Banky.cz Články Půjčka Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

4.1.2021 Půjčka

Propad až o desítky procent. Takový byl podle některých poskytovatelů rozdíl v zájmu o předvánoční půjčky v porovnání s předchozím rokem. Lidé si méně půjčovali hlavně kvůli současné situaci a obavám z budoucnosti. Paradoxně se ale našli i tací, kteří po předvánoční půjčce sáhli právě kvůli aktuálnímu nedostatku peněz.

Předvánoční čas je pro řadu úvěrových poskytovatelů jedním z nejsilnějších období roku. Lidé často využívají půjčky k nákupu dárků i k zajištění vánočního pohoštění.

Roste tak zájem hlavně o malé několikatisícové úvěry a také o nákup zboží na splátky.

Propad téměř o třetinu

Kvůli koronavirové pandemii ale byly právě skončené Vánoce výjimečné. V porovnání s rokem 2019 zaznamenaly některé banky pokles krátkodobých úvěrů až o 30 %. Potvrdila to například:

A jak upozornil Home Credit, pokles pocítili také nebankovní poskytovatelé.

Vánoční půjčku plánovala jen 3 % lidí

Na propad zájmu o půjčky na Vánoce upozornil i předvánoční průzkum společnosti IPSOS, který si nechalo zpracovat Zonky. Podle něj koncem minulého roku uvažovaly o předvánoční půjčce jen zhruba 3 % lidí. V roce 2019 to přitom bylo 8 % dotázaných.

Přestože důvodů poklesu bylo několik, téměř všechny se daly shrnout pod jedno slovo – koronavirus.

Kvůli koronaviru a vládním opatřením totiž řada podniků omezila svůj provoz a lidé tak přišli o část příjmů. Další dokonce ztratili práci úplně.

A výraznou roli hrálo podle poskytovatelů také zavření některých obchodů. Lidé neměli tolik příležitostí kde utrácet a tím pádem neměli ani tolik důvodů (a příležitostí) k půjčce.

Na 40 % lidí plánovalo skromnější Vánoce

Zmíněný průzkum společnosti IPSOS také ukázal, jak Češi změnili své chování kvůli současné situaci. Projevilo se to například na důvodech lidí, kteří předvánoční půjčku plánovali.

Přibližně 7 % z nich totiž uvedlo, že je k úvěru vede dočasný výpadek příjmů způsobený koronavirem a vládními opatřeními.

Pro 52 % lidí je pak motivací dlouhodobý nedostatek peněz a zbylých 41 % uvedlo jako důvod k půjčce nedostatečnou finanční rezervu.

Velká část oslovených se ale kvůli koronavirové krizi raději uskromnila. Víc než 20 % dotázaných kvůli ní plánovalo koupit míň dárků než loni. A bez ohledu na pandemii si naplánovalo skromnější Vánoce dalších 17 % dotázaných.

I vánoční půjčky si musíte promyslet

Častý problém půjček na vánoční dárky je i v tom, že bývají impulzivní. Lidé najdou zboží, které je zaujme, a jeho nákup následně řeší rychlou on-line půjčkou nebo nákupem na splátky. Aniž by se výrazněji zajímali o poskytovatele úvěru nebo o jeho podmínky.

Právě takové podcenění může stát zájemce o půjčku spoustu peněz. Například kvůli vysokým:

  • úrokům,
  • RPSN
  • nebo poplatkům.

Zejména u různých on-line půjček či půjček na inzerát přitom hrozí, že narazíte na nepoctivého poskytovatele. Takového, který do smlouvy zakomponuje vysoké poplatky, nepřiměřené pokuty za prodlení se splácením či možnost předání vašeho dluhu vymahatelské společnosti.

Spolehlivé jsou hlavně banky

Jak tedy postupovat, abyste se při výběru půjčky nespálili? Ať už řešíte spotřebitelský úvěr na vánoční dárky nebo jakoukoliv jinou půjčku, jsou pro vás zásadní 2 věci:

  • poskytovatel úvěru
  • a smluvní podmínky.

Obecně platí, že je lepší sáhnout po bankovních poskytovatelích. Bývají serióznější a pokud se dostanete do problémů se splácením, snaží se s vámi situaci řešit.

Navíc často nabízejí nižší úrok i další poplatky. Můžete tedy získat výhodnější podmínky než u nebankovních poskytovatelů.

Přesto také u nebankovních společností můžete najít zajímavé nabídky. Vyplatí se přitom spoléhat na větší a ověřené poskytovatele. Podle Indexu odpovědného úvěrování se mezi nejlepšími poskytovateli kromě bank často objevují zejména:

Na pokutách zaplatíte i trojnásobek půjčky

Následně se zaměřte i na podmínky úvěru. Nemyslete přitom jen na úrok, ale i na veškeré další poplatky, které jsou s půjčkou spojené. Abyste o nich získali co nejlepší přehled, sledujte zejména RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré další náklady spojené s úvěrem. Díky tomu vám přesně řekne, o kolik půjčku přeplatíte.

Důležité jsou také pokuty za nesplácení. Někteří nebankovní poskytovatelé si na nich totiž účtují i trojnásobek původní nebankovní půjčky – jak ukázaly loňské výsledky Indexu odpovědného úvěrování.

Jak vybrat nejlepší půjčku

Aby byl výběr půjčky i vhodného poskytovatele co nejjednodušší, využijte naše porovnání půjček. Úvěry si srovnáte například podle RSPN nebo maximální doby splatnosti.

Snadno tak vyberete úvěr, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Ze všeho nejdřív si ale promyslete, jestli půjčku opravdu potřebujete. Půjčovat byste si totiž měli jen na pokrytí nezbytných nákladů.

A například už několikrát zmíněný úvěr na nákup vánočních dárků mezi ně rozhodně nepatří.

Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Půjčili jste si letos peníze na vánoční dárky?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

7.2.2022 Půjčka

Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021 Půjčka

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena