Banky.cz Články Půjčka P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

21.12.2020 Půjčka

„Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.” Tak zněl slogan firmy Zonky, když v roce 2015 vstoupila na český trh s peer 2 peer půjčkami a spustila hlavní vlnu zájmu o tyto úvěry a investice. Víte, jak takové investování funguje a jaké jsou jeho výhody?

REKLAMA
REKLAMA

Peer 2 peer či P2P půjčky jsou úvěry, které žadatelům poskytují jednotliví lidé. Tedy žádné banky nebo nebankovní společností. Na každou půjčku se přitom může složit i několik desítek investorů.

Pro žadatele jsou takové půjčky výhodné zejména proto, že získají peníze, na které by u bank nebo nebankovních společností nedosáhli. Případně můžou počítat s lepšími podmínkami než u jiných úvěrů.

Investory zase láká zajímavé zhodnocení jejich peněz. Vesměs vyšší, než jaké slibují například spořicí účty či stavební spoření.

Zároveň vám ale hrozí, že žadatel přestane půjčku splácet. Záleží však jen na vás, jak velké toto riziko bude.

Sledujte úrok i zajištění

Všechny servery, které peer 2 peer půjčky zprostředkovávají, vám dají na výběr, do jakých úvěrů chcete investovat. Sami si tak můžete zvolit výnosnější a rizikovější půjčky nebo naopak bezpečnější úvěry.

A jak vybírat? Zajímejte se hlavně o:

  • úrokovou sazbu
  • a zajištění úvěru.

Obecně přitom platí, že čím vyšší je úrok, tím větší je i riziko.

Někteří zprostředkovatelé proto nabízejí také investice do půjček, které jsou zajištěné nemovitostí. Riziko se tím kompenzuje. A hrozba, že proděláte, je mnohem menší.

Složte se na už schválené úvěry

Ne vždy ale putují vaše peníze přímo k daným lidem. U některých P2P portálů můžete investovat i do úvěrů, které už žadateli někdo poskytl. V praxi tedy půjčíte peníze danému poskytovateli. A ten pak může financovat další úvěry a rozšiřovat své podnikání.

Taková varianta má pro vás 2 výhody:

Nejlevnější půjčka od Air Bank

  • Poskytovatelé často půjčují jen prověřeným klientům, u kterých věří, že se jim peníze vrátí. Na rozdíl od vás totiž znají například jejich úvěrovou historii. Riziko, že žadatel přestane splácet, je proto obvykle menší než u půjček napřímo. Přesto i v tomto případě platí, že o míře rizika vám nejvíc prozradí úroková sazba.
  • U některých zprostředkovatelských serverů jsou původní poskytovatelé za úvěr stále zodpovědní. Když tedy jejich klient přestane splácet, sami peníze vrátí investorům. Zpátky přitom můžete dostat jak půjčenou částku, tak slíbené a nezaplacené úroky.

Podobnou a zároveň lehce odlišnou variantu nabízí například Zonky.

Tato společnost nejprve schválené žádosti o úvěr financuje ze svého. Následně se tato půjčka objeví na webových stránkách společnosti a vy do ní můžete investovat. Firma tedy funguje jako poskytovatel i zprostředkovatel zároveň.

Bezpečí vs. idea

Pokud vaše peníze putují přímo konkrétním lidem (tedy nikoliv poskytovateli), obvykle nesete celé riziko vy.

Navíc hrozí, že se na požadovanou částku nesloží dost lidí. A žadatel tedy půjčku nedostane.

V takovém případě sice o žádné peníze nepřijdete, nemůžete ale počítat s úrokem.

Naopak výhodou je, že půjčujete opravdu konkrétním žadatelům. Platí tak zmíněné heslo, že „lidé půjčují lidem”. Tedy základní myšlenka peer 2 peer půjček.

Investujte v Česku i v zahraničí

Na P2P serverech si obvykle můžete vybrat z řady různých projektů. Je tedy jen na vás, jestli dáte přednost krátkodobým nebo dlouhodobějším úvěrům či jestli se zaměříte na spotřebitelské půjčky, úvěry pro podnikatele nebo například na investice do stavby nemovitostí.

S těmi se sice setkáte zejména na zahraničních serverech, nicméně i v Česku vznikají první společnosti zaměřené právě na investice do nemovitostí.

Nejlevnější půjčka od Zonky

A kde přesně můžete peníze investovat?

  • Je to například už zmíněná platforma Zonky – asi nejznámější peer to peer služba v Česku.
  • Mnohem dřív ale na trhu byla společnost Bankerat – už v roce 2010.
  • A od roku 2017 můžete využít i služby české fintechové společnosti Bondster.

Právě tyto firmy patří k největším zprostředkovatelům na českém trhu – lidé mají jejich prostřednictvím půjčené stamiliony korun.

Zároveň máte k dispozici také služby zahraničních serverů. Zmínit můžeme například lotyšský Mintos, který vstoupil i na český trh. Nabízí tedy služby i podporu v češtině.

Pokud se ale nebojíte cizích jazyků, můžete vyzkoušet některý z dalších zahraničních peer to peer serverů.

Jak minimalizovat riziko

Prakticky u všech zprostředkovatelů přitom platí, že na investice dosáhne každý. Půjčovat můžete i pouhé stokoruny.

Navíc můžete své investice rozložit do několika různých půjček. Stejně jako u jakéhokoliv jiného investování tak snížíte riziko ztráty.

I když tak některý z žadatelů přestane platit, úroky z ostatních půjček vám ztrátu pokryjí. A zpravidla zajistí i zisk.

ANKETA k článku P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

Investujete do P2P půjček?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

26.2.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena