

Přesto vám aktuální čísla mohou pomoci. Prozradí vám, u kterých poskytovatelů jsou půjčky levnější a u kterých dražší.

5. Poplatky spojené s úvěrem

Ještě důležitější než úrok úvěru je RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů. Jsou v ní započítané veškeré náklady související s půjčkou. Včetně úroku a různých poplatků.

Jenže ne vždy tuto hodnotu poskytovatelé uvádějí.

Penzijní spoření od České spořitelny

Proto se alespoň podívejte, kolik zaplatíte za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Uděláte si tak lepší představu, jestli je případná půjčka opravdu výhodná.

Nezapomínejte ale, že i v tomto případě jsou údaje spíš orientační. Poplatky se mohou postupem času měnit.

6. Poplatek za vedení stavebního spoření

Zmiňovali jsme poplatky za uzavření i zrušení stavebního spoření i poplatky za sjednání a vedení úvěru. Zatím se ale nedostalo na poplatek za vedení „stavebka”.

Také na ten se samozřejmě podívejte. Zvlášť pokud se ve finále rozhodujete mezi dvěma či třemi produkty a nejste si jistí, ke kterému se přiklonit. Poplatek za vedení vám to může usnadnit.

Určitě by ale neměl být hlavním rozhodovacím kritériem. Mnohem důležitější jsou předchozí body.

Je to dané tím, že poskytovatelé v tomto případě pracují s velmi podobnými podmínkami a rozdíly jsou jen minimální. Aktuálně tak za vedení „stavebka” ročně zaplatíte 300–360 korun. To je částka, kterou hravě vykompenzuje například vyšší vstupní bonus (neboli odpuštění poplatku za uzavření smlouvy).

Nejdřív si všímejte zhodnocení, pak dalších bodů

Návod, jak vybrat nejlepší stavební spoření, je vlastně jednoduchý. V první řadě vždycky hledejte co nejvyšší zhodnocení. A zohledněte u toho jak úroky, tak různé bonusy.

Teprve poté se zaměřte na další parametry. Máte tak jistotu, že vyberete ten nejvýhodnější produkt na trhu.

REKLAMA

ANKETA k článku Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

Odpustila Vám spořitelna poplatek za sjednání stavebka?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

Přidejte nový komentář

Výnos ze stavebního spoření, Komentoval(a):

21.9.2020 11:16:13

Dobrý den, zajímalo by mě, jak může mít, dle vašeho srovnání stavebních spoření, vyšší výnos stavební spoření od ČMSS a ČSOB než od RSTS, ačkoliv RSTS má vyšší úrok. sazbu. Jak ten výnos počítáte, když poplatek za uzavření stavebního spoření je stejný, tj. 1 %? Navíc RSTS má nyní akci i na uzavření stavebka bez poplatku, když si klient založí běžný účet u RSTS. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Re: Srovnávač stavebního spoření, Komentoval(a): Petr Jermář

21.9.2020 11:48:16

Dobrý den, náš srovnávač stavebního spoření řadí výše RSTS a níže ČMSS/ČSOB (produkty řadíme od nejlepšího po nejhorší, nikoliv naopak).

Stavebni sporeni 55+, Komentoval(a): Zdenka Poláchova

15.12.2020 14:19:54
Dobry den je vyhodne stavebko od Monety nabizi 55+.Mela bych zajem mam57 let.Nebo zalozit klasicke stavebko.Dekuji.

RE: Stavební spoření 55+, Komentoval(a): Petr Jermář

16.12.2020 13:07:41

Dobrý den, doporučuji prostudovat všechny nabídky v našem srovnávači stavebních spoření a vybrat si pro Vás optimální produkt.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena