Banky.cz Články Hypotéka O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl
7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

I když se zaměříme jen na nové hypoteční úvěry, zůstává meziměsíční pokles téměř stejný – zhruba 27 %. Objem nových půjček na bydlení (bez refinancování) tedy klesl ze srpnových 8,2 miliardy na 6 miliard korun v září.

Letošní září navíc pokulhává i v meziročním srovnání. I když pomineme minulý rok, kdy počty i objemy hypoték výrazně překonaly předchozí rekordy, a zaměříme se na rok 2020, je rozdíl velmi vysoký.

Propad dosáhl téměř 75 %.

Celkově je to nejhorší výsledek za tento měsíc od roku 2014.

Objem hypoték letos postupně klesá

Výrazný pokles je vidět také na číslech za celý rok. Od ledna do září byl totiž objem i počet poskytnutých hypoték o 48 % nižší než loni, když banky a stavební spořitelny sjednaly hypoteční úvěry za téměř 176 miliard korun.

Loni za celý rok tato hodnota dosahovala 541 miliard korun. A předloni to bylo 312 miliard korun.

Těmto číslům se letošní rok určitě nepřiblíží. Naopak hrozí, že pokud bude současný trend pokračovat, budou letošní výsledky velmi podprůměrné.

Ještě v prvním měsíci letošního roku přitom banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry v objemu přes 32 miliard korun. A v únoru a březnu si lidé půjčili okolo 25 a 30 miliard korun.

Od té doby ale zájem o půjčky na bydlení klesá.

měsíc

objem nových a refinancovaných hypotečních úvěrů (v korunách)

leden

32,6 miliardy

únor

25,1 miliardy

březen

30,3 miliardy

duben

17,5 miliardy

Nejlepší hypotéka online

květen

20,9 miliardy

červen

19,3 miliardy

červenec

11,9 miliardy

srpen

10,1 miliardy

září

7,2 miliardy

Klesá i počet sjednaných smluv

S nižším objemem klesá i počet nově poskytnutých hypoték. Oproti srpnu se v září propadl téměř o třetinu – na 2 054 úvěrů.

V první polovině letošního roku přitom poskytovatelé sjednávali v průměru 6 000 smluv za měsíc. A loni to bylo dokonce 9 500 hypoték.

Mírně klesá také průměrná výše hypotéky. V srpnu a v září se pohybovala lehce pod 3 miliony korun, což je hodnota, která naposledy platila koncem roku 2020.

Je to způsobené zejména tím, že lidé na vyšší hypotéky často nedosáhnou. A to hlavně kvůli: 

  • přísnějším pravidlům pro získání půjčky na bydlení
  • a rostoucím úrokům – a tedy i měsíčním splátkám.

Nejvyšší úroky za 12 let

Právě prudce rostoucí úroky jsou jedním z důvodů, který vedl k už zmíněnému poklesu zájmu o tyto půjčky.

Nejlepší hypotéka online

Zatímco na začátku minulého roku se úrokové sazby držely pod 2 % a loni na podzim se pohybovaly okolo 3 %, letos jsou zhruba 2× vyšší.

U nových hypoték byl totiž v září průměrný úrok už 5,83 %. Byl tak nejvyšší od začátku roku 2010.

A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace změnit. Repo sazba nastavená Českou národní bankou je totiž stále na hodnotě 7 %.Právě tato sazba je přitom jedním z faktorů, od kterého se úroky u hypoték odvíjejí.

Pomocí vysoké repo sazby chce centrální banka zpomalit vysokou inflaci, která v září dosáhla 18 %. To je nejvíc od prosince 1993. 

Po srpnovém poklesu na 17,2 % tak inflace opět vzrostla. Nedá se proto čekat, že by Česká národní banka úroky v nejbližší době snížila.

Hypoteční kalkulačka

I přes klesající poptávku úroky neklesají

Kvůli nízkému zájmu o hypotéky banky v současné době bojují o každého klienta. Přesto však své sazby snižovat nechtějí.

Pozitivní ale je, že zdražování výrazně zpomalilo. Zatímco v srpnu byl průměrný úrok u nových hypoték 5,78 %, nyní je už zmíněných 5,83 %.

Obecně se však banky snaží klienty nalákat jinými způsoby. Například: 

  • výstavbou nájemních bytů
  • nebo digitalizací svých služeb.

Zdražování nemovitostí začíná zpomalovat

Přestože jsou nyní úroky nejvyšší za posledních 12 let, není potřeba plány na sjednání hypotečního úvěru rušit. Pokud zvolíte vhodnou fixaci, získáte dost peněz na pořízení vlastního bydlení – a jakmile sazby klesnou, sáhnete po refinancování hypotéky.

Díky tomu následně získáte výhodnější úrok.

Zároveň tak využijete fakt, že ceny nemovitostí začínají stagnovat. Například ceny bytů v Praze vzrostly v letošním druhém čtvrtletí jen o 1,8 % v porovnání s první čtvrtinou roku.

Experti se navíc shodují, že se v nejbližší době růst cen zcela zastaví. A někde mohou nemovitosti i lehce zlevnit.

Je ale pravděpodobné, že jakmile současná krize pomine a zájem opět vzroste, stoupnou také ceny. Proto se vyplatí současné situace využít.

Stačí jen vybrat hypotéku, která splní vaše požadavky, nabídne nízký úrok a zároveň umožní brzké refinancování. Jak na to? Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku! A snadno najdete půjčku podle svého gusta!

ANKETA k článku O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

Plánujete si letos sjednat novou hypotéku?

Počet odpovědí: 69

KOMENTÁŘE k článku O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

12.7.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

12.6.2024 Hypotéka

Konec fixace hypotéky je pro řadu rodin důležitým okamžikem, protože se jim naskýtá jedinečná příležitost optimalizovat podmínky úvěru a ušetřit na splátkách značnou částku. Přečtěte si, co znamená fixace hypotéky, jak zvolit její délku a co dělat na konci fixace.

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

27.5.2024 Hypotéka

Podle průzkumu, který proběhl v roce 2023, je pro mnoho Čechů jedním z jejich životních cílů pořízení vlastního bydlení. V některém z typů vlastního bydlení aktuálně žijí takřka tři čtvrtiny Čechů, vůbec nejčastěji se jedná o rodinný dům. V nájmu v současné době bydlí okolo 20 % lidí, více než polovina Čechů bydlících v nájmu, chce do vlastního. Jak financovat vlastní bydlení? Možností je hned několik.

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

22.5.2024 Hypotéka

Z průzkumu z loňského roku vyplynulo, že pět procent Čechů staví nebo se v následujících letech chystá postavit rodinný dům. Plánujete stavbu domu i vy? V tom případě vás čeká kolaudace. Kolaudační rozhodnutí je klíčové pro zákonné užívání stavby a zajištění bezpečnosti. Jak kolaudace probíhá a bez jakých dokumentů se neobejdete?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena