„Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.” Tak
zněl slogan firmy Zonky, když v roce 2015 vstoupila na český trh s peer 2 peer
půjčkami a spustila hlavní vlnu zájmu o tyto úvěry a investice. Víte, jak
takové investování funguje a jaké jsou jeho výhody?
Peer 2 peer či P2P půjčky jsou úvěry, které
žadatelům poskytují jednotliví lidé. Tedy žádné banky nebo nebankovní
společností. Na každou půjčku se přitom může složit i několik desítek investorů.
Pro žadatele jsou takové půjčky výhodné zejména proto, že získají peníze, na které by u bank nebo nebankovních společností nedosáhli. Případně můžou počítat s lepšími podmínkami než u jiných úvěrů.
Investory zase láká zajímavé zhodnocení jejich peněz. Vesměs vyšší, než jaké slibují například spořicí účty či stavební spoření.
Zároveň vám ale hrozí, že žadatel přestane půjčku splácet. Záleží však jen na vás, jak velké toto riziko bude.
Všechny servery, které peer 2 peer půjčky zprostředkovávají, vám dají na výběr, do jakých úvěrů chcete investovat. Sami si tak můžete zvolit výnosnější a rizikovější půjčky nebo naopak bezpečnější úvěry.
A jak vybírat? Zajímejte se hlavně o:
Obecně přitom platí, že čím vyšší je úrok, tím větší je i riziko.
Někteří zprostředkovatelé proto nabízejí také investice do půjček, které jsou zajištěné nemovitostí. Riziko se tím kompenzuje. A hrozba, že proděláte, je mnohem menší.
Ne vždy ale putují vaše peníze přímo k daným lidem. U některých P2P portálů můžete investovat i do úvěrů, které už žadateli někdo poskytl. V praxi tedy půjčíte peníze danému poskytovateli. A ten pak může financovat další úvěry a rozšiřovat své podnikání.
Taková varianta má pro vás 2 výhody:
Podobnou a zároveň lehce odlišnou variantu nabízí například Zonky.
Tato společnost nejprve schválené žádosti o úvěr financuje ze svého. Následně se tato půjčka objeví na webových stránkách společnosti a vy do ní můžete investovat. Firma tedy funguje jako poskytovatel i zprostředkovatel zároveň.
Pokud vaše peníze putují přímo konkrétním lidem (tedy nikoliv poskytovateli), obvykle nesete celé riziko vy.
Navíc hrozí, že se na požadovanou částku nesloží dost lidí. A žadatel tedy půjčku nedostane.
V takovém případě sice o žádné peníze nepřijdete, nemůžete ale počítat s úrokem.
Naopak výhodou je, že půjčujete opravdu konkrétním žadatelům. Platí tak zmíněné heslo, že „lidé půjčují lidem”. Tedy základní myšlenka peer 2 peer půjček.
Na P2P serverech si obvykle můžete vybrat z řady různých projektů. Je tedy jen na vás, jestli dáte přednost krátkodobým nebo dlouhodobějším úvěrům či jestli se zaměříte na spotřebitelské půjčky, úvěry pro podnikatele nebo například na investice do stavby nemovitostí.
S těmi se sice setkáte zejména na zahraničních serverech, nicméně i v Česku vznikají první společnosti zaměřené právě na investice do nemovitostí.
A kde přesně můžete peníze investovat?
Právě tyto firmy patří k největším zprostředkovatelům na českém trhu – lidé mají jejich prostřednictvím půjčené stamiliony korun.
Zároveň máte k dispozici také služby zahraničních serverů. Zmínit můžeme například lotyšský Mintos, který vstoupil i na český trh. Nabízí tedy služby i podporu v češtině.
Pokud se ale nebojíte cizích jazyků, můžete vyzkoušet některý z dalších zahraničních peer to peer serverů.
Prakticky u všech zprostředkovatelů přitom platí, že na investice dosáhne každý. Půjčovat můžete i pouhé stokoruny.
Navíc můžete své investice rozložit do několika různých půjček. Stejně jako u jakéhokoliv jiného investování tak snížíte riziko ztráty.
I když tak některý z žadatelů přestane platit, úroky z ostatních půjček vám ztrátu pokryjí. A zpravidla zajistí i zisk.
Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.
Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.
Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.
Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel
na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s
takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských
než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než
je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky?
Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.
Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.
KOMENTÁŘE k článku P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.