Když spořit dětem na budoucnost, tak pomocí stavebního spoření. Takový je přístup většiny českých rodičů. Ukázal to nedávný průzkum ČSOB stavební spořitelny, podle kterého 55 % lidí odkládá peníze stranou pro své děti. Chtějí jim tak usnadnit start do života.
Z průzkumu také vyplývá, že většina těchto lidí preferuje právě stavební spoření. Přesně 54 %. Za ním následují spořicí účet a investice.
Jak rodiče nejčastěji spoří svým dětem | |
stavební spoření | 54 % |
spořicí účet | 37 % |
investice | 18 % |
životní pojištění | 17 % |
penzijní spoření | 13 % |
běžný účet | 10 % |
svěřenský fond | 1 % |
žádný z uvedených způsobů | 9 % |
Údaje se týkají rodičů, kteří uvedli, že svým dětem odkládají peníze do budoucna. Řada z nich uvedla, že využívá víc způsobů spoření. Zdroj: Průzkum ČSOB Stavební spořitelny
Podle průzkumu patří mezi nejoblíbenější možnosti, jak „spořit“ dětem, také investice. U nich však ve skutečnosti o spoření nejde. Na rozdíl od stavebka či spořicího účtu u nich nemáte garantovaný zisk, a navíc se může stát, že o vložené peníze zcela přijdete.
Naopak stavební spoření, spořicí účet nebo například termínovaný vklad jsou ze zákona pojištěné. A to až do výše 100 000 eur.
Zhodnocení až 5,4 %
Právě bezpečnost je jedním z hlavních důvodů, který rodiče vede k založení stavebního spoření. Potvrdil to i předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky Jiří Feix.
„Většina rodičů chce, aby se jejich děti v budoucnu měly lépe a jejich vstup do dospělosti byl o něco snazší. Hledají proto bezpečnou možnost, kde mohou dobře zúročit úspory a zároveň uchovat hodnotu našetřených peněz. Každý druhý rodič proto nejčastěji volí stavební spoření, jelikož je to tradiční a stabilní způsob zhodnocení financí,“ poznamenal Feix.
Výhodou je i zmíněné vysoké zhodnocení, na kterém se kromě úrokové sazby podílí také státní příspěvek až 2 000 korun ročně.
Abyste na tuto částku dosáhli, stačí za jeden kalendářní rok naspořit 20 000 korun – tedy necelých 1 700 korun měsíčně. V takovém případě se celkové zhodnocení dokáže vyšplhat i na 5,4 % za rok.
Výnos přes 5 % nabízejí 3 spořitelny
Na zmíněné úročení 5,4 % za rok v současnosti dosáhnete u dvou poskytovatelů:
Je to zejména díky akčním nabídkám, které oba poskytovatelé aktuálně nabízejí.
Buřinka nabízí u nových smluv:
K dosažení maximálního zhodnocení ale musíte smlouvu uzavřít přes internet. Vstupní poplatek tak klesne z 2 000 korun, které byste zaplatit při osobním sjednání, na 500 korun.
Moneta Stavební spořitelna sice nabízí o něco menší vstupní bonus – 2 000 korun – zato však klientům odpustí vstupní poplatek. Úročení stavebního spoření je přitom stejné jako u Buřinky.
Zhodnocení nad 5 %, konkrétně 5,2 % aktuálně získáte ještě u Modrá pyramidy.
Kromě základní úrokové sazby 0,5 % totiž můžete dosáhnout i na bonusový úrok 2,5 %. Jeho získání je však poměrně komplikované, proto si musíte dobře spočítat, zda se vám tato nabídka opravdu vyplatí.
Aby vám spořitelna bonus připsala, musíte:
Bonusový úrok přitom získáte jen za prvních 6 let spoření a pouze do částky 300 000 korun.
Dá se čekat, že také další poskytovatelé přichystají podobná zvýhodnění. Nezapomeňte proto sledovat aktuální vývoj. A před výběrem stavebka si porovnejte aktuální nabídky v našem srovnání stavebního spoření.
Stavebko už vyzkoušelo 66 % lidí
Bezpečnost a poměrně vysoký výnos jsou také hlavními důvody, proč je stavební spoření dlouhodobě nejoblíbenějším spořicím produktem. Osobní zkušenost s ním mají dvě třetiny lidí.
Zhruba polovina z nich měla stavebko v minulosti a druhá polovina ho využívá nyní.
Dalších 11 % jeho zřízení plánuje. Také to ukázal průzkum ČSOB Stavební spořitelny.
Větší zájem je jen o zlato
Že je stavebko dlouhodobě premiantem mezi spořicími produkty potvrzuje také Barometr obliby spoření. Každé čtvrtletí v něm lidé uvádějí, jakou možnost uložení peněz preferují.
Aktuální výsledky ukazují, že stavební spoření vnímá jako výhodné 46 % lidí. Přestože jeho popularita klesla od konce roku 2020 o 15 procentních bodů, stále je nejoblíbenějším typem spoření.
Víc respondentů se vyslovilo pouze pro drahé kovy – 55 %.
V jejich případě však peníze nespoříte, ale investujete. Nemáte tedy jistotu zhodnocení a musíte počítat s rizikem, že proděláte.
Ze spořicích produktů se na druhém místě umístilo penzijní spoření. Stejně jako stavebko dosáhlo na 46 %.
A na 45 % se dostaly spořicí účty. Pomohl jim zejména výrazný růst úrokových sazeb z posledních měsíců, díky kterému se aktuální zhodnocení pohybuje kolem 4 %. Loni touto dobou přitom bylo jen zhruba 0,5 %.
Úročení spořicích účtů tak roste opravdu raketovým tempem. Za stavebním spořením přesto dál zaostává.
Další info naleznete v článku Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením. Jaká je správná výše rezervy a jak vybrat nejlepší spořicí účet?
Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně.
Měnová krize, která způsobí výrazný pád české koruny. Tak zněla předpověď na letošní rok podle japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Toto varování se však zatím nenaplnilo a tuzemská měna je ve velmi dobré kondici.
KOMENTÁŘE k článku Jak získat úspory pro děti? Většina rodičů volí stavebko
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.