Na co dát pozor při koupi nemovitosti s věcným břemenem. Dá se zrušit?

Našli jste vysněnou nemovitost? Než podepíšete kupní smlouvu, ověřte si, zda na ní nevázne věcné břemeno. Mohlo by totiž výrazně omezit vaše vlastnická práva, snížit hodnotu nemovitosti nebo dokonce zkomplikovat získání hypotéky. Jaké typy břemen existují a jak se o nich dozvědět ještě před koupí? Dají se břemena zrušit? Dozvíte se tady.
Co si z článku odnést
- Věcné břemeno výrazně omezuje vlastnická práva a může snížit hodnotu nemovitosti až o 50 % (v případě břemene užívání), proto je nutné před koupí vždy zkontrolovat část C v katastru nemovitostí.
- Existují dva základní typy věcných břemen: služebnosti a reálná břemena. Jejich existence může zkomplikovat nebo znemožnit získání hypotéky.
- Zrušení věcného břemene lze dohodou, uplynutím času, smrtí oprávněné osoby, soudním rozhodnutím nebo promlčením.
- Při koupi nemovitosti vždy požadujte za existenci břemene adekvátní slevu z ceny. Nechte si zpracovat právní audit nemovitosti.
- Porušení podmínek věcného břemene může vést k právním sporům, finančním sankcím a povinnosti náhrady škody.
Co je věcné břemeno?
„Věcné břemeno je právní omezení vlastnického práva k nemovitosti, které zavazuje vlastníka něco strpět, něčeho se zdržet nebo něco konat ve prospěch jiné osoby. Zapisuje se do katastru nemovitostí a přechází i s vlastnictvím nemovitosti na další majitele," vysvětluje Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz.
Setkáte se se dvěma typy věcných břemen
„Základní typy věcných břemen jsou služebnosti a tzv. reálná břemena. Služebnostizavazují vlastníka nemovitosti k tomu, aby něco strpěl nebo se něčeho zdržel. Dělí se na:
- pozemkové služebnosti – právo cesty, právo stezky, právo čerpání vody, právo vedení inženýrských sítí přes pozemek
- osobní služebnosti – právo doživotního užívání, právo požívání, právo bydlení.
Reálná břemena zavazují vlastníka nemovitosti k tomu, aby něco aktivně konal, například poskytoval určité plnění oprávněné osobě. Třeba povinnost poskytovat údržbu - tam se vlastník nemovitosti zavazuje zajišťovat údržbu určitého objektu," dodává Jermář.
Přečtěte si, jak je to s věcným břemenem ohledně zasíťování pozemku: elektrické přípojky. A také ohledně vodovodní a kanalizační přípojky.
Jak zjistit věcné břemeno na nemovitosti
„Existenci věcného břemene na nemovitosti lze zjistit především v katastru nemovitostí. Věcná břemena mají povinný zápis do katastru nemovitostí, a to v části C (Omezení vlastnického práva). K informacím se lze dostat:
- výpisem z katastru na pracovišti katastrálního úřadu, Czech POINTu nebo online
- bezplatným nahlížením do katastru přes web ČÚZK
- nahlédnutím do sbírky listin obsahující detaily o břemenech
- osobní konzultací s pracovníky katastrálního úřadu," uvádí Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

V katastru najdete též věcná břemena zřízená ve prospěch nemovitosti. Ta se zapisují dočásti B1 a žádný problém pro vás nepředstavují. Problematická jsou jen břemena v části C. Převážně těmto věnujte pečlivou pozornost.
„Další možností, jak ověřit břemeno při koupi bytu, domu, ale i jiné nemovitosti, je právní audit. Jde o komplexní prověření právního stavu nemovitosti, včetně věcných břemen. Auditorem je právník specializující se na nemovitostní právo, který přesně ví, jak číst zápis v katastru, ale i jak dohledat břemena starší, která se do katastru zatím nedostala," doplňuje Miroslav Majer.
Jak ovlivní břemeno cenu nemovitosti
Věcné břemeno zapsané v neprospěch nemovitosti (oddíl C v katastru) většinou snižuje její hodnotu. Míra znehodnocení závisí na typu a rozsahu břemene. Koupě domu s věcným břemenem je proto méně náročná na investovanou částku. Na druhou stranu: břemeno snižuje hodnotu nemovitosti i pro vás, když se ji rozhodnete později prodat, nebo když se stane součástí dědictví po vás.
Pamatujte, že:
- břemeno užívání nebo bydlení (např. doživotní užívání bytu u dvojgeneračního domu jinou osobou) může snížit hodnotu o 30-50 procent
- břemeno přístupu či cesty sníží hodnotu o 5-20 procent
- břemeno inženýrských sítí (s povinnost zachovat k nim přístup) obvykle sníží hodnotu o 3-15 procent.
Náš tip: Při koupi nemovitosti s věcným břemenem požadujte adekvátní slevu z ceny, která odráží omezení i případné náklady spojené s břemenem. A také si přečtěte, na co ještě si dát pozor při koupi domu. Břemeno totiž není jediným rizikem, na které natrefíte.
Lze vždycky koupit nemovitost s věcným břemenem?
Ano, lze. Koupi a převodu nemovitosti s věcným břemenem většinou nic nebrání. Musíte ale počítat s určitými omezeními a dopady věcného břemene na vaše vlastnická práva.
Před koupí proto zvažte, jestli vám omezení neznemožní plánované využití nemovitosti, případně proberte situaci s právníkem specializujícím se na právní aspekty nemovitostí. Také se můžete později pokusit vyjednat zrušení břemene.
Chci si spočítat hypotéku na svoji nemovitost
Jak odstranit věcné břemeno
Vymazat věcné břemeno z katastru nemovitostí není úplně jednoduché, možnosti výmazu se odvíjejí od typu břemene a od vývoje situace, která břemeno vyvolala. Některá břemena skončí sama (například dožitím), jiná lze ukončit smluvně, ale další břemena mohou být odstranitelná jen opravdu těžce.
K samotnému výmazu potřebujete dohodu obou stran, dokumentaci prokazující uplynutí doby, případně rozhodnutí soudu. Výmaz věcného břemene z katastru nemovitostí se provádí více způsoby:
- dohodou mezi vlastníkem nemovitosti a oprávněnou osobou
- uplynutím doby, na kterou bylo zřízeno
- smrtí oprávněné osoby (u osobních služebností)
- rozhodnutím soudu
- splněním rozvazovací podmínky
- promlčením (když oprávněný své právo nevykonává po dobu 10 let).
A jak výmaz zvládnout procesně? Podejte návrh na příslušný katastrální úřad, připojte potřebné doklady a dokumenty (např. soudní rozhodnutí) a uhraďte správní poplatek (2 000 Kč na pobočce úřadu nebo 1 600 Kč při podání online).
Jak břemeno vzniká a jak se zapisuje do katastru nemovitostí
Zápis věcného břemene do katastru nemovitostí se provádí vkladem, co nejdříve po počátku existence samotného břemene. I tady potřebujete dokumenty dokládající vznik břemene a administrativní poplatek (viz výše).
Vzniknout břemeno může na základě:
- smlouvy o zřízení věcného břemene (nebo souhlasného prohlášení o uznání věcného břemene)
- rozhodnutí státního orgánu
- pravomocného rozhodnutí soudu.
Jak věcné břemeno ovlivňuje hypotéku
Věcné břemeno a hypotéka, to je kombinace, na kterou se ptá mnoho zájemců o vlastní bydlení. Bohužel, věcné břemeno může zkomplikovat získání hypotečního úvěru. Nicméně o něm lze s bankami vyjednávat. Banky totiž posuzují:
- typ a rozsah břemene
- dopad na tržní hodnotu nemovitosti
- vliv na případnou budoucí prodejnost nemovitosti.
Nejproblematičtější jsou břemena užívání nemovitosti jinou osobou, která nejčastěji vedou k zamítnutí hypotéky. Břemena umožňující vedení inženýrských sítí obvykle nepředstavují velkou překážku. Vždy si ale předem ověřte podmínky konkrétní banky u poskytování hypoték.
Povinnosti vlastníka nemovitosti zatížené břemenem
Jako vlastník nemovitosti s věcným břemenem musíte respektovat práva oprávněné osoby, zdržet se veškerých činností, které by znemožňovaly výkon práv z břemene. A v případě reálných břemen také aktivně konat, pokud to břemeno vyžaduje. Zároveň musíte dodržovat všechny konkrétní podmínky, které jsou stanoveny ve smlouvě o zřízení břemene.
Jaké jsou právní důsledky porušení podmínek věcného břemene?
Porušení povinností plynoucích z věcného břemene může vést k právním sporům a finančním sankcím. Oprávněná osoba smí požadovat odstranění překážek bránících výkonu jejího práva, ale též náhradu způsobené škody. Při opakovaném nebo závažném porušování může soud rozhodnout o zrušení břemene, ovšem s povinností finanční kompenzace oprávněnému.
Koupě nemovitosti s věcným břemenem: na co dávat pozor
Věcné břemeno není nutně důvodem, proč se nemovitosti vyhnout. S dostatečnou přípravou, právním poradenstvím a správným nastavením očekávání může být i zatížená nemovitost dobrou investicí. Ale ještě než se pro ni rozhodnete, pohlídejte si:
- přesný rozsah a obsah břemene
- dobu jeho trvání
- možnosti výmazu věcného břemene
- vliv na získání hypotéky
- reálný dopad na užívání
- vliv na budoucí prodejnost.