Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům
4.1.2021, Půjčka

Propad až o desítky procent. Takový byl podle některých poskytovatelů rozdíl v zájmu o předvánoční půjčky v porovnání s předchozím rokem. Lidé si méně půjčovali hlavně kvůli současné situaci a obavám z budoucnosti. Paradoxně se ale našli i tací, kteří po předvánoční půjčce sáhli právě kvůli aktuálnímu nedostatku peněz.

Předvánoční čas je pro řadu úvěrových poskytovatelů jedním z nejsilnějších období roku. Lidé často využívají půjčky k nákupu dárků i k zajištění vánočního pohoštění.

Roste tak zájem hlavně o malé několikatisícové úvěry a také o nákup zboží na splátky.

Propad téměř o třetinu

Kvůli koronavirové pandemii ale byly právě skončené Vánoce výjimečné. V porovnání s rokem 2019 zaznamenaly některé banky pokles krátkodobých úvěrů až o 30 %. Potvrdila to například:

A jak upozornil Home Credit, pokles pocítili také nebankovní poskytovatelé.

Vánoční půjčku plánovala jen 3 % lidí

Na propad zájmu o půjčky na Vánoce upozornil i předvánoční průzkum společnosti IPSOS, který si nechalo zpracovat Zonky. Podle něj koncem minulého roku uvažovaly o předvánoční půjčce jen zhruba 3 % lidí. V roce 2019 to přitom bylo 8 % dotázaných.

Přestože důvodů poklesu bylo několik, téměř všechny se daly shrnout pod jedno slovo – koronavirus.

Kvůli koronaviru a vládním opatřením totiž řada podniků omezila svůj provoz a lidé tak přišli o část příjmů. Další dokonce ztratili práci úplně.

A výraznou roli hrálo podle poskytovatelů také zavření některých obchodů. Lidé neměli tolik příležitostí kde utrácet a tím pádem neměli ani tolik důvodů (a příležitostí) k půjčce.

Na 40 % lidí plánovalo skromnější Vánoce

Zmíněný průzkum společnosti IPSOS také ukázal, jak Češi změnili své chování kvůli současné situaci. Projevilo se to například na důvodech lidí, kteří předvánoční půjčku plánovali.

Přibližně 7 % z nich totiž uvedlo, že je k úvěru vede dočasný výpadek příjmů způsobený koronavirem a vládními opatřeními.

Pro 52 % lidí je pak motivací dlouhodobý nedostatek peněz a zbylých 41 % uvedlo jako důvod k půjčce nedostatečnou finanční rezervu.

Velká část oslovených se ale kvůli koronavirové krizi raději uskromnila. Víc než 20 % dotázaných kvůli ní plánovalo koupit míň dárků než loni. A bez ohledu na pandemii si naplánovalo skromnější Vánoce dalších 17 % dotázaných.

I vánoční půjčky si musíte promyslet

Častý problém půjček na vánoční dárky je i v tom, že bývají impulzivní. Lidé najdou zboží, které je zaujme, a jeho nákup následně řeší rychlou on-line půjčkou nebo nákupem na splátky. Aniž by se výrazněji zajímali o poskytovatele úvěru nebo o jeho podmínky.

Právě takové podcenění může stát zájemce o půjčku spoustu peněz. Například kvůli vysokým:

  • úrokům,
  • RPSN
  • nebo poplatkům.

Zejména u různých on-line půjček či půjček na inzerát přitom hrozí, že narazíte na nepoctivého poskytovatele. Takového, který do smlouvy zakomponuje vysoké poplatky, nepřiměřené pokuty za prodlení se splácením či možnost předání vašeho dluhu vymahatelské společnosti.

Spolehlivé jsou hlavně banky

Jak tedy postupovat, abyste se při výběru půjčky nespálili? Ať už řešíte spotřebitelský úvěr na vánoční dárky nebo jakoukoliv jinou půjčku, jsou pro vás zásadní 2 věci:

  • poskytovatel úvěru
  • a smluvní podmínky.

Obecně platí, že je lepší sáhnout po bankovních poskytovatelích. Bývají serióznější a pokud se dostanete do problémů se splácením, snaží se s vámi situaci řešit.

Navíc často nabízejí nižší úrok i další poplatky. Můžete tedy získat výhodnější podmínky než u nebankovních poskytovatelů.

Přesto také u nebankovních společností můžete najít zajímavé nabídky. Vyplatí se přitom spoléhat na větší a ověřené poskytovatele. Podle Indexu odpovědného úvěrování se mezi nejlepšími poskytovateli kromě bank často objevují zejména:

Na pokutách zaplatíte i trojnásobek půjčky

Následně se zaměřte i na podmínky úvěru. Nemyslete přitom jen na úrok, ale i na veškeré další poplatky, které jsou s půjčkou spojené. Abyste o nich získali co nejlepší přehled, sledujte zejména RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré další náklady spojené s úvěrem. Díky tomu vám přesně řekne, o kolik půjčku přeplatíte.

Důležité jsou také pokuty za nesplácení. Někteří nebankovní poskytovatelé si na nich totiž účtují i trojnásobek původní nebankovní půjčky – jak ukázaly loňské výsledky Indexu odpovědného úvěrování.

Jak vybrat nejlepší půjčku

Aby byl výběr půjčky i vhodného poskytovatele co nejjednodušší, využijte naše porovnání půjček. Úvěry si srovnáte například podle RSPN nebo maximální doby splatnosti.

Snadno tak vyberete úvěr, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Ze všeho nejdřív si ale promyslete, jestli půjčku opravdu potřebujete. Půjčovat byste si totiž měli jen na pokrytí nezbytných nákladů.

A například už několikrát zmíněný úvěr na nákup vánočních dárků mezi ně rozhodně nepatří.

ANKETA k článku "Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům"

Půjčili jste si letos peníze na vánoční dárky?
Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Manželská půjčka

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe, často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka. Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez souhlasu manžela?

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

I banku prý můžeme mít rádi. Tak se pojďme podívat, jestli nám právě Air Bank dává podněty k tomu, abychom si ji mohli oblíbit. Podíváme se na AirBank půjčky, které nám v současnosti tato banka nabízí. Jaké zkušenosti přináší Air Bank půjčka, co ji odlišuje od ostatních bankovních úvěrů? jak přísně Air bank žadatele o půjčku hodnotí. Jde vůbec o banku, které se dá věřit, když je ve stejné finanční skupině jako Home Credit nebo Kamali? A zůstane i nadále českou bankou pod názvem Air Bank?Banky v ČR